Fransız yönetmen Agnes Varda hayatını kaybetti

Sinemada Yeni Dalga akımının bilinen isimlerinden ve 'La Pointe Courte' , 'Cléo de 5 à 7' filmleriyle tanınan efsanevi Fransız fotoğrafçı ve yönetmen Agnes Varda hayatını kaybetti.

© Twitter
Fransız yönetmen Agnes Varda hayatını kaybetti

Avrupa sinemasının önemli kadın yönetmenlerinden Agnès Varda, kariyeri boyunca otuzdan fazla sinema filmi ve belgesel çekti.

Varda, duyarlı yaklaşımı, feminizm ve kadın haklarına vurgu yapan çalışmaları ile tanınıyordu. Çalışmalarıyla sinemanın "erkek işi" olmadığını kanıtlayan Varda, geçtiğimiz Cannes Film Festivali'nde sinema sektöründe kadınların hala çok az temsil edildiğine dikkate çekmek amacıyla 82 kadın sinemacı ile birlikte kırmızı halıda yürümüştü.

1955 yılında 25 yaşındayken çektiği ilk filmi "Paralel Yaşamlar"da kullandığı anlatım Fransız sinemasında "Yeni Dalga" adıyla anılan akımın temelini oluşturdu ve kendisine "Yeni Dalga'nın Büyükaanesi" lakabını kazandırdı. Genç bir şarkıcının kanser tarama sonuçlarını beklerken geçirdiği iki saati anlatan "5'te 7'ye Cleo" filmiyle korku ve ölüm temalarına değinerek Varoluşçu felsefesini sorguladı.

Kariyerinde dönüm noktası oluşturan film ise sahip olduğu herşeyi bırakıp başıboş bir hayat yaşamaya başlayan bir genç kadını anlattığı "Yersiz Yurtsuz" oldu.1985 yılında Venedik Altın Aslan ödülünü kazanan filmin başrol oyuncusu Sandrine Bonnaire de en iyi kadın oyuncu dalında Cesar Ödülüne layık görüldü.

Asıl adı Arlette olan ve 18 yaşında ismini Agnes olarak değiştiren Belçika doğumlu Fransız yönetmen ve fotoğraf sanatçı Varda’nın otobiyografik çalışması “Varda’nın Plajları’nda” geçmişinde önemli yer tutan mekanlarda geçiyor.

Çalışmalarıyla sayısız ödül kazanan usta yönetmenin sinemaya yaptığı katkılar Altın Palmiye, Oscar ve Avrupa Film Akademisi’nin hayat boyu onur ödülleriyle taçlandırıldı.

Agnes Varda'nın son çektiği filmi Mekanlar ve Yüzler, fotoğraf sanatçısı JR ile birlikte çıktıkları yolculuğu anlatıyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2019, 12:56
SIRADAKİ HABER