Farah Zeynep Abdullah: Sektörde genç kadınlara ciddi zorluklar yaratılıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen 33. Ankara Film Festivali başladı. Sinemada Yeni Soluk Ödülü alan Farah Zeynep Abdullah, "Çok zorluk çekiyoruz. Sektörde özellikle genç kadınlara gerçekten ciddi zorluklar yaratılıyor" dedi.

© ANKA
Farah Zeynep Abdullah: Sektörde genç kadınlara ciddi zorluklar yaratılıyor

33. Ankara Film Festivali başladı. MEB Şura Salonu’nda düzenlenen açılış töreninde, Onur Ödülleri sahiplerini buldu.

Sunuculuğunu Ünsal Ünlü’nün yaptığı törende, Aziz Nesin Emek Ödülü, yazar, müzisyen, senarist, yönetmen Zülfü Livaneli’ye, Sanat Çınarı Ödülü orkestra şefi Rengim Gökmen’e, Kitle İletişim Ödülü ise çevirmen, sinema yazarı, gazeteci, yazar Sevin Okyay’a, Sinemada Yeni Soluk Ödülü ise yönetmen Ceylan Özgün Özçelik ve oyuncu Farah Zeynep Abdullah’a verildi.

Festivalin açılış törenine ödül sahiplerinin yanı sıra, CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Gazeteci Şükrü Küçükşahin, belgesel yönetmeni ve yazar Nebil Özgentürk, Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Andreas Treske ve Gülden Treske katıldı.

“ŞİDDET OLAYLARINA KARŞI ÇIKMAMIZ GEREKİYOR”

Sanat Çınarı Ödülü olan orkestra şefi Rengim Gökmen “Bu ödülü büyük bir şükranla kabul ederken anmam gereken iki kişi olduğunu düşündüm. Biri çok bireysel, diğeri hepimizi ilgilendiren bir konu. İlk senaryo tekniğini yazan babam şu anda sağ olsaydı şaşırırdı. Çünkü tiyatro sanatçısı olmasına karşın ilk sinema sevgisini bana veren, elimden tutarak Ankara sinemasına götüren, beni büyük sanat ile tanıştıranı saygıyla anmak istiyorum. Günlük yaşantımızda bizi rahatsız eden şey var, bu toplum içinde yaşadığımız şiddet olayı. Hepinize çok büyük bir görev düşüyor. Başta medyaya çok büyük bir görev düştüğünü düşünüyorum. Bir müzik emekçisi Onur Şener bundan birkaç ay önce katledildi Ankara’da. Onun adına bütün şiddet olaylarına karşı çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu genç müzisyenin anısı önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.

“ANKARA KÜLTÜRÜN BAŞKENTİ”

Aziz Nesin Emek Ödülü alan Zülfü Livaneli de “Rengim Gökmen gibi babasının elinden tutulup sinemaya götürülen çocuk olarak ben de çok mutluyum. Çok önemli bir iş yapıyorsunuz. Emek verenlere, herkese çok teşekkür ediyorum. Ankara kültürün başkenti. Biz burada yetiştik, bütün tiyatro oyunlarımızı, kitaplarımızı burada okuduk, oyunlarımızı burada gördük. Filmleri burada gördük ve Ankara’da yetişen insanlar Türkiye’nin kültür hayatında çok önemli yer tuttu” diye konuştu.

“ÇOK ZORLUK ÇEKİYORUZ”

Sinemada Yeni Soluk Ödülü alan Farah Zeynep Abdullah ise şunları söyledi: “Yeni Soluk Ödülü dendiğinde gerçekten çok şaşırdım. Çünkü çok zorluk çekiyoruz, çok şeyin üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Özellikle genç kadınlara gerçekten ciddi zorluklar yaratılıyor sektörde. Sadece bizim sektörde değil, çoğu yerde… O yüzden çok şaşırdım. Özel ödülleri daha yaşlı insanlar alıyor, gençleri gördükleri için bize destek oldukları için Ankara Film Festivali'ne çok teşekkür ediyorum.”

Festival 11 Kasım’a kadar sürecek.(ANKA)

SIRADAKİ HABER