'Bu pazar seçim olsa kime oy verirsiniz' araştırması: İşte sonuçlar

Araştırmaya katılanlara, 'Sorunları çözmeye en yakın parti sizce hangisi?' diye de soruldu.

© IMAGES
'Bu pazar seçim olsa kime oy verirsiniz' araştırması: İşte sonuçlar

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, politik gündem ile seçmen eğilimleri, tutum ve davranışlarını ölçmek amacıyla bir kamuoyu araştırması yaptı. Diyarbakır, Urfa, Mardin, Van, Adıyaman, Bingöl ve Ağrı’nın da aralarında olduğu bölgedeki 16 kentte 26-28 Eylül tarihleri arasında yapılan ankete 1450 kişi katıldı. Anket katılımcılarına yöneltilen sorulardan biri, üçü büyükşehir 5 HDP’li belediyeye yapılan kayyım atamaları oldu. Araştırmaya katılanların yüzde 62,6’sı belediyelere kayyım atanmasını “desteklemediğini”, 23,4’ü “desteklediğini”, yüzde 1 4’ü ise “kararsız” olduğunu belirtti. 

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre AKP’ye oy verdiğini söyleyen seçmenlerin yüzde 75,1’i kayyım atamalarını desteklerken, kayyım atamalarını desteklemeyen seçmen grubu ise yüzde 93,9 ile HDP, yüzde 89,5 ile CHP’ye oy veren seçmenler oluşturdu.  

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SORUNU 

Ankete katılanlara “Sizce Türkiye’nin en büyük 1. öncelikli sorunu nedir?” sorusu da yöneltildi. Verilen yanıtlar ise şöyle oldu: 

“Yüzde 39,2’si ekonomi/işsizlik, yüzde 32,7’si Kürt sorunu, yüzde 10,3’ü çatışma ve şiddet ortamı, yüzde 3,9’u Türkiye’nin Suriye politikası, yüzde 2,7’si demokrasinin olmayışı, yüzde 2,2’si hükümet ve yüzde 2,1’i Cumhurbaşkanlığı Sistemi yanıtı.

ÇÖZÜM SORULDU: 'YOKSULLUKLA MÜCADELE EDİLMELİ'

Ülkenin en önemli sorunu ‘ekonomi-işsizlik’ diyen katılımcıların 25,7’si çözüm için yoksullukla mücadele çalışmalarının yapılmasını, yüzde 23,9’u yerel ekonominin güçlendirilmesini, yüzde 21,8’i ise istihdam alanlarının arttırılmasını istedi. 
Türkiye’nin en önemli birinci sorunu ‘Kürt sorunu’ diyenlerin ise, yüzde 35,2’si çözümün barışla, yüzde 17,9’u hükümetin çözüm politikalarının benimsemesiyle, yüzde 13,5’i de eşit yurttaşlıkla mümkün olduğunu söyledi.

 ÇÖZÜME EN YAKIN PARTİ

Ankete katılanlara “Sorunları çözmeye en yakın parti sizce hangisi?” diye de soruldu. Yüzde 35,3’ü HDP, yüzde 23,9’u AKP, yüzde 12,8’i ise ‘fikrim yok’ diye yanıt verirken, “AKP’nin Kürt sorununa ilişkin politikasını benimsiyor musunuz?” sorusuna ise, 67,4’ü ‘hayır’, yüzde 30,9’u da ‘evet’ diye cevapladı. 

KİME OY VERİRSİNİZ?

“Bu Pazar bir genel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?” sorusuna ise, araştırma grubunun yüzde 36,7’si HDP, yüzde 20,1’i AKP, yüzde 16,9’u ‘cevap yok’, yüzde 12,2’si de ‘oy kullanmayacağım’ yanıtı verdi. 

SIRADAKİ HABER