Mısır’da antik Roma lahitleri

Mısır’ın Damietta şehrindeki Tel El-Deir bölgesinde yapılan kazılarda antik Roma döneminden kalma lahitler bulundu.

© REUTERS
Mısır’da antik Roma lahitleri

Mısır Eski Anıtlar İdaresi’nden yapılan açıklamada, ülkenin Akdeniz kıyısındaki Damietta şehrindeki Tel El-Deir bölgesinde çalışan arkeologların, Roma döneminden kalma kırmızı kilden yapılmış lahit koleksiyonunu ortaya çıkardığı belirtildi.

Bazı lahitlerde ağız ve burunlar belirgin yüz ifadeleri bulunurken diğer lahitlerin üzerinde oyulmuş çizgiler, bazı geometrik şekiller ve lahitlerin bazılarında mumyalanmış bazı insanların kalıntıları görülüyor.

Arkeologlar ayrıca, 700’den fazla seramik kap ve farklı şekillerde tılsımların yanı sıra farklı büyüklükte böcek ve birçok farklı altın talaşı kalıntıları buldu.

Kazılarda, üçünün üzerlerinde Dionysos ile Bacchus’un simgesi olan üzüm salkımı olan 5 adet yüzük bulundu. Buna ilaveten, Poseidon ile bağlantılı olan yunus şeklinde bir yüzüğün bulunduğu da bildirildi.

Dünyanın en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olan Mısır, arkeolojik mirasını korumak ve ülkenin eski turizm sektörünü canlandırmak amacıyla eski antikalarının sırlarını keşfetmek için kazılara devam ediyor.
HABER MERKEZİ

SIRADAKİ HABER