Bronzlaşayım derken cilt alevlenmesin

Kısa dönemde bronzlaşmak için güneş altında uzun zaman geçirildiğinde deri kalınlaşır, güneş yanığı, lekeler oluşabilir, cilt hastalıkları alevlenebilir.

© INSTAGRAM
Bronzlaşayım derken cilt alevlenmesin

Cildimiz yaz aylarında özel bakım ister. Açık havada daha çok zaman geçirir, güneş ile daha yoğun karşılaşırız. Güneş yeryüzündeki yaşamın kaynağı sağlıklı organizma, kemik yapısının güçlenmesi için gerekli D vitamini sentezi sağlar. 

Güneş ışınlarının cildi rahatlatıcı etkisinin de olduğunu dile getiren Uzm. Dr. Yasemin Balsever Kural, "Küçük bir deri alanının yirmi dakika güneş görmesi ile bu sağlanabilir. Ancak karşılama saati, süresi, kişinin deri yapısı, yaşı, beraberinde olan hastalıklar önemli. 

Güneş ile yoğun temas edilecekse kullanılan bazı ilaçlar, kozmetikler deriyi duyarlandırarak ters reaksiyonlar oluşturabilir. 

Zorunlu değilse kullanılmamalı, devamı gerekiyorsa dikkatli olunmalı. Kısa dönemde bronzlaşma istenen bir görünüm ancak beraberinde deri kalınlaşır, güneş yanığı, lekeler oluşabilir, güneş ile bazı hastalıklar alevlenebilir. Yıllar içerisinde uzun dönemli yan etkiler ortaya çıkar deri erken yaşlanır, kırışıklıklar artar, benlerin yapısı değişebilir, riskli oluşumlar, deri kanserleri gelişebilir. Bu nedenle saat 11 ila 15 arasında güneşe çıkılmamalı, bu saatler dışında da olsa güneş altında uzun süre kalınmamalı” diye konuştu. 

SIRADAKİ HABER