CANLI | Kremlin, Rus ordularının 'tekrar' ilerlemeye bağladığını duyurdu; Kiev, Rusya'nın "ültimatomunu reddettiğini" bildirdi

İşte dakika dakika tüm gelişmeler...

CANLI | Kremlin, Rus ordularının 'tekrar' ilerlemeye bağladığını duyurdu; Kiev, Rusya'nın "ültimatomunu reddettiğini" bildirdi

Rusya ordusunun Ukrayna'ya saldırısının üçüncü gününde, çeşitli kentlerde silah ve patlama sesleri duyulmaya devam ediliyor. 

Ukrayna yönetimi, Rus ordusunun Kiev'in merkezine doğru ilerlemeye çalıştığını belirtirken Rusya, cuma günü paraşütçü askerlerin Kiev banliyölerindeki Gostomel Havaalanı’nı ele geçirdiğini ve başkentin batıdan bloke edildiğini duyurdu.

Putin'in Ukrayna ordusuna bir darbe ile yönetimi ele geçirmesini söylediği cuma gününde Kiev ve Moskova'dan müzakere sinyalleri geldi. Moskova, Minsk’e bir heyet göndermeye hazır olduklarını belirtirken Kiev, görüşmelerin yer ve zamanının konuşulduğunu söyledi. Müzakere tarihi üzerine bugün de planlamaların yapılması bekleniyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi bu sabah saatlerine kadar sürer Ukrayna konulu bir oturum gerçekleştirdi. Ukrayna'yı işgalin kınandığı karar tasarısına ilişkin oylama daimi üye Rusya tarafından veto edildi. Çin, çekimser oy kullandı.

İşte Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik yeni işgal girişiminin 3. günü 26 Şubat'ta yaşananlar...

22.38 Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bulunan Ukrayna Altyapı Bakanlığı etrafında çatışmalar şiddetlendi.

22.11 Ukrayna Deniz Kuvvetleri, “Rusya Federasyonu'na ait savaş gemisi, kendi savaş uçaklarını 'dost ateşi' ile Karadeniz'de imha etti” açıklaması yaptı. 

21.42 Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin Ateşkes Ortak Kontrol ve Koordinasyon Merkezi’ndeki ofisine göre, Rovenki kentindeki petrol tesisinde patlama meydana geldi. Bir füze saldırısında gerçekmiş olabileceği belirtilen patlamada 200 ton dizel yakıtın yandığı bildirildi.

21.40 Ukrayna Lideri Zelenski, Azerbaycan'a ait enerji şirketi SOCAR'ın, ambulanslar için Ukrayna'daki tüm istasyonlara ücretsiz yakıt vereceğini açıkladı. Zelenski, Azerbaycan Lideri Aliyev’e teşekkür etti.

21.30 Belçika Başbakanı Alexander De Croo ülkesinin, NATO'nun doğu kanadını güçlendirme amacıyla Romanya'ya 300 asker konuşlandıracağını söyledi. De Croo ayrıca Ukrayna'ya 2 bin makineli tüfek ve 3 bin 800 ton yakıt yollayacağını da sözlerine ekledi.

21.09 Alman hükümeti, Ukrayna silahlı kuvvetlerini desteklemek için Alman ordusunun stoklarından 1000 tanksavar ve 500 Stinger füzesi gönderme kararı aldı.

21.00 İngiltere Savunma Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada, İngiliz ordusunun NATO'nun doğu cephesini desteklemek için Rusya’nın sınır komşusu Estonya’ya doğru yola çıktığını belirtti. Bakanlık, birliklerin ulaşmasıyla Estonya’daki askeri mevcudiyetlerinin iki katına çıkacağını vurguladı.

20.35 Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in müzakere organize etmeyi önerdiğini açıkladı. 

Zelenski ayrıca, "Rusya'yı SWIFT sisteminden çıkarma kararı için herkese minnettarım" açıklamasında bulundu.

20.30 Ukrayna'dan yapılan açıklamada Rus güçlerinin Zaporijya nükleer santraline yaklaştığı belirtildi.

20.00 İstanbul Kıyı Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada Türkiye'deki boğazların, Rus gemilerinin geçişine açık olduğu bilgisi verildi.

Açıklamada, “Boğazlar açık. Bize böyle bir kararın bilgisi gelmedi” ifadeleri kullanıldı.
19.55 İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'da ilerleyişinin yavaşladığı iddia edildi. Açıklamada Rusya'nın ‘lojistik sorunlar yaşadığı’ ifadesi yer aldı. Bakanlık açıklamasında, Kiev'in kontrolünün ele geçirilmesinin Rusya'nın öncelikli askeri hedefi olduğu aktarıldı.

19.48 Rusya, Romanya’ya hava sahasını kapatacağını açıkladı.

19.39 İsveç, Rusya ile oynayacağı Dünya Kupası ön eleme maçına çıkmayacağını bildirdi.

19.25 Ukrayna'nın başkenti Kiev'de sokağa çıkma yasağı pazartesi gününe kadar uzatıldı. Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko tarafından yapılan açıklamada, Rus askerlerinin kente girişi ihtimaline karşı sokağa çıkma yasağının pazartesiye kadar uzatıldığı açıklandı. 

