İsviçre'den Pfizer/BioNTech aşısına onay

İsviçre, Pfizer/BioNTech aşısına 'standart prosedürlerde' onay veren ilk ülke oldu. Amerikan şirketi Pfizer ile Almanya merkezli BioNTech'in geliştirdiği Covid-19 aşısının 'yüksek etkinlik ve güvenlik şartlarını karşıladığı' belirtildi.

© AFP 2020
İsviçre'den Pfizer/BioNTech aşısına onay

İsviçre'de tedavi ve sağlık alanındaki mevzuatları düzenleyen kurum Swissmedic, Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği korona virüsü aşısına onay verdi. Dünyada Pfizer/BioNTech aşısına 'standart prosedürlerde' onay veren ilk ülke İsviçre oldu.

Swissmedic'ten yapılan yazılı açıklamada, tüm yaş gruplarından elde edilen verilerin, aşının 'yüksek etkinlik ve güvenlik şartlarını' karşıladığını gösterdiği aktarıldı. Açıklamada, aşıya acil kullanım için değil, 'standart prosedürler' kapsamında onay verildiği ve bunun da dünyada bir ilk olduğu vurgulandı.

Swissmedic Direktörü Raimund Bruhin, onay sürecinde titizlikle hareket ettiklerini belirterek, Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği aşının 'güvenlik, etkinlik ve kalite' kriterlerini karşıladığını belirtti. Bruhin, "Hastaların güvenliği, özellikle aşıların ruhsatlandırılması söz konusu olduğunda önemli bir ön şarttır" ifadelerini kullandı.

İsviçre, Pfizer/BioNTech aşının yanı sıra, Moderna ve AstraZeneca’nın geliştirdiği Covid-19 aşıları için toplam 15.8 milyon doz sipariş verdi. İsviçre İçişleri Bakanı Alain Berset, Twitter'dan yaptığı açıklamada, aşılamaların günler içinde başlayacağını belirtti. Barset, aşının ücretsiz olduğunu ve 'şiddetle' tavsiye ettiklerini vurguladı.

Planlamalara göre, ülkede yaygın aşılamanın 4 Ocak'tan itibaren 100 bin dozluk ilk parti ile başlaması bekleniyor. Yaz aylarına kadar sürecek aşı kampanyası sonucunda 6 milyon kişinin aşı olması planlanıyor. (AA)

SIRADAKİ HABER