Ahmet Türk: Tüm kurumlar bizleri yıpratmak için mutabakat yapmış

Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, MARSU'nun elektriklerinin kesilmesiyle ilgili açıklama yaptı.

© MA
Ahmet Türk: Tüm kurumlar bizleri yıpratmak için mutabakat yapmış

Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, MARSU'nun elektriklerinin kesilmesiyle ilgili açıklama yaptı. Kesintiyi siyasi bir karar olarak nitelendiren Türk, "Buradaki tüm kurumlar bizleri yıpratmak için mutabakat yapmışlar" dedi.

Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (DEDAŞ) Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (MARSU) elektriklerini kesmesi sonucu yaşanan kesintiler, kayyım dönemine ait usulsüz harcamalara dair tespitler ve belediyeye ilişkin haberlere hakkında açıklama yaptı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, belediye binasında yapılan açıklamada Ahmet Türk, “80 milyon borç olmasına rağmen 3 yıl boyunca elektrikler kesilmedi. Biz geldiğimizde 5 gün içinde elektrikleri kestiler. Biz geldiğimizde 80 milyonun dışında 12 milyon borç vardı. Şu anda ise 6-7 milyon borç var. Bugün DEDAŞ 98 milyon borç olduğunu söylüyor. 80 milyonu ödenmiş” dedi.
 
‘BU ALGI OPERASYONUDUR, SİYASİ BİR KARARDIR’

DEDAŞ’ın açıklamasında belediyenin ödeme yapmadığının belirtildiğini söyleyen Türk, “Bugün yaptığı açıklamada ödeme yapılmadığını söylüyorlar. Geldiğimiz günden bu yana 1 milyon 250 bin TL ödeme yaptık. Cumartesi günü de 300 bin TL ödeme yaptığımızı bildirdik. ‘Tamam’ dediler. Ancak yine elektriği kestiler” diye konuştu.

MARSU’nun elektriklerinin kesilmesinin kamu sağlığı ve güvenliği açısından tehdit oluşturduğunu dile getiren Türk, MARSU’nun bütün gelirinin İller Bankası’ndan geldiği gün direk kesildiğini aktardı.

“Buradaki tüm kurumlar bizleri yıpratmak için mutabakat yapmışlar” diyen Ahmet Türk, “Borcumuzu karşılayamadığımızı biliyoruz. Ama imkanlarımızı zorluyoruz. Bu bir algı operasyonudur. Bu bir siyasi karardır. Ve bu siyasi kararı verenler adeta bizi çalışmaz hale getiren bir irade bir trol var” ifadelerini kullandı.

‘SEÇİMDEN SONRA ALINANLARI HUKUKSUZ OLDUĞU İÇİN İŞTEN ÇIKARDIK’

Son dönemlerde işlerine son verilen kişilere de değinen Türk, şunları söyledi:

“Geldiğimiz gün belediyenin paketlerini ve eşyalarını çalarken yakaladığımız birisi hakkında emniyete şikayette bulunmuşuz. Ama bu kişinin hırsızlık yaptığını söyleyen kişiyi karakolda tutuyorlar. Görüntüler var. Belediyenin eşyalarını çalarken yakalanan insanlar ‘Bizi işten çıkardılar. Şehit ailelerini çıkardılar’ şeklinde yaygara yapıyorlar. Bugüne kadar 163 kişiyi işten çıkardık. Mardin Spor diye bir kulüp getirmişler. Ben kendileri ile görüştüm. 4 antrenör, 1 masör, futbolcular dahil toplam 78 kişiye belediyeden maaş veriliyor. Daha önce de 800 bin TL bağış yapılmış. Yine gençlik merkezine gittiğimizde, örgütlenmiş 4-5 kişi yönetime ve bizlere hakaret ediyorlar. Tespitli. Bunları işten çıkardık. Biz kimsenin kim olduğuna bakmıyoruz.”

17 kişinin 30 Mart’ta işe alındığını ve hiçbirinin işe gelmediğini de aktaran Türk, “23 kişi 5-8 Nisan’da işe alınmış. Bunlar da işe gelmemiş. Seçimden sonra alınmışlar. Bunları usulsüz olarak aldıkları için biz sözleşmelerini feshettik” dedi.

