'Orhan Kemal Emek Ödülleri' sahiplerini buldu

28'inci Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında açılış ve 'Orhan Kemal Emek Ödülleri' gecesi gerçekleştirildi.

© TWITTER
'Orhan Kemal Emek Ödülleri' sahiplerini buldu

Adana'da bu yıl 28'incisi düzenlenen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali'nde "Orhan Kemal Emek Ödülleri" sinema yazarı Sevin Okyay ile görüntü yönetmeni Ertunç Şenkay'a verildi.

"Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması" ve "Adana Kısa Film Yarışması" olmak üzere 4 kategoriden eserlerin izleyiciyle buluşacağı 28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında açılış ve Orhan Kemal Emek Ödülleri gecesi bir otelde gerçekleştirildi. Sunuculuğunu Yeliz Doğramacılar Arman'ın yaptığı törende, festivale katılan filmler tanıtıldı.

'KADİR BEYCİOĞLU HEP BURADA OLACAK'

Ödülünü Adana Valisi Süleyman Elban’dan alan Sinema yazarı Sevin Okyay, bir süre önce vefat eden Festival Direktörü Kadir Beycioğlu’yla son konuşmasını aktardı. Okyay, "Kadir Beycioğlu’nu saygıyla anıyorum. Çok özleyeceğiz. Hiçbir zaman unutmayacağım. Kadir telefon etmişti ödül için ilk. Hep burada olacağına inanıyorum. Ruhu burada olacak. Kadir hep bizimle olsun" ifadelerini kullandı.

Orhan Kemal Emek Ödülü’nün bir diğer sahibi olan Ertunç Şenkay rahatsızlığı dolayısıyla törene katılamadı. Şenkay adına ödülü, uzun yıllar birlikte çalıştığı Festival Yürütme Kurulu Başkanı Menderes Samancılar ve Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Üyesi Güven Kıraç, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar’dan aldı. Şenkay adına ödülü alan Menderes Samancılar, "Ertunç Şenkay’ın ciddi sağlık problemleri var ve tedavi görüyor. Dileğimiz bir an önce iyileşmesi. Ödülü benim almamı rica etti. Beni sevenler alsın, dedi. Gerçekten kameranın arkasında bir cambaz nasıl çalışır öyle çalışırdı. İşine aşık biri. Orhan Kemal’i ne kadar çok sevdiğini biliyorum. 72. Koğuş filmini ne şartlarda çektiğini bilirim. Böyle bir dostla uzun bir yolculuk yapmanın gururunu yaşıyorum. En yakın zamanda aramıza dönmesini diliyorum" dedi.

‘POSTA GÜVERCİNİ OLARAK ÖDÜLÜNÜ TAŞIYACAĞIZ’

Güven Kıraç ise ‘’Çok uzun zaman geçirdim Ertunç Abi ile. Bir sihirbaz kendisi. Geceyi gündüze çevirirdi. Selamlar ve sevgiler buradan dostumuza. Posta güvercini olarak ödülünü taşıyacağız. Ferhan Şensoy ve Kadir Beycioğlu’nu saygıyla anıyorum’’ şeklinde konuştu.

'KÜLTÜR VE SANAT, BARIŞ, AYDINLIK VE UYGARLIK DEMEKTİR'

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Mersin Belediye Başkanı’nın ve ilçe belediye başkanlarının katıldığı törende yaptığı konuşmada sinema sanatının insan üzerindeki etkisine değindi. Zeydan Karalar, "Değerli yazar Yusuf Atılgan, 'Aylak Adam' romanında sinemadan çıkmış insanı ne güzel tanımlar: ‘Gördüğü film ona bir şeyler yapmış, salt çıkarını düşünen kişi değil insanlarla barışık, büyük işler başaracağı umudunu verir.’ Bu duyguyu ilk kez 1970’lerin Adana’sından hatırlıyorum. Hemşerimiz Yılmaz Güney’in 'Umut' filminde yaşadım. İçim paramparça, gözlerim dolu ama bir yandan da içim umut dolu, filmin sonuna rağmen. O umut acaba dünyadaki yoksulluğu, eşitsizliği değiştirebilmek için bir şeyler yapabilir miyim umuduydu. Bu umudu hiç yitirmedim. Çünkü iyi film insanda insanda bu duyguları var eder ve yaşatır. Kültür ve sanat, barış, aydınlık ve uygarlık demektir" dedi.

‘SİNEMAYA LAYIK OLDUĞU EHEMMİYETİ VERMELİYİZ’

Karalar, “Çağdaş insan için vazgeçilmez bir unsur olan sanatın önemini Cumhuriyetimizin kurucusu M. Kemal Atatürk defalarca dile getirmiştir. ‘Sanatsız kalan bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ diyerek ne kadar önemli olduğuna vurgu yapmıştır. Ayrıca sinemanın insanlar ve dünya barışı üzerindeki etkiyi bir başka deyişle şöyle dile getirmiştir: ‘Sinema öyle bir keşiftir ki, bir gün gelecek barutun, elektriğin ve kıtaların keşfinden çok, dünya medeniyetinin veçhesini değiştireceği görülecektir. Sinema, dünyanın en uzak köşelerinde oturan insanların birbirlerini sevmelerini, tanımalarını temin edecektir. Sinema, insanlar arasındaki görüş, düşünüş farklarını silecek, insanlık idealinin tahakkukuna en büyük yardımı yapacaktır. Sinemaya layık olduğu ehemmiyeti vermeliyiz’" diye konuştu.

Karalar, konuşmasının son bölümünde vefat eden Cüneyt Cebenoyan, Prof. Dr. Kadir Beycioğlu ve Ferhan Şensoy’u saygı ve rahmetle andığını belirtti. Tören, Birsen Tezer’in verdiği konserle sona erdi. (AjansBizim)

SIRADAKİ HABER