Uzman isim paniğe gerek yok diyerek açıkladı. Bu kan grubunda olanlar korona virüse karşı galip başlıyor

Danimarka ve Kanada’da yapılan araştırmalarda kan grubu “0” olan kişilerin korona virüse yakalanma durumlarının daha az olduğu ortaya konuldu. Yapılan araştırmada, tedavi gören hastalar incelenirken, kan grubunun hastalığın seyrinde rol oynayabileceğine ilişkin yeni bulgular elde edildi.

© AFP
Uzman isim paniğe gerek yok diyerek açıkladı. Bu kan grubunda olanlar korona virüse karşı galip başlıyor

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, uzmanlar kan grupları ve korona virüse karşı yakalanma konusunda uzun bir süredir araştırma çabası içerisinde. Danimarka ve Kanada’da araştırma yapan uzmanlar kan grubu ve korona virüs ilişkisini raporladı. Yapılan araştırmalarda, kan grubu "0" olan kişilerin korona virüse yakalanma ve hastalığı ağır geçirme riskinin daha az olabileceğini gösterdi. 

Araştırmalarda, kan grubunun hastalığın seyrinde rol oynayabileceğine ilişkin yeni bulgular elde edildi. 

Fakat, uzmanlar gerçekten böyle bir bağ varsa bunun nedeninin bilinmediğini ve hastalar için ne tür sonuçları olabileceğine ilişkin ileri araştırmalara gerek duyulduğunu söylüyor. İki araştırmanın sonuçları da bilim dergisi Blood Advances'ta yayımlandı. 

Danimarka'daki araştırmada, 27 Şubat ile 30 Temmuz tarihleri arasında korona virüs testi yapılan 473 bin 654 kişinin verileri incelendi ve pozitif çıkan sonuçlar, test yaptırmayan 2,2 milyon kişinin (Danimarka nüfusunun yüzde 38'i) kan gruplarıyla kıyaslandı. 

Buna göre testleri pozitif çıkan 7 bin 422 kişi arasında kan grubu 0 olanların oranı yüzde 38,4. Referans grubundaki 2,2 milyon kişi arasında kan grubu 0 olanların oranı ise yüzde 

41,7.KAN GRUBU A OLANLARIN PANİK YAPMASINA GEREK YOK

Vancouver Hastanesi'nde yoğun bakımda çalışan Prof. Mypinder Sekhon, sonuçlarla ilgili olarak, "Bir doktor olarak hastalara bakıp onları gruplandırırken bu, aklımın bir köşesindedir. Ama kan gruplarının kesin bir "marker" (belirteç) olabilmesi için her defasında aynı şeyi gösteren, tekrar eden bulgulara ihtiyacımız var" dedi. 

Prof. Sekhon şöyle devam etti: 

"(Kan grubunun) hastalığın ağırlık derecesinde yaş ve diğer hastalıklar gibi risk faktörlerinin önünde olduğunu sanmıyorum. Kan grubu A olanların paniğe kapılmasına gerek yok. Bu, 0 grubunda olanların da barlara publara gitmekte özgür oldukları anlamına gelmiyor." 

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2020, 20:38
SIRADAKİ HABER