Yılmaz Erdoğan Netflix ile ne zaman anlaştı?

Yılmaz Erdoğan'ın yazıp yönettiği ve 1 Şubat'ta vizyona giren BKM yapımı Organize İşler 2 Sazan Sarmalı filmi, dijital içerik platformu Netflix'te gösterime girdi. İddialara göre 'promosyonlu bilet' tartışmasından önce filmin vizyon tarihi 1 Ocak olarak belirlendi ve 6 hafta sonrasında gösterilmek üzere Netflix'le satış sözleşmesi imzalandı.

© Twitter
Yılmaz Erdoğan Netflix ile ne zaman anlaştı?

Türkiye sinemasında ‘promosyonlu bilet’ tartışması hala sıcaklığını korurken yeni bir tartışma konusu açıldı. Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği ve 1 Şubat’ta vizyona giren BKM yapımı Organize İşler 2 Sazan Sarmalı filmi, dijital içerik platformu Netflix’te gösterime girdi.
 
Sosyal medyada yapımcılar ve salon sahipleri bu durumu eleştirirken, Televizyon ve Sinema Film Yapımcıları Meslek Birliği Başkanı Birol Güven de bugün yaptığı yazılı açıklamada, gelişmenin sektöre telafisi olmayan zararlar vereceğinin altını çizdi. Bu tepkilerin ana nedeni ise filmin sinema salonlarında vizyonda olması ve iddiaya göre salon sahiplerinin bu durumdan haberdar edilmemesi…

NETFLİX SATIŞI NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Medyatava’dan Canan Kaya’nın haberine göre, ‘promosyonlu bilet’ tartışmasından önce filmin vizyon tarihi 1 Ocak olarak belirlenmişti ve 6 hafta sonrasında gösterilmek üzere Netflix’le satış sözleşmesi imzalanmıştı. Ancak CGV Mars Entertainment Group ve sinemacılar arasında başlayan tartışma boy gösterince, Organize İşler 2 Sazan Sarmalı’nın vizyon tarihi ertelenerek 1 Şubat’ta gösterime girdi. Dolayısıyla Netflix’te önceden yapılmış olan bir anlaşmadan dolayı film, vizyon süreci tamamlanmadan dijitalde gösterime girmiş oldu.

SALON SAHİPLERİ TEPKİLİ?

İddiaya göre filmin dağıtımcısı CJ Entertainment Group, bu anlaşmadan haberdar ama salon sahipleri konuyla ilgili hiçbir şekilde bilgilendirilmediklerini ve mağdur edildiklerini söylüyor.

‘ŞAHAN GÖKBAKAR, CEM YILMAZ VE MAHSUN KIRMIZIGÜL DE NETFLİX’LE ANLAŞTI’ İDDİASI

Şahan Gökbakar, Cem Yılmaz ve Mahsun Kırmızıgül’ün de Netflix’le anlaştığı iddia ediliyor. Cem Yılmaz’ın “Karakomik Filmler” ve Şahan Gökbakar’ın “Recep İvedik 6” filmleri için vizyon tarihleri hala netlik kazanmış değil. Fakat Mahsun Kırmızıgül’ün 1 Mart’ta vizyona girmesi beklenen “Mucize Aşk 2” filminin de vizyon tarihinin ertelendiği ve önümüzdeki eylül ayında sinemaseverlerle buluşacağı konuşuluyor.

SIRADAKİ HABER