Diyarbakır’daki Zerzevan Kalesi UNESCO listesinde

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde Roma İmparatorluğu döneminde askeri yerleşim olarak kullanılan 3 bin yıllık Zerzevan Kalesi, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girdi.

© Wikipedia
Diyarbakır’daki Zerzevan Kalesi UNESCO listesinde

Dünyada ortaya çıkarılmış son Mithras Tapınağı'na sahip olan ve Roma'nın doğu sınırındaki ilk tapınak olma özelliğini taşıyan Kale, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki yerini aldı.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da 3 bin yıllık Zerzevan Kalesi’nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girdiği belirtildi.

Açıklamada, “Zerzevan Kalesi ve Mithraeum da geçici listede. Artık dünya mirası olmayı bekliyor” denildi.

ZERZAVAN KALESİ’NİN TARİHİ

Askeri yerleşim antik yol güzergahında, 124 metre yükseklikteki kayalık tepede bulunan Zerzevan Kalesi, Amida ile Dara arasında stratejik bir noktada yer alıyor.

Konumu itibarıyla bütün vadiye hakim olan, antik ticaret yolu üzerindeki kale, geniş bir alanı kontrol altında tutuyor. Roma sınır garnizonu konumundaki kale, Romalılar ve Sasaniler arasında büyük mücadelelere sahne oldu.

Tarihi, Asur dönemine (MÖ 882-611) kadar giden yerleşimde, Roma döneminde, MS 3’üncü yüzyılda asıl askeri yerleşim inşa edildi.

Yerleşimin surları ve yapıları Anastasios I (MS 491-518) ve Justinianos I (MS 527-565) dönemlerinde onarılarak, bazıları ise yeniden inşa edilerek mevcut haline getirildi.

SIRADAKİ HABER