Fuardan fiyat tepkisi: Memura yüzde 5, kitaba yüzde 20 zam

ADANA - Çukurova Kitap Fuarı ziyaretçileri, artan kitap fiyatlarına tepki göstererek, "Memura yüzde 5, kitaba ise yüzde 20 zam oldu" diyerek, haksızlığa dikkati çekti.

© MA
Fuardan fiyat tepkisi: Memura yüzde 5, kitaba yüzde 20 zam

TÜYAP Fuarcılık A.Ş. ve Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB) işbirliği ile bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Çukurova Kitap Fuarı, Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde dördüncü gününde devam ediyor.  Geçtiğimiz yıl düzenlenen fuarı 363 bin 575 kişinin ziyaret ettiğini belirtti. 
 
FUAR SINAV VE DERS KİTAPLARIYLA DOLU
 
500'ye yakın yazarın katıldığı fuarda, panel, söyleşi ve belgesel gösterimlerinin olduğu 70'ten fazla etkinlik düzenleniyor. Fuarın ilk günleri olması nedeniyle okuyucuların geçen yıllara oranla ilginin daha fazla olduğu görüldü. Fuarda bu yıl da ders ve sınav kitapları basan yayınevlerinin sayısı dikkat çekiyor. Fuarda Kürtçe kitap almak isteyen okuyucular tek adresi Ava Yayınları'nın standı oluyor. 
 
FUARA ÖĞRENCİLER GELİYOR
 
Fuara çocuklarıyla birlikte gelen öğretmen Şule Yıldız, fuara okuyucuların yoğun ilgi gösterdiğini ve fuarların okuma oranının artmasına katkı sağladığını söyledi. Üniversite öğrencisi Ilgaz İnce, fuarda kitapların dışarıya göre ucuz olduğunu belirterek, insanlar için bir etkinlik alanı olduğunu için de ilginin fazla olduğunu söyledi. 
 
Fuarın okurla yazarı bir araya getirmesi açısında önemli olduğunu aktaran Latif Yılmaz, bu nedenle fuarlara daha fazla kişinin geldiğini söyledi. Yılmaz, Fuara ilginin artırması için yetkililere daha fazla görevler düştüğünü ve fiyatların da yüksek olduğunu söyledi.  
 
Çocuklarıyla fuara gelerek, kitap alan Keziban Ildıran, fiyatların yüksek olduğunu belirterek,  “Kitapların biraz daha bütçeye ve halka hitap etmesini isterim. Gezip aldık ama biraz pahalıma geldi. Kitapların her bütçeye hitap etmesini isterim” ifadelerini kullandı. Öğretmenlerin, öğrencilere  kitapları sevdirmesi için fuarlara teşvik etmesini isteyen Ildıran, eğitime önem verilmesi gerektiğini vurguladı. 
 
Elif Sevik adlı öğrenci, kitapların pahalı oluşundan dert yanarak, fuarlarda kitapların daha ucuz olduğunu söyledi. Kitap fiyatlarının geçen yılla aynı olduğunu söyleyen Ayşe Kaya, fuarda çocuklar için daha fazla aktivite yapılması gerektiğini söyledi. 
 
MAAŞA YÜZDE 5 KİTABA YÜZDE 20 ZAM
 
Fuarın Adana için değerli olduğunu belirten Ali Dinigüzel,“Ekonomik krizin fuara yansıması var. Geçen yılki etiketle şimdiki etiket arasında yüzde 20 fark var. İnsanların maaşları düşük. Kamu çalışanlarına hükümet yüzde 5 enflasyon farkı bile veremiyor. Bu bile kültürümüzü etkiliyor. İstediğimiz kadar kitap alamıyoruz” şeklinde konuştu.
 
Fuarda daha çok ders ve sınav kitapları aldıklarını söyleyen Melis Ölmez adlı öğrenci de kitapların fiyatlarının yüksekliğinden dert yandı. MA

SIRADAKİ HABER