Mahkemesi’nin (AİHM), HDP Eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması yönünde verdiği kararın uygulanması gerektiğinin de altını çizdi.

‘Çifte Standart Yok AB Standardı Var’
ANKARA — Türkiye - AB Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog Toplantısı, bugün Ankara’da yapıldı. Toplantıya öğle arası verildiğinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ile AB Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında, Çavuşoğlu’nun “çifte standart”, “siyasi engelleme” gibi AB’ye eleştiriler yöneltti.

Mogherini’nin ise “AB’nin Türkiye’nin de kurucusu olduğu Avrupa Konseyi’nden bugüne hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı ve insan hakları konularında belirli standartları olduğunu” vurguladı.

Mogherini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bizi bağlamaz” dediği Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), HDP Eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması yönünde verdiği kararın uygulanması gerektiğinin de altını çizdi.

Öte yandan, basın toplantısında Hahn, Osman Kavala’nın tutukluluğunu eleştirirken Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da isim vermeksizin Kavala’nın yöneticisi olduğu Anadolu Kültür Derneği’ni ve akademisyenleri hükümeti devirmek suçunu işlemekle itham etti.

YORUM EKLE