19.00 Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının ardından yoğun göç dalgasının yaşandığı Polonya sınırı, çocuklu aileler haricinde sivillere kapatıldı.

18.55 ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) üst düzey bir yetkili, Rusya'nın Ukrayna'ya çoğu kısa menzilli balistik füze olmak üzere 250 füze fırlattığını ve Ukrayna sınırına yığılan Rus askerlerinin yüzde 50'sinin şu anda ülkede olduğunu belirtti.

18.44 Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği'nden; Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun telefonda görüşmesine ilişkin olarak yapılan açıklamada, "Rus tarafının, Ukrayna sorununun barış ve istikrar çıkarları doğrultusunda en kısa sürede sürdürülebilir şekilde çözülmesi için tüm yapıcı güçlerle yakın işbirliğine hazır olduğu vurgulandı" denildi. 

18.15 Rusya Savunma Bakanlığı, "Kiev'in müzakereyi reddetmesi" üzerine tüm birliklere "bütün istikametlerde saldırıya geçme emri verildiğini" açıkladı.

17.33 Rusya, Zelenski'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür tweeti sonrası; Boğazların Rus savaş gemilerine kapatılması konusunda Türk tarafından herhangi bir resmi bildirim almadığını söyledi. Öte yandan Reuters'a Ankara'dan konuşan bir yetkili de "Türkiye Boğazların Rus gemilerine kapatılması yönünde bir karar almadı" dedi. 

17.12 Çeçen lider Kadirov, birliklerinin Ukrayna'da konuşlandırıldığını doğruladı. Kadirov, Çeçen kuvvetlerinin hiçbir zarar görmediğini ve Ukrayna'ya ait bir askeri tesisin de ele geçirildiğini söyledi. Kadirov, Ukrayna saflarında savaşan Çeçenlerin de öldürüleceğini belirtti.

17.12 Ukrayna Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada ise Kiev'in ateşkesle ilgili müzakereleri reddetmediği ancak Rusya'nın ültimatomunu kabul etmediği ifade edildi. Açıklama, Kremlin'in iddia ettiği gibi Rus askerlerinin ilerlemeyi durdurmadığı belirtildi. Ayrıca Kiev'in "ültimatom olmadan müzakerelere hazır olduğu" ifade edildi. 

17.10 Zelenski'nin mesajı, kamuoyuna henüz açıklanmayan bir kararın paylaşılması olarak da yorumlandı. Guardian, Zelenski'nin tweetini, "Türkiye Rus savaş gemilerinin Karadeniz'e girişini yasakladı " ifadesiyle duyurdu. 

17.03 Britanya, bu akşam oynanacak bir maç için Newcastle'a gelmesi planlanan Belarus Milli Erkek Basketbol Takımı'nın  vizelerinin iptal edildiğini açıkladı.

16.56 Ukrayna, Rusya'nın işgalinin başladığı perşembe gününden bu yana aralarında çocuklar da bulunan 198 sivilin öldürüldüğünü açıkladı.

16.35 Zelenski'den yeni tweet:

''Arkadaşım Cumhurbaşkan Erdoğan ve Türk halkına güçlü destekleri için teşekkür ederim. Rusya’nın savaş gemilerinin Karadeniz'e geçişinin yasaklanması ve askeri destek Ukrayna için askeri destek son derece önemli. Ukrayna halkı bunu unutmayacak''

16.27 Letonya, Romanya ve Litvanya da Rus uçaklarına hava sahasını kapattı.

16.20 Britanya'nın NATO kararı doğrultusunda gönderdiği güçlerin Doğu Avrupa'ya vardığı belirtildi.

16.05 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenksi ile görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "daha fazla can kaybının yaşanmamasını ve Ukrayna’nın daha fazla zarar görmemesini teminen bir an evvel ateşkes ilan edilmesi için çaba gösterdiklerini" ifade etti.

15.48 Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna'yı müzakereleri reddetmekle suçladı. Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in müzakere beklentisiyle orduya ilerlemeyi durdurma talimatı verdiğini ancak Rus güçlerinin bugün ilerleyişini sürdürdüğünü söyledi.

15.38 Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya mevkidaşı Sergey Lavrov ile telefonda görüştü. Çavuşoğlu, askeri operasyonların derhal durdurulması çağrısında bulundu. 2 ülke arasında arabuluculuk teklifinde bulundu.

15.30 Facebook, Rusya devlet medyasına ait hesapların reklam yapmasını ve bundan para kazanmasını yasakladı.

15.23 Polonya Başbakanı, Macaristan Başbakanı'nın Rusya'yu SWIFT'ten çıkarmayı kabul ettiğini söyledi.

15.07 Rusya Ulusal Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dimirti Medvedev, Rusya'nın Avrupa Konseyi üyeliğinin dondurulmasını kınarken, Batı ile diplomatik ilişkilere ihtiyaçları olmadığını söyledi. Mednedev bu durumun Rusya’da idam cezasını geri getirmek için bir fırsat olduğunu söyledi.

Kiev'de bugün saat 17:00'den yarın sabah 08:00'e dek sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, sokağa çıkma yasağına uymayan sivillerin gözaltına alınacağını açıkladı.

