Bıçaklı saldırıya uğrayan Salman Rüşdi’nin eski eşinden açıklama

Bıçaklı saldırıya uğradıktan sonra yoğun bakıma alınan ünlü yazar Salman Rüşdi'nin sağlık durumuyla ilgili bir yorum sunucu olan eski eşi Padma Lakshimi'den geldi.

© REUTERS
Bıçaklı saldırıya uğrayan Salman Rüşdi’nin eski eşinden açıklama

Şeytan Ayetleri isimli kitabıyla kamuoyunu ikiye bölen ve İran’dan ölüm fetvası alan Hindistan doğumlu İngiliz yazar Salman Rüşdi’ye yönelik bıçaklı saldırının yankıları sürüyor…

Geçen hafta New York’ta katıldığı bir etkinlikte 24 yaşındaki Hadi Matar isimli adamın saldırısına uğrayan ve boynundan ve vücudundan bıçaklanarak yoğun bakıma alınan Rüşdi’nin sağlık durumunun iyiye gittiği açıklanmıştı.

Ünlü sunucu ve mankenin açıklamaları gündem oldu.

Yetkililer Rüşdi’nin artık entübe olmadığını duyururken, bu gelişmeyi Rüşdi’nin sunucu ve manken olan eski eşi Padma Lakshmi yorumladı. Rüşdi ile 2004-2007 yılları arasında evli kalan 51 yaşındaki Lakshmi, “Rüşdi’nin artık entübe olmadığını duyunca rahatladım” dedi.

Lakshmi, “Salman Rüşdi’nin Cuma günkü kabustan kurtulmasından dolayı rahatladım. Endişeliyim ve söyleyecek söz bulamıyorum. Sonunda nefes alabiliyorum. Şimdi bir an önce iyileşmesini istiyorum” ifadesini kullandı.

KİTABI TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Ünlü yazar 1988’de yayınlanan Şeytan Ayetleri kitabı nedeniyle tartışma yaratmış, Humeyni de 1989'da yayınladığı fetvayla Rüşdi’yi öldürme çağrısında bulunmuştu. İran hükümeti 1998’de fetvaya desteğini geri çekmişti.Rüşdi’ye bıçakla saldıran kişinin Lübnan asıllı Hadi Matar olduğu açıklanmış, Lübnan’da İran’a yakın Hizbullah örgütü de yayınladığı açıklamada Matar için “kahraman” ifadesini kullanmıştı.

SIRADAKİ HABER