Pfizer/BioNTech ve Moderna'nın Covid-19 aşılarının satış beklentisi 60 milyar dolardan fazla

İlaç üreticileri Moderna'nın ve Alman ortağı BioNTech ile birlikte Pfizer'ın sadece 2021 ve 2022 yılları için ürettikleri Covid-19 aşılarından 60 milyar doların üzerinde satış gerçekleştireceği tahmin ediliyor.

© AP
Pfizer/BioNTech ve Moderna'nın Covid-19 aşılarının satış beklentisi 60 milyar dolardan fazla

Daha önce grip aşıları üretiminde söz sahibi olan ve bu alanda dünya genelinde yılda 6 milyar dolar ciroya ulaşan satışlardan önemli pay alan bu ilaç şirketleri, Covid-19 aşısı üretimindeki başarılarıyla kazançlarını önemli ölçüde katlayarak artırdı.

Euronews'in haberine göre; bu şirketler birkaç aydır, tam olarak aşılanmış kişilerin zaman içinde korumayı sürdürmek ve yeni Covid-19 varyantlarından etkilenmemek için fazladan bir aşı dozuna daha ihtiyaç duyulabileceği görüşünü dile getiriyor.

Bunun üzerine aralarında Almanya ve İsrail olmak üzere çok sayıda ülke hızla artan Delta varyantına karşı yaşlı ve bağışıklık sistemi zayıf vatandaşlarına ek dozlar sunmak için harekete geçti.

Son olarak ABD Gıda ve İlaç Dairesi, bağışıklık sistemi zayıf vatandaşları için Pfizer ve Moderna’nın ürettiği aşılardan ilave doz önerisi yaptı.

Bu ilaç pazarındaki uzmanlara göre. ilave aşılar sayesinde 2023 yılında Pfizer-BioNTech 6,6 milyar dolar, Moderna ise 7,6 milyar dolar daha gelir elde edecek.

SIRADAKİ HABER