Nick Cave’den Kanye West’e destek: “Ne söylediği umurumda değil”

Son zamanlarda yaptığı paylaşımlarla sert eleştirilerin hedefi olan Kanye West'e, Nick Cave'den destek geldi. Nick Cave, sansasyonel isim Kanye West'in müziğinin hâlâ hayranı olduğunu ve sanatı sanatçıdan ayırmanın kişisel tercihi olduğunu söylüyor.

© AFP
Nick Cave’den Kanye West’e destek: “Ne söylediği umurumda değil”

Ayrıldığı eşi Kim Kardashian ve sevgilisi Pete Davidson’ı sosyal medya üzerinden taciz eden, ardından da Yahudi karşıtı söylemleriyle yine sosyal medyada paylaşımlar yapan Kanye West, bir süredir eleştiri oklarının hedefindeydi. Pek çok markayla iş birliğinden olan ve hatta Adidas yöneticilerine toplantı sırasında yetişkin filmi izleten ünlü rapçiye sürpriz bir isimden destek geldi.

Avustralyalı şarkıcı-söz yazarı, BBC’ye verdiği bir röportajda; “Bir noktada Kanye’nin bazı şeyler hakkında ne söyleyeceği umurumda değil ama Kanye’yi ve müziğini seviyorum. Antisemitizmi özellikle nahoş buluyorum. Dolayısıyla, bu sözleri duymak çok hayal kırıklığı yaratıyor. Ancak, devam edip o kişinin müziğini dinleyip dinleyemeyeceğiniz kişisel bir seçim. Kanye’nin müziğini seviyorum” dedi.

Nick Cave daha önce de aynı şeyleri Morrissey için söylemişti. 2019’da yazdığı bir blog gönderisinde Morrissey’in müziğine olan sevgisini, sanatçının ve çalışmalarının ayrılması gerektiğini kaleme almıştı:

“Şahsen, bir şarkı yazıp halka yayınladığımda, onun benim şarkım olmaktan çıktığını hissediyorum. İzleyicilerime sunuldu ve eğer isterlerse o şarkıya sahip olurlar ve onun koruyucusu olurlar. Şarkının bütünlüğü artık sanatçıya değil, dinleyiciye aittir. Sanatçının görüşleri ve davranışları ayrı konulardır. Bu da Morrissey’nin siyasi görüşünü önemsiz hale geliyor. Ne olursa olsun, hayranlarının hayatlarını zenginleştiren geniş ve sıra dışı şarkılara sahip. Bu küçük bir şey değil. O, rahatsız edici siyasi ittifaklarından çok daha uzun süre dayanacak, eşsiz güzellikte özgün ve ayırt edici eserler yarattı.”

SIRADAKİ HABER