İzmirli sanatçı Fide Köksal, Atina Tiyatro Festivali’nde

Atina Festivali’nde ilk gösterimi yapılan "Couipe 77" oyunu sonbaharda Yunanistan genelinde turneye çıkacak

© Twitter
İzmirli sanatçı Fide Köksal, Atina Tiyatro Festivali’nde

Yakup Önal

Sanat yaşamını Yunanistan’da sürdüren İzmirli ses sanatçısı Fide Köksal, Atina’da düzenlenen “Atina Tiyatro Festivali’nde ilk kez çıktığı sahnede büyük beğeni topladı.
 
13-14 Haziran günleri Atina’da "Tiyatro Alkmini"yi dolduran izleyicilerin ayakta alkışladığı Fide Köksal'ın başrolünü oynadığı “Coupe 77” insan ve mülteci kavramlarına değinen bir müzikli oyun. Bir vagon barda, bir piyanist, bir şarkıcı ve iki oyuncu, dünyanın her köşesinden müzikle bağlantılı büyük sessizlik, acı, umut, sevgi ve öfke anlarında seyahat ediyor. Oyunda rol alan diğer sanatçılar Nickos Vatikiotis, Angelika Aroutiounova ve Nassos Sopilis.

Fide Köksal’ın kendi yazdığı Meşk, Yeşil Gökyüzü, Zamanın Çemberinde, Rahime ve Dönme Dolap şarkılarının yanı sıra Yunanca çevirisiyle yorumladığı Kız Çocuğu (Hiroşima) ve Yiğidim Aslanım şarkılarında seyircilerin gözyaşlarını tutamadıkları gözlendi. Atina Festivali’nde ilk gösterimi yapılan  "Couipe 77" oyunu sonbaharda  tiyatro sezonun başlamasıyla birlikte Yunanistan genelinde turneye çıkacak.

İlk kez bir tiyatro oyunu ile Yunan halkının karşısına çıkan Fide Köksal “Nazım Hikmet, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Lefteris Papadopoulos gibi değerli Türk ve Yunan şairlerle birlikte kendi yazdığım şarkıların da böyle bir eserde buluşması onur verici. Yunanistan’da bir Türk sanatçı olarak tiyatro sahnesinde de alkışlanmaktan büyük bir heyecan ve mutluluk duydum. Bu oyunu Türkiye’de de sahnelemeyi çok istiyorum"  dedi.
T24

SIRADAKİ HABER