14.50 Kiev'de saat 17:00'den sabah 08:00'e kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kiev Belediye Başkanı, sokağa çıkma yasağına uymayan sivillerin düşman olarak değerlendirileceğini ve gözaltına alınacağını söyledi.

14.20 Estonya, hava sahasını Rus uçaklarına kapatma kararı aldı.

14.16 Ukrayna Ankara Büyükelçiliği duyurdu:

Ukrayna Hava Kuvvetleri, Bayraktar TB2 SİHA’ları kullanarak Kherson şehrine giren Rus konvoyu etkisiz hale getirdi.”

14.05 Rusya Komünist Partisi milletvekili Mikail Matviv, Kiev’in bombalanması için oy vermediği söyleyerek savaşın durdurulması için çağrı yaptı.

13.48 Fransız Deniz Kuvvetleri, Manş Denizi'nde Avrupa Birliği’nin yaptırım uyguladığı bir firmaya ait olduğu şüphesiyle Rus kargo gemisine el koydu.

13.25 Ukrayna Devlet başkanı Zelenski, Kiev'de olduğunu, Kiev'in ve çevresindeki kilit noktaların kontrol altında olduğunu söylerken, Ukrayna'yı savunabilecek herkese silah vermeye hazır olduklarını duyurdu. Zelenski ayrıca Rusya halkında savaşa karşı olmaları çağrısında bulundu. 

13.17 Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Fransız mevkidaşı ile görüştüğünü ve Fransa'nın Rusya'nın SWIFT'ten çıkartılma kararını desteklediklerini yazdı. Kuleba ayrıca, Fransa'nın Ukrayna'ya silah ve askeri ekipman yardımı yapmaya hazır olduğu belirtti. 

13.15 Britanya Savunma Bakanlığı, Rusya'nın, Kiev şehir merkezinden 30 kilometre uzakta büyük bir kuvvetle ilerlemeye devam ettiğini duyururken; Rus güçlerinin, Ukrayna hava sahasında üstünlüğü ele alamadığını ve Ukrayna ordusunun güçlü direnişiyle karşılaştığını bildirdi.

12.51 Polonya, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmaya başladığı perşembe gününden bu yana 100 bin Ukraynalı sığınmacı kabul ettiğini duyurudu.

12.22 Britanyalı Bakan, Moskova'nın iddialarını yalanlayarak Ukrayna'nın Melitopol kentinin düşmediğini söyledi.

12.19 Polonya, Rusya ile oynayacağı Dünya Kupası ön eleme maçına çıkmayacağını bildirdi.

12.10 Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dünyanın Rusya ve Ukrayna arasında uzun süre devam edecek bir savaşa hazırlanması gerektiğini söyledi.

Fransa'nın geleneksel tarım fuarında konuşan Macron, ''Size bu sabah itibariyle söyleyebileceğim tek bir şey var; bu savaş uzun sürecek'' dedi.

''Bu kriz uzun sürecek, bu savaş uzun sürecek ve bunun getirdiği tüm krizlerin uzun sürecek sonuçları olacak'' diye konuşan Macron, ''Hazır olmalıyız'' çağrısında bulundu. 

11.23 Ukrayna, Moskova Büyükelçiliği'ni Letonya'ya tahliye etme kararı verdi. Bazı savaş karşıtı Ruslar, büyükelçiliğin kapısına çiçek bırakıyordu.

11.09 Ukrayna Devlet Başkanı, Avrupa Birliği'nin Ukrayna'nın üyeliğiyle ilgili bir karar vermesi için çağrıda bulundu.

Twitter üzerinden paylaşımda bulunan Zelenski, ''Uzun süredir devam eden bir tartışmayı sonlandırmak ve Ukrayna'nın AB üyeliği konusunda bir karar vermek için çok kritik bir andayız. AB Konseyi Başkanı ile daha fazla etkili yardım ve Ukraynalıların özgür gelecek için verdiği kahramanca mücadeleyi konuştuk'' yazdı.

10.56 Kiev Belediye Başkanı, başkentte gece saatlerinde meydana gelen çatışmalarda 2'si çocuk 35 kişinin yaralandığını bildirdi.

10.18 Ukrayna lideri Zelenski, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile konuştuğunu açıkladı. Zelenski, ''Partnerlerimizin gönderdiği silahlar ve ekipmanlar Ukrayna'ya doğru yola çıktı. Savaş karşıtı koalisyon işe yarıyor'' dedi.

10.15 Ukrayna'nın başkenti Kiev'de tekrar patlama sesleri duyulmaya başlandı ve sirenler çaldı.

9.54 Rusya Savunma Bakanlığı, Rus askerlerinin Ukrayna'nın güneydoğusundaki Melitopol kentini ele geçirdiğini açıkladı.

9.50 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna'daki Türk vatandaşlarının karadan tahliye sürecinin başladığını belirtti, "12 Şubat'tan itibaren vatandaşlarımıza yaptığımız uyarılar çerçevesinde yaklaşık 5 bin vatandaşımız zaten ülkemize dönmüştür" dedi. Ukrayna'da toplam 20 bin civarında Türkiye Cumhuriyet vatandaşı olduğunu bunlardan 16 binine tek tek telefonla ulaştıklarını ifade eden Çavuşoğlu, kendi imkanlarıyla yola çıkan vatandaşlara da Dışişleri Bakanlığının sınır kapılarına ilişkin duyurularını takip etmeleri çağrısında bulundu.

