Araştırma: Aşırı sıcaklarda kadınlar, erkeklere göre daha yüksek risk altında

. Araştırma, çeşitli sıcak dalgalarında yaşlı kadınların yaşıtları erkeklerden daha yüksek ölüm riski olduğunu gösterdi

© Shutterstock
Araştırma: Aşırı sıcaklarda kadınlar, erkeklere göre daha yüksek risk altında

Britanya, 40 dereceyi geçen kavurucu sıcaklarla mücadele ederken uzmanlar, kadınların sıcağın olumsuz etkilerinden erkeklerden daha çok etkilenebileceği konusunda uyardı. 

The Guardian’da yer alan habere göre, Britanya’da yaşanan aşırı sıcaklar karşısında 75 yaş üstü, bebekler, çocuklar, ağır fiziksel ya da psikolojik rahatsızlıkları olanlar ve kadınların yüksek risk altında olduğu belirtildi.

Britanya Sağlık Güvenliği Ajansı, kadınların erkeklerden daha yüksek risk altında olduğunun belirtildiği açıklamada Hollanda’da yapılan bir araştırmaya işaret etti. Araştırma, çeşitli sıcak dalgalarında yaşlı kadınların yaşıtları erkeklerden daha yüksek ölüm riski olduğunu gösterdi.

2003 yılında Fransa’da yaşanan aşırı sıcakların ardından yapılan araştırmada ise eşit yaşlarda, kadınların ölüm riskinin erkeklerden yüzde 15 daha fazla olduğu görüldü. 

Amsterdam’da VU Üniversitesi’nden fizyoloji profesörü, kadınların erkeklere göre daha yüksek risk altına olmasının nedeninin ter üretimiyle ilgili olabileceğini söyledi. Profesör Hein Daanen, “Yaşlı insanlar gençlere göre daha az terlerler, kadınlar da erkeklere göre daha az terler. Başka bir deyişle, yaşlı kadınların vücutlarından sıcağı atabilme kapasitesi daha düşüktür” dedi.

SIRADAKİ HABER