SGK'den pozitif PCR test ücretini iade etmeyen hastaneye para cezası

Antalya'da bir kişi, özel hastanede yaptırdığı korona testi pozitif çıkınca ücret iadesi istedi. Talebi kabul edilmeyince CİMER'e başvurdu, SGK özel hastaneye test ücretinin 5 katı ceza kesti.

© DepoPhotos
SGK'den pozitif PCR test ücretini iade etmeyen hastaneye para cezası

Antalya'da yaşayan 65 yaşındaki E.B. 2020 yılının Aralık ayında bir özel hastanede 250 liraya PCR testi yaptırdı. E.B, testi pozitif çıkınca hastaneye ulaştı ve test ücretinin iadesini istedi. Hastane yetkilileri, İl Sağlık Müdürlüğü'nden kendilerine böyle bir bildirim gelmediğini söyleyerek, ücret iadesi talebinmi reddetti.

E.B., Tüketiciler Birliği Antalya Şubesi'nden destek alarak durumu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne (CİMER) iletti. Sosyal Güvenlik Kurumu bir süre sonra E.B.'ye cevap yazısı yolladı ve hastaneye cezai işlem uygulandığını bildirdi. SGK'dan gelen cevapta "Her bir hasta için alınan veya fazla alınan ilave ücret bedelinin 5 katı ceza uygulanır" ifadesine yer verildi. SGK, hastadan alınan ücretin 5 katını, yani 1250 TL'yi hastaneye ceza olarak kestiğini iletti.

'ÖZEL HASTANELERE DUR DEMEK GEREKİYOR'

Durumu yorumlayan Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, özel hastanelerde yaşanan durumlarla ilgili sık sık şikayetler gelmeye başladığını söyledi ve şöyle konuştu: "Tüketicilerimiz artık daha bilinçlenerek bize şikayetlerde bulunuyor. İlgili sağlık komisyonumuz bunu incelediği zaman tüketicilerimizin mağdur edildiğini görüyoruz. Sağlık Bakanlığı, özel hastanelerin bu tutumlarına bir dur desin. İnsanlar bu durumda genelde telaşlı oluyor ve acil bir tedavi almak için en yakın sağlık kuruluşuna gidiyor."

Gündüz, işletmelerin tüketicileri mağdur etmemesi gerektiğini vurguladı ve "Özel hastaneler acilde aldıkları ücretlerin çoğunu zaten devletten tahsil ediyor. Sağlık kuruluşları, devletten aldıkları parayı lütfen vatandaştan da almaya kalkmayın. Müşteri memnuniyeti denilen durum özel hastanelerde de geçerlidir. Burada hem kendileri zarar etmesinler hem de vatandaşı mağdur etmesinler. Tüketicilerimizi yormasınlar" diye konuştu.

PCR testi pozitif olan kişilerden ücret talep edilemeyeceğini belirten Gündüz, "E.B. bize başvurdu. CİMER'e başvurusunu yaptık. Hasta şüphelenerek özel bir hastaneye gidiyor ve yaptırdığı testte de pozitif çıkıyor. Kendisi bu durum karşısında bir üzüntü yaşamış ve kendisinden ücret talep edilmiştir. Bununla ilgili hastanelerin ücret talep edemeyeceği açık. Burada fazla inat etmenin, karşı çıkmanın anlamı yok" dedi. 

SIRADAKİ HABER