9.46 Interfax, Rusya ordusunun Kiev'in kuzeyindeki bir hidroelektrik santralini ele geçirdiğini bildirdi.

9.30 Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski, orduya silahlarını bırakmaları emri verdiği iddialarını yalanlayarak, ''Devletimizi savunacağız'' dediği bir video yayınladı.

9.12  Ukrayna Büyükelçiliği açıklamalarda bulundu:

"Saat 00:00’dan itibaren Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Hava Kuvvetleri'nin S-300 uçaksavar füze sistemi tarafından Ortak Kuvvetler operasyonu alanında bir helikopter ve Rus işgal kuvvetlerine ait Su- 25 saldırı uçağı şeklinde iki düşman hedefi vuruldu. Ayrıca, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Hava Kuvvetleri'nin Su-27 avcı uçağı, Rus işgal kuvvetlerinin askeri nakliye uçağı IL-76 MD'ye başarıyla saldırdı ve düşmanı yok etti."

"Vinnytsia yönünde uçan Rus işgalcilerden bir başka Su-25, Ukraynalı bir Su-27 pilotu tarafından imha edildi."

"İşgalcilerin havadan inmeye çalıştığı Kiev bölgesindeki Vasylkiv kasabasında şu anda ağır çatışmalar sürüyor."

"Kiev sokaklarında aktif çatışmalar yaşanıyor. Düşman her yerde cevabını alıyor ve kayıplara uğruyor."

08.53 Ukrayna'da bulunan gazeteci Gulsum Khalilova, sabah saatlerinde birçok bölgede çatışma yaşandığını ancak hiçbir şehrin düşmediğini ifade etti.

08.34 Ukrayna'nın başkenti Kiev'de yetkililer, sokaklarda Ukrayna güçleriyle Rusya güçlerinin çatışmaya başladığını bildirerek insanlara sığınaklara gitme çağrısı yaptı.

08.23 ABD Başkanı Biden, Dışişleri Bakanlığı'na Ukrayna'ya 350 milyon dolar askeri yardım sağlanması için emir verdi.

08.02 Cuma günü yapılan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi acil durum oturumunda Ukrayna'nın temsilcisi Sergiy Kislitsa, Rus saldırılarında hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu çağrısında bulundu. 

07.50 ABD'nin Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski'ye kendisini tahliye edebileceğini söylediği, ancak Zelenski'nin bu teklifi reddettiği belirtildi.

Associated Press'e konuşan üst düzey bir istihbarat yetkilisine göre Kiev'de Rusya saldırıları ve çatışmalar yoğunlaşırken ABD, Zelenski'ye başkentten ayrılma çağrısı yaptığı ve kendisine tahliye konusunda yardımcı olabileceklerini söyledi.

Zelenski'nin ise teklifi, ''Savaş burada'' diyerek reddettiği ve ''Bir yerlere götürülmeye değil, anti-tank mermilerine ihtiyacı olduğunu söylediği'' belirtildi.

07.22 Uluslararası Af Örgütü, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarının "savaş suçu" teşkil edebileceğini bildirdi.

07.00 Geride kalan 24 saatte öne çıkan bazı gelişmeler:

- Rusya ordusu, Kiev’e girmeye başladı. Şehrin kuzeybatısı ve doğusundan merkeze doğru ilerlemeye başlayan Rusların hedefinin şehri ele geçirmek olduğu belirtiliyor.

- Moskova, Rus güçlerinin Kiev banliyölerindeki Gostomel Havaalanı'nı ele geçirdiğini ve Ukrayna başkentini batıdan bloke ettiğini bildirdi. Gece boyunca Kiev'de patlama sesleri duyuldu.

- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ordusuna darbe yapma çağrısında bulundu. Rus lider, "Bir kez daha Ukrayna askerlerine sesleniyorum; Neo-Nazi'lerin ve radikal milliyetçilerin çocuklarınızı, eşlerinizi ve büyüklerinizi kalkan olarak kullanmasına izin vermeyin. İktidarı elinize alın. Biz bir anlaşmaya daha kolay varabiliriz" dedi.

- Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski, Batılı güçlerin yaptırımlar konusunda hızlanmasını ve Ukrayna’ya daha fazla ordu desteği sağlamasını istedi. Zelenski, “Bombalar sadece Kiev’e değil, tüm Avrupa’ya düşüyor. Füzeler insanlarımız öldürdüğünde, aslında tüm Avrupalıları öldürüyorlar” dedi. Ukrayna lideri, akşam saatlerinde hükümet üyelerinin hala başkentte olduğunu gösteren bir video yayınladı.

- Rusya Dışişleri Bakanlığı, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya alınması durumunda "Rusya'nın karşılık vermesinin gerekeceğini" ifade etti.

-NATO, doğu sınırına "ciddi" bir güç konuşlandırması yapacağını açıkladı.

-Rusya'nın Avrupa Konseyi üyeliği askıya alındı

-Avrupa Birliği, Beyaz Saray ve Britanya, Putin ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u yaptırım listelerine aldı.

-Hem Ukrayna hem de Rusya müzakereye açık olduklarına dair açıklama yaptı. Kremlin günün sonunda bir müzakere ayarlanamadığını bildirdi.

-Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Ukrayna'yı işgal eden Rusya'yı kınayan, Rusya güçlerinin Ukrayna’dan derhal ve tamamen çekilmesini talep eden kararı oylandı. Rusya'nın tasarıya veto ettiği oylamada; Çin, BAE ve Hindistan çekimser oy kullandı. 

06.30  Kiev şiddetle dolu bir geceyi geride bıraktı. The Guardian'ın aktardığına göre şehrin doğusunda, batısında ve güneyinde patlamalar devam etti. Ukrayna ordusu Vasylkiv ve şehrin önemli yollarından 'Zafer Caddesi'nde Rus güçlerini püskürttüklerini belirtti. Rus ordusunun çeşitli cephelerden şehir merkezine doğru ilerlemeye devam ettiği belirtiliyor.

05.12 Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının kınanması teklifiyle toplanan Güvenlik Konseyi'nin ardından "askerlerin kışlalarına dönmesi" çağrısında bulundu.

04.00 ABD Dışişleri Bakanlığı, Twitter üzerinden bir video paylaşarak "Bu, Putin’in yarattığı bir savaş. O ve yakınları bundan sorumlu." yazdı.

Twitter'dan paylaşılan videoda, saldırıya uğrayan Ukrayna'dan görüntülerin üzerinde Rus yetkililerin işgal öncesi şu açıklamaları yer aldı:

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov: “Rusya, kimseye saldırmayacak”
Rusya’nın ABD Büyükelçisi Anatoly Antonov: “İşgal yok ve böyle planlar yok.”
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: “Rusya’nın Ukrayna işgali yok”

03.40 Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, başkent Kiev’in güneyinde bulunan Vasylkiv’de ağır çatışmalar yaşandığını söyledi.

CNN, Kiev çevresinde patlama sesleri duyulduğunu aktardı.

03.27 BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Amin Awad'ı, BM Ukrayna Kriz Koordinatörü olarak atadığını açıkladı.

03.12 ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, BMGK’da Rusya’nın veto kararından sonra yaptığı açıklamada “Bu meseleyi, Rusya’nın vetosunun uygulanmadığı Genel Kurul’a taşıyacağız ve dünya Rusya’yı sorumlu tutacak” dedi.

03.01 Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rus güçlerinin Kiev’e saldırı düzenleyeceğini söyleyerek Ukraynalılara seslendi.

Zelenski, “Bu gece bize bir saldırı düzenleyecekler. Ne ile karşılacağımızı anlamalıyız. Bu hafta direnmeliyiz. Ukrayna’nın kaderi belli oluyor. Her sivil, mümkün olduğunca dikkatli olmalıdır” dedi.

02.56 Ukrayna Hava Kuvvetleri, Donbas'ta bir Rus helikopteri ve bir Su-25 savaş uçağının vurulduğunu açıkladı.

02.40 Ukrayna'nın BM Daimi Temsilcisi Sergiy Kislitsa, Rusya'nın veto kararının ardından BMGK'nın Ukrayna oturumunda konuştu.

"BMGK savaşı engellemenin yollarını arıyordu. Biz o anlarda ölümcül hava saldırıları gerçekleştirildi, sivillere uçaklardan bombalar atıldı. Rus askerleri Ukrayna topraklarına girdi. Belarus topraklarından füzeler fırlatıldı. Dün aksam 1941’den beri Kiev için en korkunç geceydi. Bize saldıran da “Nazilerle savaştığını” iddia eden biriydi. Rusya’nın tasarıyı veto etmesi beni şaşırtmadı. Rusya asıl kendisi Nazilerin tarzı davranışlarına devam etmektedir. “Faşist Rusya rejimi” denmelidir."

Kislitsa, diğer ülkelerin de Rusya'yla diplomatik ilişkileri kesmelerini, uluslararası organizasyonların Rusya'nın üyeliklerine son vermelerini önerdi. 

Kislitsa, Ukrayna'da ölenler ve barış için bir dakikalık saygı duruşu çağrısında bulundu.

02.26 Ukrayna'nın Herson kentinde Rus askerlerinin düzenlediği hava saldırısında Azerbaycanlı bir ailenin 3 ferdi hayatını kaybetti.

02.19 Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Twitter üzerinden Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Ukrayna için yapılan oylamanın sonuçlarını değerlendirdi. 

İşgalin kınanması için ‘evet’ oyu veren ülkelere teşekkür eden Zelenski “Rusya’nın vetosu Güvenlik Konseyi’ndeki plakasının, Avrupa haritasının ve dünyanın üzerinde bir kan lekesidir. Savaş karşıtı koalisyon derhal harekete geçmeli!” dedi.

02.17 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Rusya'nın Ukrayna'nın işgalini kınayan karar tasarısını veto etmesine tepki gösteren ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, Twitter üzerinden şunları yazdı:

"Rusya bu kararı veto edebilir ancak seslerimizi veto edemez. Rusya, gerçeği, prensiplerimizi, Ukrayna halkını, BM Anlaşması’nı veto edemez. Ve Rusya, hesap verilebilirliği veto edemez”

02.11 ABD Hazine Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rusya Ulusal Güvenlik Konseyi üyelerine yönelik yaptırım açıkladı. 

