Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan: Ulaşım araçlarını kullananlar çift maske kullanmalı

Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan, maske kullanımına ilişkin olarak, "Ulaşım araçlarını kullanan ve kalabalık iş yerlerinde çalışanlar çift maske kullanmalı" uyarısında bulundu.

© DHA
Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan: Ulaşım araçlarını kullananlar çift maske kullanmalı

Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, ulaşım araçlarını kullananların ve kalabalık iş yerlerinde çalışanların çift maske takması gerektiğini söyledi.

Hürriyet gazetesi yazarı Fulya Soybaş'a konuşan Prof. Dr. İlhan, şunları söyledi:

Vaka sayılarının 6 bin-8 bin arasında değişkenlik gösterdiği, hafta sonu ev toplaşmalarının önüne geçilemediği, bulaşın çok yüksek olduğu mutant virüsü kanıtlanmış ve Türkiye’deyken bırakın maske çıkarmayı, maskeyi daha doğru ve etkin nasıl kullanırız, bunu konuşuyor olmamız gerek.

Normal şartlarda, dışarıda ve sosyal mesafe varken tek maske yeterlidir ama ulaşım kullanılıyor, kalabalık bir iş yerinde çalışılıyorsa 2 maske takılmalı. Ancak burada da 2. maskenin ıslanıp, nemlenmesine izin vermemek, hemen değiştirmek gerek.

'Koronavirüse iyi geldiği bilinen, kanıta dayalı hiçbir içecek, yiyecek, ot, kür söz konusu değildir'
Koronavirüs tıbbi bir hastalıktır. Tedavisinin de hekimler tarafından yapılması gerekir. Bazen hastalarımızın verilen ilaçları kullanmadığına, sonrasında ağır hasta olarak hastaneye başvurduklarına şahit oluyoruz. Koronavirüse iyi geldiği bilinen, kanıta dayalı hiçbir içecek, yiyecek, ot, kür söz konusu değildir. Bu süreçte tek doğru dengeli ve iyi beslenmek, olabildiğince sıvı almaktır. 

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2021, 12:35
SIRADAKİ HABER