Kovid-19'un daha bulaşıcı İngiliz varyantı, Britanya ile hiç bağlantısı olmayan bir İtalyan'da saptandı

Britanya'nın İngiltere bölgesinin güneydoğusunda birkaç haftadır koronavirüsün mutasyon geçirmiş ve daha bulaşıcı varyantının yayılması dünya çapında alarm zilleri çaldırırken, bu varyanta İtalya'da Britanya ile teması olmayan bir kişide de rastlanması yeni soru işaretleri yarattı.

©İHA / emanuele Valeri
Kovid-19'un daha bulaşıcı İngiliz varyantı, Britanya ile hiç bağlantısı olmayan bir İtalyan'da saptandı

İtalyan basınına göre, Ancona vilayetine bağlı Loreto'da, son günlerde Britanya ile teması olmayan bir kişinin testlerinde İngiltere'de ortaya çıkan Kovid-19'un daha bulaşıcı varyantı saptandı. 

Şiddetli soğuk algınlığı geçiren söz konusu kişiye moleküler testi yapan Ancona'daki viroloji laboratuvarının yöneticisi Stefano Menzo, "Araştırmalarımızı derinleştirdik ve şimdi bunun, virüsün İngiliz versiyonu olduğunu biliyoruz" dedi. Hastanın ailesiyle birlikte tecrit altında olduğu bildirildi.

Bu arada İtalya Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından basına sızan bilgilere göre, Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Kovid-19’un daha bulaşıcı türünün görüldüğü Britanya'daki İtalyanların dönüşüne dair kararname imzalayacak. Kararname, İtalya ikametli olan ve acil durum sebebiyle ülkesine dönmek isteyenleri kapsayacak. Britanya'dan İtalya'ya acil gerekçelerle dönenlerin test yaptırma ve 14 gün karantinada kalma zorunluluğu var.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2020, 15:39
SIRADAKİ HABER