Araştırma: Gençlerin %61’i umudunu ‘yurt dışına göç’e bağladı

Araştırmaya göre ‘Gelecek kuşak sizin kuşağınıza nazaran ekonomik özgürlükte daha iyi durumda mı olacak?’ sorusuna, gençlerin yüzde 58’i ‘Hayır, daha kötü olacak’ yanıtı verdi.

© AA
Araştırma: Gençlerin %61’i umudunu ‘yurt dışına göç’e bağladı

İstanbul Ekonomi Araştırma’nın 18-30 yaş arası gençler arasında yaptığı araştırmaya göre gençlerin yüzde 61'i ‘daha iyi bir yaşam için’ yurt dışına göç etmeyi istediğini ortaya koydu. Yine araştırmaya göre Türkiye'de gençlerin yüzde 83'ü ailesinin ekonomik durumuna ilişkin endişe duyuyor.

18-30 yaş grubunda 3 bin genç ile yapılan anketin sonuçlarına göre gençlerin yüzde 29'u “Mevcut gelirimle geçinmekte çok zorlanıyorum” derken, “Mevcut gelirimle ancak geçiniyorum” diyen gençlerin oranı yüzde 31,  “Mevcut gelirimle zor geçiniyorum” diyenlerin oranı yüzde 27 olarak belirlendi. Geliriyle rahatça geçinebildiğini söyleyen gençlerin oranı ise yüzde 13 oldu. Araştırma

Türkiye'de gençlerin ekonomik güvencesizlik hissinin de etkisiyle geleceğe dair şimdiden planlama yaptığını ortaya koydu. Gençlerin yüzde 54'ü gelecek planları ile hemen her gün meşgul olduğunu söyledi.

GENÇLER UMUDU YURT DIŞINA BAĞLADI
Araştırmaya göre gençler umudunu yurt dışına bağladı. Sözcü’den Özlem Ermiş Beyhan’ın haberine göre gençlerin yüzde 61'i daha iyi bir yaşam için göç etmeyi tercih edeceğini belirtti. Daha iyi bir toplumda yaşama adına siyasete katılma eğiliminin ise çok düşük olduğu ve yüzde 24 seviyesinde olduğu görüldü.

SİYASET YERİNE SİVİL HAREKET VEYA SOSYAL MEDYA KAMPANYALARI TERCİH EDİLİYOR

Bunun yerine bir sivil toplum hareketine destek vermek (% 54) ya da sosyal medyada bir hareket başlatma eğilimi (%60) ağırlık kazanıyor.

‘DURUM YENİ KUŞAK İÇİN DAHA DA KÖTÜLEŞECEK’

Araştırma gençlerin geleceğe dair umutsuz olduğunu net biçimde ortaya koyuyor. “Size göre gelecek kuşak sizin kuşağınıza nazaran ekonomik özgürlükte daha iyi durumda mı olacak” sorusuna “Hayır, daha kötü olacak” diyenlerin oranı yüzde 58. Aynı olacak diyenler ise yüzde 11.

Araştırmaya katılan her 4 gençten sadece 1'i yeni kuşağın ekonomik olarak daha özgür olacağını öngörüyor.

SIRADAKİ HABER