Elif Şafak'ın Booker’a aday kitabı “On Dakika Otuz Sekiz Saniye"ye intihal suçlaması

Şafak’ın Kahraman Çayırlı'nın kitabını şablon olarak kullandığı iddia ediliyor

© Twitter
Elif Şafak'ın Booker’a aday kitabı “On Dakika Otuz Sekiz Saniye"ye intihal suçlaması

Elif Şafak 2019 tarihli son romanı “On Dakika Otuz Sekiz Saniye” intihal yapmakla suçlanıyor.

Twitter kullanıcıları Şafak’ın Kahraman Çayırlı’nın 2007 tarihli romanı “Hayat Kadınları Aldatmaz” adlı romanından yola çıktığını iddia ediliyor. Hayat Kadınları Aldatmaz’daki “dansöz” ve “mezarlık” sahnelerinin çok az farkla kullanıldığı, kitapta Şafak’ın Leyla’sının ölümünün ardından 10 farklı dakikasının anlatılırken Hayat Kadınları Aldatmaz’da Aysel’in 10 farklı gününün anlatıldığına dikkat çekiliyor.

İddialara göre Kahraman Çayırlı’nın “Aysel” ve “Adin” adlı karakterleri “On Dakika Otuz Sekiz Saniye”de Leyla ve Dali adlarıyla kullanılıyor. İki kitaptaki karakterlerin yaptığı eylemlerin, girdiği diyalogların, diyaloğa girdiği kişilerin ve hatta kullandığı betimlemelerin dahi aynı olduğu ve yalnızca isimlerin değiştirilmiş olduğu ileri sürülüyor.

Öte yandan Şafak’ı listeden çıkardığını açıklayan Manchester Edebiyat Festivali’nin de resmi hesabının söz konusu iddiaları paylaşan hesapları engellediğini ileri sürüldü.

İntihale konu olan kitabın yazarı Kahraman Çayırlı’nın ise henüz iddialara dair bir açıklaması yok.

Elif Şafak daha önce de intihalle suçlanmıştı

Şafak, intihal iddiaları ile ilk kez karşı karşıya kalmıyor. Daha önce “İskender” romanının Zadie Smith’in “İnci Gibi Dişler” adlı romanıyla pek çok paralellik gösterdiği, “Ustam ve Ben” adlı kitabının ise konusunu yazar Jose Saramago’nun “Filin Yolculuğu” kitabından aldığı iddia edilmişti. Yine sosyal medyada Şafak’a ait bir paragrafın Chuck Palahniuk‘in “Gösteri Peygamberi”nde aynen yer aldığı ileri sürülmüş ancak bu iddia kanıtlanamamıştı.

SIRADAKİ HABER