Feminist kimliğiyle tanınan ünlü karikatürist hayatını kaybetti

Feminist temalı ve genellikle açık sözlü, kişisel ve özeleştirel çalışmalarıyla tanınan ABD'li karikatürist Aline Kominsky-Crumb, 74 yaşında yaşamını yitirdi.

© TWITTER
Feminist kimliğiyle tanınan ünlü karikatürist hayatını kaybetti

Crumb’ın çalışmalarının satıldığı web sitesinin yöneticisi Alexander Wood, ünlü karikatüristin Fransa’daki evinde kanserden dolayı hayatını kaybettiğini açıkladı.

Bloomberg’in haberine göre, web sitesinde “Sanat eserlerine, kızına, torunlarına ve herkesi bir araya getiren yemeklerine akıttığı muazzam bir enerjisi vardı.” ifadesi yer aldı.

Kominsky-Crumb, yalnızca otobiyografik değil, aynı zamanda cinsel güvensizliklerine odaklanan, şehvetli ve açık çalışmalarıyla da tanınıyordu.

ABD’de doğan karikatürist, 1978’de evlendiği Robert Crumb ile aileleri hakkında “Aline ve Bob’un Kirli Çamaşırları” adlı bir çizgi roman serisi yaptı. Çizgi roman sanatçısı Sophie adında bir kızları oldu. 1990’ların başında aile, Fransa’nın Languedoc-Roussillon bölgesindeki bir Ortaçağ köyüne yerleşti. 1994 yılında hayatlarını anlatan “Crumb” adlı bir belgesel yayınlandı.

SIRADAKİ HABER