Araştırma: Coronavirüs çocuklarda diyabete yol açabilir

İngiltere'de uzmanlar, yeni tip coronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığının çocuklarda Tip-1 diyabete yol açabileceği uyarısında bulundu.

© DPA
Araştırma: Coronavirüs çocuklarda diyabete yol açabilir

Londra Kraliyet Koleji'nden bilim insanlarının uyarısı, İngiltere’de karantina önlemlerinin uygulanmaya başladığı 23 Mart'la sınırlamaların kaldırılmaya başlandığı 4 Haziran tarihleri arasında Londra'daki dört hastaneye gelen ve ilk kez diyabet teşhisi konan çocuk hastalarla ilgili verilere dayanıyor.

Uzmanlar, daha önceki dönemlere kıyasla hastanelere gelen diyabet hastalarının sayısının yaklaşık iki katına ulaştığına ve 30 kadar vakanın çoğunun ağır olduğunu vurguladı.

“İLK GÜÇLÜ POTANSİYEL BAĞLANTI”

İngiltere'de yayımlanan Daily Telegraph gazetesi de "Bilim insanları coronavirüsün diyabete yol açtığını kanıtlayamasalar da ilk kez bu kadar güçlü bir potansiyel bağ kuruluyor" değerlendirmesinde bulundu.

Tip-1 diyabette, pankreasta insülin üreten hücrelerin zedelenmesiyle kandaki glikoz seviyesi kontrol edilemiyor ve hastalık insülin iğneleriyle tedavi edilmezse ölümcül olabiliyor.

Londra Kraliyet Koleji'nden bilim insanları bu nedenle ebeveynlerin çocuklardaki yorgunluk, sıvı kaybı, sık idrara çıkma ve kilo kaybı belirtilere dikkat etmesi gerektiğini söylüyor.

Diyabet teşhisi konan çocukların yüzde 72'sinde Diyabetik Ketoasidoz (DKA) görüldü. DKA, vücutta insülinin azaldığına işaret eden ciddi bir komplikasyon.

Hastaneye gelen çocuklardan sadece beşinin coronavirüs testinin sonuçları pozitif çıkarken virüsün tespit edilemediği vakaların sayısının daha fazla olabileceği belirtiliyor.

Uzmanlar virüsün insan hücrelerine saldırmak için kullandığı dikensi proteinlerin pankreasta insülin üreten hücreleri hedef alabileceğini belirtiyor. (Kaynak: BBC)

SIRADAKİ HABER