‘Kovid-19 tanılarının yüzde 95'i İngiltere mutasyonu’

Ankara'da Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı Kovid-19 Tanı Laboratuvarı’nda Şubat’a göre, günlük gelen numune sayısı 4 kat artarak 8 binlere yükseldi. Laboratuvar sorumlusu ve mikrobiyoloji uzmanı Gönül Aksu “Hakim mutantı, İngiltere mutantı olarak söyleyebiliriz. Yüzde 95 civarında İngiltere mutasyonu saptıyoruz” dedi.

© DHA
‘Kovid-19 tanılarının yüzde 95'i İngiltere mutasyonu’

Ankara'da İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 5 tanı laboratuvarından Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Kovid-19 Tanı Laboratuvarı'nda, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü'nün belirlediği ilçelerin yanı sıra Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Onkoloji Hastanesi’nden gelen numuneler inceleniyor. 

Ayrıca bütün özel kurumlardan gelen numuneler de burada teste tabi tutuluyor. Laboratuvarda kullanılan, Sağlık Bakanlığı'nca sağlanan tanı kitleri ile mutasyonlu virüsler de tespit ediliyor.

‘Günlük numune sayısı 4 kat arttı’
Laboratuvarda günlük test sayısı, şubat ayına göre 4 kat artarak, 8 binlere yükseldi. Laboratuvar sorumlusu ve mikrobiyoloji uzmanı Gönül Aksu, Şubat’ta gelen numune sayısının çok düştüğünü belirtip, "O zamanlar bu sayı günlük 2-3 bin bandında gidiyordu sonra yavaş yavaş artmaya başladı. Geçen hafta bu sayı günlük 8 bine çıktı. Şimdi ise biraz daha sakinledi ama Şubat ayına göre geçtiğimiz hafta günlük gelen numune sayılarımız 4 katına çıktı. Numune sayısı arttıkça buradaki çalışma da yoğunlaşıyor. 24 saat nöbet tutuyoruz. Gece de çalışılıyor. Gelen numunenin en fazla 8 saat içinde sonucunun çıkması hedefleniyor. Öyle olunca çok yoğun ve tempolu bir çalışma süreci oldu ve o süreç hala devam ediyor" dedi.

‘Hakim olanın İngiltere mutantı olduğunu söyleyebiliriz’
Mikrobiyoloji uzmanı Aksu, gelen numuneler arasında İngiliz varyantının sıkça görüldüğüne dikkat çekerek, "Bakanlığımızın bize temin ettiği mutasyonu da saptayan bir kit kullanıyoruz. Mutasyonların bir kısmını saptıyor ve şu anki kitimiz 3 kanal üzerinden çalışıyor. Bu İngiltere mutasyonunu direkt saptıyor. Her çalışmada eğer varsa biz İngiltere mutasyonunu görebiliyoruz. İngiltere mutasyonu şu an pozitif olarak tanı koyduğumuz örneklerin yüzde 95’ini oluşturuyor. Hakim mutantı, İngiltere mutantı olarak söyleyebiliriz. Yüzde 95 civarında İngiltere mutasyonu saptıyoruz" diye konuştu. 

‘Gelen numunelerin yüzde 25-30'unda pozitiflik saptıyoruz’
Gönül Aksu, günlük numuneler arasında vaka artışlarından sonra pozitiflik oranlarının da arttığına dikkat çekerek, "Gelen numuneler içinde pozitiflik oranımız da değişti bu son vaka artışlarıyla birlikte. Mart ayı başında gelen numunelerde pozitiflik oranımız yüzde 10-15 bandındaydı. O giderek artmaya başladı. Şu anda ise bu oran yüzde 25-30 civarında yani gelen numunelerin yüzde 25-30'unda pozitiflik saptıyoruz" dedi. 

SIRADAKİ HABER