‘PERSONEL ALIMINI DÜŞÜRMEZSEK HAKKIMIZDA DAVA AÇILACAK’

Kayyım döneminde işe alınan personel sayısını değerlendiren Ahmet Türk, yasaya göre belediyenin personel alımının gelirinin yüzde 30’unu aşmayacağını belirtti. Türk, “Yasaya göre şu an 7 milyon 340 bin TL bütçeyi zarara sokan bir durum ile karşı karşıyayız. Ve biz burada bunu yüzde 30’a indirmediğimiz durumda hakkımızda dava açılacak” diye konuştu.

“Hukuksuzlukları, yolsuzlukları ortaya çıkardığımız için bizi hedef seçtiler” diyen Türk, “Bir irade bizi hedef olarak seçti. Ben yapılanları halkımızdan saklayacak değilim. Kamuoyu ile paylaşmak zorundayım” dedi.

Kayyım atanmadan önce kendi yaptıkları ihalelere de değinen Türk, açık ihale usulü ile 25 milyon TL’ye verdikleri ihalenin kayyım döneminde doğrudan temin ile birinin 49 milyon TL, bir başkasının ise 56 milyon TL’ye verildiğini söyledi.

Türk, yine kayyım döneminde 296 milyon TL karşılığında verilen bir ihalenin alt yapısının 7 milyon TL, üst yapısının ise 42 milyon olarak gösterildiğini dile getirdi. Alt yapının yapılmayacağı için 7 milyon TL gösterildiğini aktaran Türk, müteahhitlerden belirtilen paraya işi yapmalarını istediklerini ancak müteahhitlerin yapamayacaklarını söylediklerini ifade etti.

‘BÜTÜN HEDİYELER DAİRE BAŞKANININ İŞYERİNDEN ALINMIŞ’

Kayyım döneminde Cumhurbaşkanı ve kente gelen bakanlara 570 bin TL değerinde hediye alındığını aktaran Ahmet Türk, bütün hediyelerin Ulaştırma Daire Başkanı Eyüp Balcı’nın oğlunun işyerinden alındığını söyledi. Türk, bahsi geçen işyerinde 100 bin TL değerinde malzemenin de bulunmadığını dile getirdi.

Türk, “Yalanlarla bizleri yıpratmaya çalışanlara verecek cevabımız var. 3 yılda hiçbir şey yapılmamış. Hiçbir yol doğru dürüst yapılmamış. İhaleler yapılmış ama işe başlanmamış. Yolların üstü kazılmış ama asfaltı yapılmamış. Bir enkazı devraldık. Buna rağmen ihaleleri alan müteahhitleri tek tek çağırıyoruz. Asfalt yardımını yapamazsanız bu işi yapamayacağımızı söylüyoruz. Çok karlı bir şekilde almışlar ihaleleri zaten. Bu nedenle destek istiyoruz kendilerinden” diye konuştu.

‘ŞEHİT AİLELERİNİ DEVLET İŞE ALMAK ZORUNDA’

İstenilmesi durumunda ortaya atılan iddiaları boşa çıkarabileceklerini belirten Türk, “birilerinin kendilerini DEDAŞ üzerinden halkla karşı karşıya getirmeye çalıştığını, yapılanların masumane olmadığını” söyledi.

Mevcut borcun kayyım dönemindeki harcamalar nedeniyle oluştuğunu dile getiren Ahmet Türk, “Siyasi hesaplarla işçi alınmış ise, bunun sorumlusu ben değilim. Şehit aileleri diyorlar. Mardin’de kaç tane şehit ailesi var. Bunu bana çıkarsınlar. Yasada şehit ailelerinden iki kişiyi devlet işe almak zorunda. Belediye işe almak zorunda değil” ifadelerini kullandı.

Çok sayıda basın yayın organının takip ettiği açıklamaya Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Ahmet Kanbal’ın takip etmesine izin verilmedi. Kanbal, “yukarıdan gelen talimatla” gerekçesi ile engellendi.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 00:39
SIRADAKİ HABER