Mona Lisa kadın mı erkek mi?

Yıllardır tartışma konusu olan Mona Lisa tablosu, yeni tartışmalarla tekrar gündemde.

© AFP
Mona Lisa kadın mı erkek mi?

İtalyan sanat araştırmacısı Silvano Vinceti, Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosunda iki farklı model kullandığını iddia etti.

Modellerden ilkinin Mona Lisa del Giocondo olarak bilinen Lisa Gherardini, ikincisinin ise Salai olarak bilinen Gian Giacomo Caprotti olduğunu savundu.

İtalya Milli Tarih ve Kültürel Mirasın Geliştirilmesi Komite Başkanı Silvano Vinceti de,

“İddiamızın, Mona Lisa tablosunun ilk tabakasında, kızıl ötesi teknolojiyle görülebilen tartışmasız bir ispatı mevcut. Bu tabakada, gülümsemediği ve neşeli olmadığı aksine melankolik ve üzgün olduğu görünüyor” dedi.

Vinceti, Leonardo tarafından yapılan bir başka tablo Salai’nin her özelliğini Mona Lisa ile karşılaştırarak delilleri bir araya getirmek için uzun süre ekibiyle birlikte çalıştığını belirtti.

Silvano Vinceti, “Leonardo’nun Salai’de kullandığı tüm boyama tekniklerini inceledik ve Mona Lisa ile karşılaştırdık. Bazı ayrıntılar mükemmel uydu. Sanatçı iki model kullanmış ve kendi hayal gücünden gelen yaratıcı ayrıntıları onlara eklemiş. Burada Leonardo’nun çift cinsiyetliliğe olan uzun süreli hayranlığının etkisinin olduğunu düşünüyorum. Diğer bir deyişle Leonardo için mükemmel kişi bir erkek ve bir kadının kombinasyonuydu.”

Mona Lisa’daki Gherardini Floransalı ipek tüccarı Francesco del Giocondo’nun karısıydı. Tablo yapılırken çok hüzünlü bakan kadını güldürmek için kocası palyaçolar bile tutar fakat başarılı olamaz. Leonardo da kocanın isteğini yerine getirmek için başka bir model kullanır ve ünlü gülümseme ortaya çıkar. (Kaynak: Euronews) 

SIRADAKİ HABER