8. Malatya Uluslararası Film Festivali başladı; 'Onur Ödülleri' sahiplerini buldu

Usta sanatçı Şener Şen'e ödülünü ünlü komedyen Cem Yılmaz, takdim etti

© DHA
8. Malatya Uluslararası Film Festivali başladı; 'Onur Ödülleri' sahiplerini buldu

Bu yıl 8'incisi düzenlenen 'Malatya Uluslararası Film Festivali' başladı. Açılış gecesinde, usta sanatçı Şener Şen, tiyatro ve sinema oyuncusu Perran Kutman ve  yapımcı, yönetmen, senarist ve reklamcı Osman Sınav'a  'Onur Ödülü' verildi.

Malatya'da, Büyükşehir Belediyesi tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Malatya Valiliği’nin katkılarıyla bu yıl 8'incisi düzenlenen 'Malatya Uluslararası Film Festivali' başladı.

Kırmızı halı geçişinin ardından festivalin açılışında konuşan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “Malatya’mız, ülkemizin yükselen bir değeri. Alevisi’yle Sünnisi’yle, Türküyle Kürtü’yle, zenginiyle fakiriyle hoşgörü, sevgi ve muhabbet içerisinde yaşayan ve bunu benliklerine sindirmiş bir şehrimiz. Sekizincisini tertip ettiğimiz Malatya film festivali, uluslararası özelliğiyle Türkiye’mizde değeri olan ve hepimizin bir adım öreye nasıl götürebiliriz dediğimiz bir çalışma” dedi.


Festival direktörü Suat Köçer ise festivalin düzenlenmesine katkı sunan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi ile destekleyen kurumlara teşekkür etti.

'Türk Sinemasına Katkı Ödülleri' ise Malatya Yeşil Sinemaları sahibi Hüseyin Yeşil ile Fono Film Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Okan'a takdim edildi. Hüseyin Yeşil’e ödülünü Türk film yapımcısı ve yönetmen Abdurrahman Keskiner takdim etti. Fono Film Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Okan'a ise ödülünü yönetmen Atalay Taşdiken verdi.

'Sinema Emek Ödülü' makyaj sanatçısı Derya Ergün'e verildi. Ergün’e ödülünü Malatya Valisi ve Festivalin Onursal Başkanı Aydın Baruş takdim etti.
"Hâlâ sinema yapıyor olabilmekten mutluyum"
Yapımcı, yönetmen, senarist ve reklamcı Osman Sınav'a ise ‘Onur Ödülü’ verildi. Sınav’a ödülünü Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat verdi. Osman Sınav, “Sete her çıktığımda bana bu işi nasip ettiği için Allah’a şükrediyorum. Hâlâ sinema yapıyor olabilmekten mutluyum” dedi.

Dünyada başka bir iş yapamayacağını anlatan Sınav, hala sinemada olduğu için mutlu olduğunu ifade etti.
Tiyatro ve sinema oyuncusu Perran Kutman ise Onur Ödülü’nü oyuncu Şerif Sezer'in elinden aldı. TRT arşivinden ulaştırılan Kutman’ın şarkı söylediği görüntü sahnede izlettirildi. Duygu dolu anlar yaşayan Kutman, “Çok teşekkür ediyorum. 53 yıldır bu mesleği yüreğimle, sevgimle, saygımla icra ediyorum. Neticesinde de böyle ödülle taçlandırılıyorum. Genç oyuncuların yürekleriyle sevgileriyle var olmaları ve bu ödülle taçlanmalarını diliyorum” diye konuştu.

Şener Şen'e Cem Yılmaz ödül verdi

Şener Şen'e ise ödülünü ünlü komedyen Cem Yılmaz verdi. Av Mevsimi filminde birlikte rol alan ikili sahneye alkışlarla çıktı. Yılmaz, usta oyuncunun önünde eğildi. Usta oyuncuya ödülünü takdim eden Cem Yılmaz, “Bizim hayatımızda usta insan güzel şeyleri yapan kişi usta oluyor. Şener abi her gün güzel şeyler yaparak bizi zorluyor, daha iyi olmamızı sağlıyor. Bütün her şeyi öğrendiğimiz ustayla aynı sahnede olmak büyük mutluluk. Her şeyin en güzeline layık” dedi.

"Kemal Sunal ve İlyas Salman'ı hatırlamak duygulandırdı"
Şener Şen ise “Cem’in kadir bilir övgüleri, gereğinden fazla övgülerine teşekkür ederim. Bu ödülü, en parlak oyunculardan Cem Yılmaz’ın elinden almaktan onur duydum. Rahmetli Kemal Sunal’ı görmek, İlyas Salman’ı hatırlamak beni ayrıca duygulandırdı. Malatya’nın böyle bir özelliği var. Siyaset ve sanat alanında ülkemize derin izler bırakan büyük insanlar yetiştirmişlerdir” ifadelerini kullandı. (DHA)

SIRADAKİ HABER