ABD'nin yaptırım listesinde Putin ve Lavrov'un dışında şu isimlerin bulunduğu belirtildi:

Valentina Matviyenko, Vyacheslav Volodin, Sergei Ivanov, Nikolai Patrushev, Vladimir Kolokoltsev, Alexander Bortnikov,Igor Krasnov, Igor Shchegolev, Vladimir Ustinov, Viktor Zolotov.

02.04 Ukrayna Hava Kuvvetleri, Vasilkov’da, Kiev’in güneyinde, paraşütçülerin bulunduğu bir Rus IL-76 nakliye uçağını düşürdüklerini açıkladı.

01.55 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Ukrayna'yı işgal eden Rusya'yı kınayan, Rusya güçlerinin Ukrayna’dan derhal ve tamamen çekilmesini talep eden kararı oylandı. Rusya'nın tasarıya veto ettiği oylamada, Çin dahil olmak üzere üç çekimser oy çıktığı belirtildi. 

Rusya'nın veto verdiği oylamada Çin'in çekimser kaldığı, 11 'evet' oyu çıktığı belirtildi.

Evet oylarının ABD, Britanya, Fransa, Norveç, İrlanda, Arnavutluk, İrlanda, Gabon, Meksika, Brezilya, Gana ve Kenya’dan çıktığı aktarıldı.

Çekimser oy ise Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ve Hindistan’dan geldi.

01.45 Ukrayna medyası, Kiev’de silah sesleri duyulduğunu aktardı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Kiev’deki vatandaşlara “işgalcileri etkisiz hale getirmek için” molotof kokteyl yapmalarını önerdi.

01.42 Ukrayna lideri Volodimir Zelenski, Twitter'dan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a teşekkür etti. Zelenski, şunları yazdı:

“Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Ukrayna’nın gerçek bir dostu olduğunu söylemeliyim. En zor zamanlarda bizimle. Rusya’nın SWIFT’ten çıkarılması ve Putin’e kişisel yaptırımların getirilmesini, savunma silahlarının sağlanmasını destekledi. Teşekkürler Fransa.”

01.37 Ukrayna'nın işgali nedeniyle Rusya'yı kınayan karar tasarısı için toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde konuşan ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Linda-Thomas Greenfield, Birleşmiş Milletler verilerine göre son 48 saatte 50 bin kişinin Ukrayna’yı terk ettiğini söyledi.

01.35 Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mihail Federov, Apple’a Rusya’ya ürün teslimatını durdurma ve App Store’u Ruslar için kapatma çağrısında bulundu.

01.24 Reuters'ın aktardığı habere göre, Beyaz Saray, ABD Kongresi'nden Ukrayna krizi için 6.4 milyar dolar talep etti. 

Ukrayna için Kongre'den talep edilen 2.9 milyar doların insani yardım, 3.5 milyar doların Pentagon finansmanı için olduğu belirtildi.

01.18 Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, işgalde son duruma ilişkin yaptığı açıklamada "Zor bir gün oldu ancak gece de zor olacak. Şiddetli saldırılar olacak. Özellikle Kiev'e dikkat. Başkenti kaybedemeyiz" dedi. 

01.00 Britanya Ulaşım Bakanı Grant Shapps, Rus özel jetlerinin Britanya hava sahası giremeyeceğini açıkladı.

Shapps, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Putin’in eylemleri hukuksuz ve Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarından çıkar sağlayan kimse burada hoş karşılanmaz” dedi.

Rusya da Britanya uçaklarına hava sahasını kapatmıştı.

00.50 Avrupa Birliği, Britanya ve ABD’nin ardından Kanada da Ukrayna’yı işgal karşısında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a yaptırım kararı aldı

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Rusya'nın SWIFT sisteminden çıkarılmasını da desteklediklerini söyledi. 

00.36 Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Ukrayna'nın acil finansman talebinde bulunduğunu söyledi. 

Georgieva, IMF’nin Ukrayna’ya her şekilde destek olmak için yetkililerle yakından çalışacağını söyledi.

00.34 ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Rusya işgali karşısında Ukrayna’ya ek güvenlik desteği sağlayacaklarını açıkladı. Pentagon, desteğin ulaştırılması için en iyi yöntemi belirlemek için çalıştıklarını söyledi.

Pentagon Sözcüsü John Kirby, “Açık olalım. Ukrayna’ya ek güvenlik desteği sağlayacağız. Bunun nasıl olacağı üzerine çalışmalar sürüyor. Ukrayna hava sahası tartışmalı” dedi.

00.25 Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın Melitopol şehrine girdiklerini açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı, "Rus ordu birlikleri Melitopol şehrine hiçbir direnişle karşılaşmadan girdi" dedi.

Melitopol, Ukrayna'nın güney doğusunda bulunuyor. 

00.19 Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin sözcüsü, Kiev ve Moskova'nın müzakere için zaman ve yeri konuştuğunu söyledi.

00.13 Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin yaptırım kararını açıklamasının ardından ilişkilerin “dönüşü olmayacak bir noktaya” yaklaştığını söyledi.

00.00 Avrupa Birliği ve Britanya'nın ardından ABD de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'u yaptırım listesine aldıklarını açıkladı. 

