Mısır’daki piramidin gerçek rengi ortaya çıktı

Yapılan çalışmalarda ortaya çıkan bilgilere göre, Mısır’daki Giza Piramidi, ilk inşa edildiğinde beyaz renkliydi.

© ANI
Mısır’daki piramidin gerçek rengi ortaya çıktı

The Nile: Egypt’s Greatest River (Nil: Mısır’ın En Büyük Nehri) belgeselinde tarihçi Bettany Hughes, ilk inşa edildiği dönemde piramitlerin saf beyaz olduğunu ortaya çıkardı.

Hughes, 4 bin 500 yıl önce Merer adında bir adama ait olan günlükten yola çıkarak bu sonuca vardı. Fransız arkeologların Kızıl Deniz’de yaptığı çalışmalarda bulduğu bu günlük, papirüs üzerine hiyeroglifler ile yazılmıştı. Günlükte yer alan kayıtlar, devasa piramitte çalışma günlerini anlatıyordu.

Dünya’nın Yedi Harikası arasında yer alan piramidin inşası 20 yıl sürmüştü. Günlükte yazanlara göre taşlar, piramit inşa edildiğinde cilalı beyaz idi. 

Merer, Nil Nehri boyunca beyaz kalker taşı blokların nasıl taşındığını anlattığı günlükte, taşların taşınması sürecinin bir gün sürdüğünü yazdı. Bugünkü anlamıyla şantiye şefi olarak çalışan Merer, yapının inşa edilirken belirlenen tam boyutlarını da kaleme aldı.

Mısırlılar, parlaması için beyaz kalker taşı kullandıkları piramitlerin en tepesine de altın bir uç ekliyordu. Zamanla kalker, aşınarak sarı rengi aldı. (Kaynak: Webtekno)

SIRADAKİ HABER