Netflix, 'Minnoşlar'ı Türkiye'de göstermeyecek

"Minnoşlar" (Cuties), Netflix Türkiye kataloğundan kaldırıldı. Hem afişi hem de tanıtım yazısıyla ile tartışma yaratan film, Netflix Türkiye’de yayınlanmayacak.

© IMAGES
Netflix, 'Minnoşlar'ı Türkiye'de göstermeyecek

Netflix’in 9 Eylül 2020 tarihinde yayımlayacağı ve çocuk istismarı yapıldığı nedeniyle tartışmalara neden olan Fransız filmi “Minnoşlar” (Cuties), platformun Türkiye kütüphanesinden kaldırıldı.

Sundance Film Festivali’nde ‘Dünya Sineması Drama’, ‘En İyi Yönetmenlik’ gibi ödüller kazanan ve Fransa’da 19 Ağustos’ta vizyona giren filmin afişinden farklı bir poster kullanan Netflix, tartışmaların ardından bir özür mesajı paylaşmıştı. Filmin afişini değiştiren ve filmin açıklamasında kullandığı “dişiliğini keşfetmeye başlayarak” ifadesini çıkaran platform, “Cuties filmi için kullandığımız uygunsuz afiş için çok üzgünüz. Bu, hoş değil ve Sundance’de ödül kazanan bu Fransız filmini yansıtmıyor. Fotoğrafları ve açıklamayı güncelledik” ifadelerini kullanmıştı.

Netflix’in özür açıklamasının ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı film hakkında gerekli tedbirlerin alınması ve filmin değerlendirilmesi için Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) resmi yazıyla talepte bulunmuş, RTÜK, oy birliğiyle filmin kaldırılması gerektiğine dair karar vermişti. RTÜK’ün aldığı kararın ardından herhangi bir açıklama yapmayan Netflix, “Minnoşlar” (Cuties) filmini Türkiye’de kütüphanesinden kaldırdı.

Film Hollanda ve Belçika gibi ülkelerde ise Netflix kütüphanesinde yer almaya devam ediyor.

SIRADAKİ HABER