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki, yaptığı açıklamada seyahat yasağının Putin ve Lavrov'a yönelik yaptırımların "bir parçası" olabileceğini söyledi.

23.27 Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), Ukrayna'ya yapılan saldırı sonrası Rusya'nın katılım sürecini sona erdirme ve Moskova ofisini kapatma kararı aldı.

23.10 Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna tarafının müzakereyi reddettiğini; konuyu cumartesi günü yeniden ele almayı teklif ettiğini söyledi.

Kremlin, bugün Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko'nun teklifinin ardından, Ukrayna tarafıyla Minsk'te yapılacak görüşmelere hazır olduklarını açıklamıştı. 

23.02 Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, bankalara yönelik yaptırım paketinin, Ukrayna’nın talep ettiği gibi Rusya’yı SWIFT’ten çıkarmaktan "daha etkili" olduğunu söyledi.

Ukrayna’nın Rusya’nın Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği’nden (SWIFT) çıkarılması talebi sürerken bu adımı atmama gerekçelerini açıklayan Almanya Dışişleri Bakanı, bu durumda Rusya’daki sivil toplum kuruluşlarına yurtdışından destek sağlanamayacağını, Rus öğrencilerin de ülkelerine para gönderemeyeceğini söyledi.

Baerbock “En keskin görünen kılıç her zaman en akıllıcası değildir. Bu sistem yalnızca para transferi yapan oligarklar için değil. Şu an daha keskin kılıç, bankalara yaptırım uygulamaktır” dedi.

22.52 CNN’e konuşan iki kaynak, ABD’nin bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yaptırım kararını duyurmayı planladığını söyledi. Kaynaklardan biri, yaptırım listesine başka Rus yetkililerin de ekleneceğini belirtti.
Avrupa Birliği ve Britanya’dan sonra ABD de, Ukrayna’nın işgali sebebiyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i yaptırım listesine almış olacak.

22.49 Ukrayna'nın ABD Büyükelçisi Oksana Markarova, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarının bugün "daha da gaddarca olduğunu", ancak Rus güçlerinin planladığı kadar ilerleyemediğini ifade etti.

Washington DC'de bir basın toplantısı düzenleyen Markarova, "Düşman açık bir şekilde askerler ve gönüllülerimizin ülkemizi korumaya bağlılığı karşısında şaşırmış durumda" dedi.

22.30 Günün önemli gelişmelerinden biri NATO'nun doğu sınırına "ciddi" bir güç konuşlandırması yapacağını açıklaması oldu:

"Rusya'nın eylemleri ışığında NATO'nun caydırıcılık ve savunma duruşu için gerekli sonuçları çıkaracağız. Müttefikler Washington Anlaşması'nın 4. maddesi uyarınca istişarelerde bulunmuştur. Müttefiklerin savunması ve güvenliği için gerekli kararları ve tedbirleri almaya devam edeceğiz. İttifakın doğusuna savunma amaçlı kara ve hava kuvvetleri, NATO bölgesi geneline deniz varlıkları konuşlandırdık. Kendimizi olasılıklara hazırlamak ve müttefik bölgesinin güvenliğini sağlamak için NATO'nun savunma planlarını harekete geçirdik. Şimdi İttifakın doğusuna ciddi ilave savunma amaçlı güç konuşlandırması yapmaktayız. Şimdi ve gelecekte İttifakın güvenilir ve güçlü caydırıcılığı ve savunmasının sağlanması adına gerekli her türlü konuşlandırmayı yapacağız."

22.26 Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, Rusya ordusunun Kiev termik güç santralini imha ettiğini duyurdu.

22.24 Polonya’ya ait havayolu şirketi LOT, Moskova ve St. Petersburg uçuşlarını askıya alırken, transit uçuşlar için ise alternatif rotalar geliştireceğini açıkladı.

22.08 Kyiv Independent, başkent Kiev'de yine sirenlerin çalmaya başladığını ve yetkililerin hava saldırısı uyarısında bulunduğunu belirtti. Vatandaşlara sığınaklara gitmeleri söylendi.

21.59  Avrupa Birliği'nden sonra Britanya Başbakanı Boris Johnson da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a yaptırım uygulanacağını bildirdi.

10 Numara (Başbakanlık) sözcüsü, "Birleşik Krallık da dün açıklanan yaptırım paketine ek olarak Putin ve Lavrov'a yaptırım uygulayacak" dedi.

Yapılan açıklamada Johnson'ın Rusya'nın SWIFT'ten çıkarılması için de çağrı yapacağı ifade edildi.

21.55 Avrupa Birliği, Rusya'nın Ukrayna topraklarına ordusunu sokmasının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'u yaptırım uygulanan kişiler listesine aldı.

21.14 Ukrayna lideri Zelenski, ABD Başkanı Joe Biden'la bir telefon görüşmesi yaptığını duyurdu. Zelenski, "Yaptırımları güçlendirme, somut savunma yardımı ve savaş karşıtı koalisyon konuşuldu" dedi. 

20.55 İsveç Başbakanı Mangdalene Andersson, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski'nin "Belki beni devlet başkanı olarak son görüşünüz olabilir." cümlesiyle Avrupa Birliği (AB) liderlerine olağanüstü zirvede veda ettiğini söyledi.

