Mariah Carey’e mahkemeden ret: Noel Kraliçesi unvanını alamayacak

Noel zamanlarının vazgeçilmez sesi haline gelen Mariah Carey, bu popülerliğini markalaştırmaya karar vermiş ve ticari faaliyetlerde bulunmak için Noel Kraliçesi unvanı için başvuruda bulunmuştu ancak ünlü şarkıcının bu isteği reddedildi.

© DepoPhotos
Mariah Carey’e mahkemeden ret: Noel Kraliçesi unvanını alamayacak

All I Want for Christmas is You’yu ilk defa 1994 yılında seslendiren Mariah Carey, Noel zamanlarının sesi haline geldi. Carey de bu avantajı markalaştırmaya çalıştı ve Noel Kraliçesi unvanının ticari marka haklarını güvence altına almak istedi. Yıldız, tatille ilgili ürünlerde kullanılmak üzere “Noel Kraliçesi” ve “Noel Prensesi” ticari markasını almaya çalıştı.

Carey’nin bu hamlesi başka bir sanatçı tarafından engellendi. Elizabeth Chan’ın itiraz başvurusuna zamanında yanıt veremeyince Carey’nin talebi ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından reddedildi.


Chan, Variety’e konuyla ilgili şunları söyledi: “Noel’de hiç kimsenin hiçbir şeye tutunmaması veya Mariah’nın sonsuza kadar istediği şekilde tekelleştirmemesi gerektiğini hissediyorum. Bu doğru değil. Noel herkes içindir. Paylaşılmak içindir; sahip olunması amaçlanmamıştır.”

Chan gibi Carey’nin talebine Baby Please Come Home ile tanınan Darlene Love gibi pek çok şarkıcı itiraz etti.

Chan, Carey’nin hareketinin müziğin ötesine geçtiğini söyledi: “Giysiler, içecekler, maskeler, köpek tasmaları gibi akla gelebilecek her şekilde bunu markalaştırmaya çalışıyor, her şey ortada. Bir ‘Noel kraliçesi’ kazağı örerseniz, onu Etsy’de başka birine satabilmeniz gerekir, böylece başkaları da büyükanneleri için satın alabilirler. Ancak çılgın bir şekilde bu kadar geniş bir alana sahip olacaktı.”

SIRADAKİ HABER