İtalya'da bir doktor, pandeminin zirve döneminde yatakları boşaltmak için en az iki hastayı öldürmekten gözaltında

Koronavirüsün en ağır vurduğu ülkelerden İtalya'da bir doktor, pandeminin doruğa vardığı dönemde yatakları boşaltmak için en az iki hastayı öldürmek suçlamasıyla gözaltına alındı.

© AP / Marco Alpozzi
İtalya'da bir doktor, pandeminin zirve döneminde yatakları boşaltmak için en az iki hastayı öldürmekten gözaltında

İtalyan savcıların hazırladığı iddianamede Carlo Mosca isimli 47 yaşındaki doktor, Mart 2020'de Lombardiya bölgesindeki bir hastanede tedavi gören Natale Bassi (61) ve Angelo Paletti'yi (80) aşırı dozda anestesi vererek öldürmekle itham edildi. 

Hemşireler arasındaki WhatsApp mesajlaşmalarda, 'deli' diye niteledikleri Mosca'nın başhekimi olduğu acil serviste yatak boşaltmak için hastaları öldürdüğüne dair şüphelerini dile getirdikleri belirtildi.

Mosca'nın cinayetlerini örtbas etmek için hastaların tıbbi kayıtlarını değiştirdiği iddiaları üzerinden başka 3 hastanın daha ölümlerinin polis tarafından soruşturulduğu aktarıldı.

Mantua'daki evinde ev hapsine alınan Mosca, hakkındaki suçlamaları 'temelsiz' diyerek reddetti.

İddianameye göre doktor kurbanlarına acilde Kovid-19 hastaları entübe edilirken kullanılan Süksinilkolin ve Propofol gibi anestezik materyalleri tatbik etti. Ancak kurbanlar entübe edilmediğinden, Mosca'nın bu anestezik materyalleri kullanması için bir neden yoktu. 

Mosca hakkında Nisan 2020'de yapılan anonim bir şikayetin ardından WhatsApp mesajlarına el koyan savcılara göre, mesajlar doktorun hemşirelere kendisiyle işbirliği yaptırma girişimlerini gözler önüne seriyor.

Soruşturulduğunu öğrendiğinde Mosca'nın hemşirelerden hikayenin uygun bir versiyonu üzerinde hemfikir kalmalarını istediği, bu kapsamda onları yalan beyan etmeye teşvik ettiği belirtildi.

Hemşirele birbirlerine attıkları mesajlarda şunları yazdı:

"Senden de entübe etmedeği halde uyuşturucuları vermeni istedi mi?"

"O yatakları boşaltmak istiyor diye hastaları öldürecek değilim."

"Bu, delilik."

İddianameye göre Mosca anestezi yaparken meslektaşlarından odayı terk etmelerini istiyordu.

Bir hemşire "Daha önce hiç böyle bir şey başıma gelmemişti" tepkisini verdi.

Diyabet ve kalp hastası olan Natale Bassi, 20 Mart'ta, Paletti 2 gün sonra öldü.

Kasım 2019-Nisan 2020'de Süksinilkolin ve Propofol siparişlerinde yüzde 70'lik bir artış kaydedilmesine rağmen o dönemde hastanede sadece 5 hasta entübe edildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2021, 15:29
SIRADAKİ HABER