Korku filmi gibi: Enfekte olmuş hücrelerden kollar çıkıyor

ABD'de araştırmacılar yeni tip korona virüsünün hücrelere ne yaptığını gösteren yakın çekim yeni görüntüler yayınladı. Görüntülerde, virüsle enfekte olmuş hücrelerden çıkan ve spagettiyi andıran dokunaçlar görülüyor. Bunların virüsün birkaç hücreye birden aynı anda saldırmasına yardım ettiği belirtildi.

© AA
Korku filmi gibi: Enfekte olmuş hücrelerden kollar çıkıyor

 ABD’li bilim insanları, Covid-19’un ardındaki Sars-Cov-2 virüsünün enfekte olmuş hücrelerde kollar çıkmasına yol açtığını gördü. Deniz canlılarının dokunaçlarına benzeyen bu yapıların, virüsün birkaç hücreye birden aynı anda saldırmasına yardım ettiği belirtildi.

İngiliz Financial Times gazetesinin haberine göre California San Francisco Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yeni tip korona virüsünün hücrelere ne yaptığını gösteren yakın çekim yeni görüntüler yayınladı.

Sars-Cov-2 ile enfekte olmuş hücrelerden çıkıp uzayan ve spagettiyi andıran dokunaçların görüldüğü bu görüntülerin, çok güçlü bir elektron mikroskobu yardımıyla elde edildiği belirtiliyor.

Araştırma projesinin başındaki Profesör Nevan Krogan elde ettikleri görüntüleri, “Diğer hücrelere batıp delik açan ince, uzun kollar gördük; virüs bu kanalların içinden hücreden hücreye geçiyor” diye açıklıyor. Krogan’a göre spagettiye benzeyen bu kollar, virüsün yayılımını hızlandırıyor.

Financial Times’ın aktardığına göre virüslerin çoğu, enfekte olan hücrelerden bu tip dokunaçlar çıkmasına neden olmuyor. Çiçek virüsü gibi hücrelerden dokunaçlar uzamasına neden olan virüsler bile, Sars-Cov-2 virüsünün sebep olduğu kadar çok kol uzamasına yol açmıyor.

Araştırmacıların, virüsün hücrelere ne yaptığını ortaya çıkaran bu buluşu, kanser tedavisi için geliştirilen birtakım ilaçların Kovid-19 tedavisinde de kullanılabilme olasılığını gündeme getirmiş durumda. (Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2020, 23:01
SIRADAKİ HABER