Restore edilen Yerebatan Sarnıcı turist akınına uğruyor

2017 yılında girdiği restorasyon çalışmaları sonrası yeniden ziyarete açılan Yerebatan Sarnıcı, günde binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğruyor.

© IHA
Restore edilen Yerebatan Sarnıcı turist akınına uğruyor

İstanbul’da ‘tarihi yarımada’da yer alan Yerebatan Sarnıcı, 2017 yılında girdiği restorasyon çalışmaları sonrası yeniden ziyarete açıldı. Sarnıcı açıldığı günden bugüne binlerce kişi ziyaret etti.

Bin 500 yılda en kapsamlı restorasyonu geçiren sarnıçta birçok yenilik göze çarparken, yapıda bulunan beton yol kaldırılarak yerine modern malzemelerle metal bir zemin yerleştirildi.

“BENİ ÇOK ETKİLEDİ”

Yerebatan Sarnıcı’nı gezmek için İzmit’ten geldiğini söyleyen Merve Acar, “Sarnıç çok güzel olmuş. Tüm yapılan restorasyonlar böyle olması gerekiyor. Daha önce gelmiştim ama bu halini görmek çok daha güzel. Burada denizanası eserleri beni çok etkiledi. Yapılan eserler sarnıca ayrı bir hava katmış” dedi.

Kanada’dan geldiğini ifade eden ziyaretçi turist de “İstanbul’a tatil için geldim. Gelmişken Yerebatan Sarnıcı’nı gezmek istedim. Sarnıç çol etkileyiciydi. Işık gösterisini ve ışıklar sönünce herkesin tedirgin olmasını beğendim” diye konuştu.

Yerebatan Sarnıcı’nın içerisinde gerçekleşen ışık şovundan etkilendiğini belirten bir diğer ziyaretçi Arın Madenli ise “Yeni eklenen sanat eserleri ve sesler ile ışık gösterisini çok beğendim” dedi.

YEREBATAN SARNICI’NIN TARİHİ

Yerebatan Sarnıcı, su deposu olarak Bizans İmparatoru Jüstinyen tarafından 500’lü yılların ortalarında yaptırıldı. Bin 500 yıllık bir tarihi eser olan sarnıç 10 bin metrekare alanıyla dev bir yapı olarak göze çarpıyor.

İçerisinde 336 adet mermer sütun kullanılarak yapılan sarnıç, Bizans Sarayı’nın o dönem su ihtiyacını karşılıyordu. Daha sonra da Topkapı Sarayı tarafından da sarnıç kullanıldı.

100 bin ton su depolama kapasitesine sahip olan sarnıç geçmiş dönemlerde birçok kez restorasyona uğramış.

Restore edilen tarihi sarnıca giriş ücreti yerli ziyaretçi için 50 lira, yabancı ziyaretçi için 190 lira, öğrenci ve öğretmenler için ise 20 lira olarak belirlendi. (İHA)

SIRADAKİ HABER