Sağlık Bakanı: Aktif vakaların yüzde 87'si aşıları tamamlanmamış kişiler

Bilim Kurulu toplantısının ardından konuşan Bakan Koca'nın açıklamaları şöyle:

© AA
Sağlık Bakanı: Aktif vakaların yüzde 87'si aşıları tamamlanmamış kişiler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı çağrılarını yineleyerek, "İki doz aşı olunmazsa bağışıklık kazanılmıyor. Bunlar aşılama programımızın başarıya ulaşmasındaki en önemli risk faktörleridir" dedi. Bakan Koca, aktif vakaların yüzde 87'sinin aşıları tamamlanmamış kişiler olduğunu da söyledi.

Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'deki aktif koronavirüs vakalarının yüzde 87'sinin aşısını tamamlamamamış kişiler olduğunu söyledi.

Bakan Koca, aşı çağrılarını yineleyerek, bağışıklık kazanılması için 2 doz aşının yapılması gerektiğini vurguladı.

"İki doz aşı olunmazsa bağışıklık kazanılmıyor. Bunlar aşılama programımızın başarıya ulaşmasındaki en önemli risk faktörleridir" diyen Koca, kısıtlama günlerine geri dönmek istemediklerini dile getirerek, "Kısıtlama günlerine geri dönmeyi hiçbirimiz hiçbir surette tekrar yaşamak istemeyiz. Buna mecbur kalacağımız bir seyir şu an için yok ama olmayacağı anlamına gelmez" ifadesini kullandı.

Bakan Koca, 3. doz aşısı gelenlerin bir an önce bu aşıları olmaları gerektiğinin altını çizerek, "Aşı olması gereken 9 milyona yakın vatandaşımız aşı olmayı bekliyor. Bu vatandaşlarımızı bir an evvel 3. doz aşılarını olmaya davet ediyorum" diye konuştu.

AYRINTILAR BİRAZDAN

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2021, 19:07
SIRADAKİ HABER