Mehmet Y. Yılmaz yazdı: Kamu kesiminde "kadının adı yok"

Özlem Hanım, AKP iktidarında kamu kesiminde kadın çalışan / kadın yönetici sayılarındaki gelişmeyi yıl yıl açıklamayı düşünür mü acaba?

© AA
Mehmet Y. Yılmaz yazdı: Kamu kesiminde "kadının adı yok"

AKP Grup Başkan Vekili Özlem Zengin’e bir ev ödevi vermek istiyorum.

Çünkü bu ödevi yerine getirirse, muarızlarını kolayca alt edebilir. Tabii bir risk de içermiyor değil, onu da yazının sonunda söyleyeceğim.

Özlem Hanım, belki hatırlamayacaktır ama AKP iktidara geldikten hemen sonra kamu kesiminde yönetici görevinde bulunan kadınların sayısında ciddi bir azalma oldu.

Bu partinin iktidarda olduğu süre içinde nüfus arttı, kamuda istihdam arttı ancak kamuda kadın yönetici sayısında buna paralel bir artış da meydana gelmedi.

Bunun nedenini bu partinin ideolojisinde ve kadına yaklaşımında aramalıyız.

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ne demişti:

"Fıtratları farklı olan kadın ile erkek eşit tutulamaz. Kadın kadına ve erkek erkeğe eşitlik doğrudur. Kadınların ihtiyacı olan, eşitlikten ziyade eş değer olabilmektir." (24 Kasım 2014)

Erdoğan aynı gün şunu da söylemişti:

"Kadınları, erkeklerin yaptığı her işte çalıştıramazsınız, komünist rejimlerde geçmişte olduğu gibi. Eline ver kazmayı küreği, çalışsın. Olmaz böyle bir şey. Onun narin yapısına ters düşer."

Devletin başındaki böyle konuşunca geri kalanlarının neler yapabileceklerini tahmin etmek zor değil.

Devlet Personel Başkanlığı’nın 2017 verilerine göre, kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen personelin yüzde 37.14’ü kadın, yüzde 62.86’sı erkek.

Böyle bir tabloda ne beklemeniz gerekir: Kamuda yönetici pozisyonlardaki dağılım da en azından buna yakın olmalı, değil mi?

Hayır, öyle değil. Özlem Hanım üzülür mü buna bilmiyorum ama kamu kesiminde yönetici kadının adı yok!

Bürokraside üst düzey yöneticilerin yüzde 89.11’i erkek, yüzde 10.89’u kadın.

Kamu kuruluşları ve bakanlıklarda 2017 Eylül ayı itibariyle itibariyle 1 kadın müsteşar yardımcısı, 6 genel müdür, 34 (Yüzde 9.66) genel müdür yardımcısı, 369 (yüzde 13.55) daire başkanı görev yapıyordu.

241 büyükelçiden 44’ü, 76 başkonsolostan 10’u kadındı.

İçişleri Bakanlığı'nda ise 1698 mülki idare amiri içerisinde 2 kadın vali vardı. Bu yazıyı yazarken baktım halen 2 kadın vali var.

Dediğim gibi bunlar benim ulaşabildiğim 2017 Eylül rakamları.

Devlet Personel Başkanlığı, başkanlık sistemine geçiş ile birlikte kapatıldı. Çalışma Bakanlığı’nın verilerine ulaşmayı da ben başaramadım.

Özlem Hanım, AKP iktidarında kamu kesiminde kadın çalışan / kadın yönetici sayılarındaki gelişmeyi yıl yıl açıklamayı düşünür mü acaba?
Yazının tamamını okumak için tıklayın.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2020, 00:33
SIRADAKİ HABER