3 Anket Şirketi'nden ortaklaşan İstanbul Seçimleri tahmini

Önümüzdeki ayın 23'ünde gerçekleştirilecek İstanbul seçimleri için araştırmalarını

© IMAGES
3 Anket Şirketi'nden ortaklaşan İstanbul Seçimleri tahmini

Önümüzdeki ayın 23'ünde gerçekleştirilecek İstanbul seçimleri için araştırmalarını yoğunlaştıran araştırma şirketlerinden Konsensüs, MAK Danışmanlık ve PİAR'ın ortaklaştığı konu, seçimlerde Ekrem İmamoğlu'nun önde göründüğü oldu.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini 23 Haziran'da yeniden yapılmasına karar vermesinin ardında gözler anket şirketlerine çevrildi.

Konsensüs: Kürt seçmenler seçimin kaderini belirleyecek

Konsensüs araştırma şirketinin yaptığı ilk ankete göre Ekrem İmamoğlu yüzde 2,1 farkla Binali Yıldırım'ın önünde görünüyor.

Konsensus Araştırma Başkanı Murat Sarı, 21-22 Nisan tarihlerinde 1040 kişiyle yapılan anket verilerine göre seçmenlerin yüzde 50,2'sinin Ekrem İmamoğlu'na, 48,1'inin Binali Yıldırım'a ve 1,7'sinin diğer partilere oy vereceğini söylerken İstanbul seçiminde kazananı Kürt seçmenlerin belirleyeceğini vurguladı.
 
Bu sonuçlara göre yeniden sayım sonrası Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu ile Cumhur İttifakı Adayı Binali Yıldırım arasında açıklanan 13 bin 700 oy farkının, 23 Haziran'da seçimler yenilendiğinde yaklaşık 180 binin üzerine çıktığı görülüyor.

Sarı, 39 yaşa kadarki seçmen kitlesinin 23 Haziran'da alınacak sonuçlarda belirleyici olacağının altını çizerek, "DSP, Saadet, bağımsız adaylar, TKP ve diğer partilere oy veren 2,7'lik kesimin yüzde 1'inin de Ekrem İmamoğlu'na kaydığını görüyoruz. Binali Yıldırım'a oy verenlerin pek fikrinin değişmediği sonucu var. Yıldırım'ın oy oranı yüzde 48,1 ile 48,3 arasında değişiyor" diye konuştu.

Sarı, "Gönlünde HDP olup da hiçbir partiye oy basamayan seçmen önemli bir yekün oluşturuyor. Yani şimdi bir baktığımız zaman 200 bin bu seçimde yüzde 2 demek yani seçimi o 200 bini alan kazanır" dedi.

Murat Sarı seçimlerin yenilenmesi kararından sonra yurttaşların büyük çoğunluğunun mazbatası elinden alınan Ekrem İmamoğlu'nun daha çok mağdur edildiği düşüncesinin anketlerde yer aldığını belirtti. Murat Sarı, anket sonucuna göre İmamoğlu'nun mağduriyet oranının yüzde 60 Binali Yıldırım'ın ise yüzde 40'ı bulduğunu söyledi.

MAK Danışmanlık: Ekrem İmamoğlu'na oy verme oranı artacak
AK Parti'ye yakınlığıyla bilinen kamuoyu araştırma şirketi MAK Danışmanlık’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat da yaptıkları ankette, İstanbul'da 31 Mart seçimlerinde oy kullanan seçmenlerin yüzde 16 ila 17'sinin yenilenen seçimlerde parti tercihini değiştireceği sonucuna vardıklarını söyledi.

Söz konusu seçmenlerin ağırlıklı olarak AK Parti'ye ve Cumhur İttifakı'na oy verenlerden oluştuğunu belirten Mehmet Ali Kulat, "Bu fotoğraf doğru çıkarsa Ekrem İmamoğlu'na oy verme oranının artacağını gösteriyor" dedi.

PİAR Araştırma: Kitle psikolojisi Ekrem İmamoğlu lehine
İstanbul'da 23 Haziran günü yenilenecek seçimle ilgili Piar Araştırma Şirketi tarafından yapılan bir değerlendirmede, "kitle psikolojisinin Ekrem İmamoğlu lehine olduğu" yorumu yapıldı.

Seçimlerin her iki taraf için de riskler barındırmakla birlikte her iki adayın da kazanma ihtimali bulunduğu belirtilen Piar açıklamasında, “Ancak kitle psikolojisinin Ekrem İmamoğlu lehine olduğunu söylemekte fayda görüyoruz” denildi.

Piar'ın sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamasında, seçmen psikolojisini doğru yönlendiren tarafın bu kez farklı kazanabileceği belirtilerek, “Seçimlerin sonuna doğru hangi adayın kazanacağı fikri ağır basarsa o aday 31 Mart'a oranla çok daha büyük fark yapabilir” ifadesi kullanıldı.

SIRADAKİ HABER