20.40 Rusya'nın işgali devam ederken Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski, başkent sokaklarından bir video paylaşarak Ukrayna halkına seslendi. Zelenski ''Kiev'deyiz. Hepimiz buradayız. Devletimizi ve bağımsızlığımızı koruyoruz'' dedi.

20.15 NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nden sonra yapılan açıklamada, "Putin'in Ukrayna'ya saldırma kararı korkunç bir stratejik hataydı" denildi.

NATO Zirvesi bildirisinde, "Ukrayna'nın demokratik yollarla seçilmiş devlet başkanı, parlamentosu ve hükümeti ile vatanlarını savunan cesur Ukrayna halkının yanındayız." denildi.

Bildiride şunlar kaydedildi:

"Rusya'nın eylemleri ışığında NATO'nun caydırıcılık ve savunma duruşu için gerekli sonuçları çıkaracağız. Rusya Devlet Başkanı Putin'in Ukrayna'ya saldırma kararı, Rusya'nın uzun yıllar ekonomik ve siyasi bakımdan ağır bedel ödeyeceği korkunç bir hatadır."

20.06 AFP: Son 48 saatte 50 binden fazla Ukraynalı ülkeyi terk etti.

19.45 Türk vatandaşları, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından ülkeden tahliye ediliyor. Ukrayna'nın başkenti Kiev'de bulunan Türkiye Büyükelçiliği, Türk vatandaşlarının 2 otobüsle karayolları üzerinden Türkiye'ye tahliye edildiğini açıkladı.

19.35 Rusya, Eurovision Şarkı Yarışması’ndan çıkarıldı.

Açıklama Avrupa Yayıncılar Birliği tarafından yapıldı ve Rusya’nın katılımının yarışmanın itibarını zedeleyeceği vurgusu yapıldı:

19.31 The Guardian muhabiri Helena Smith, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın Kiev'deki Büyükelçiliği'ni kapamak için adımlar atmaya başladığını belirtti. Gönderilen acil durum bildirisinde diplomatik misyonun ülkede kötüleşen durum nedeniyle boşaltılması talimatı verildi.

Büyükelçi ve büyükelçilik çalışanlarının ülkeden araba ile ayrılacağı belirtildi.

19.05  Strazburg'da bulunan Avrupa Konseyi, Rusya'nın temsil hakkını askıya aldı.

18.55 Rusya Dışişleri Bakanlığı, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya alınması durumunda "Rusya'nın karşılık vermesinin gerekeceğini" ifade etti. 

"Finlandiya ve İsveç de dahil olmak üzere tüm AGİT üyesi ülkeler, bazı devletlerin güvenliğinin diğer ülkelerin güvenliği pahasına inşa edilmemesi gerektiği ilkesini yeniden teyit etti" diyen Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, "İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya alınması, ülkemizin karşı adımlar atmasını gerektirecek ciddi askeri ve siyasi sonuçlar doğuracaktır" ifadelerini kullandı.

Finlandiya ve İsveç, NATO üyesi olmamalarına rağmen bugünkü dijital NATO zirvesine davet edilmişlerdi.

18.40 AFAD Ukrayna'daki acil insani ihtiyaçların karşılanması amacıyla 5 TIR yardım malzemesini, insani yardım ekibi ile bölgeye gönderiyor.

18.34 Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Rusya'nın Avrupa Konseyi üyeliğini askıya almak için süreç başlatıldığını ifade etti.

Rusya, 2014'te Kırım'ın ilhakı nedeniyle Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nden atılmış, 2019'da geri alınmıştı.

17.58 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'ne Ukrayna yönetimine el koyması için çağrıda bulundu. Rus lider, tarafların böylece "daha iyi müzakere edebileceğini" ifade etti.

17.46 Moldova, Karadeniz'in tarafsız sularında bir geminin 'bilinmeyen bir füze' tarafından vurulduğunu açıkladı. Gemide yangın çıktığı ve iki kişinin ağır yaralandığı belirtildi. 

Yapılan açıklamada geminin Ukraynalı bir şirket tarafından işletildiği ve mürettebatın Ruslardan oluştuğu belirtildi.

17.34  Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Batılı liderlere Rusya'yı dünyanın ana ödeme ağı olan SWIFT'ten çıkarmaları için bir kez daha çağrıda bulundu. Kuleba'nın Twitter paylaşımı şöyle:

"Hala şüpheleri olan bazı Avrupalı liderlere sesleniyorum. 
Her sene törenlerde 'Asla tekrarlanmasına izin vermeyeceğiz' diyorsunuz
Şimdi bu sözlerin arkasında durma zamanı. Rusya, Avrupa'da agresif bir savaş ortaya koyuyor.

İşte 'Asla tekrarlanmaması için' sınavınız: Rusya'yı SWIFT'ten çıkarın ve onları her yerde izole edin"

17.17 Rusya'nın Vladimir Putin yönetimine karşı eleştirel tutumuyla bilinen gazetesi Novaya Gazeta, Rusya ordusunun işgal ettiği Ukrayna'ya destek için bugünkü sayısını hem Rusça, hem de Ukraynaca yayımladı.

Haftada 3 gün basılı olarak yayımlanan Novaya Gazeta'nın bugün sayısı "Rusya, Ukrayna'yı bombalıyor" manşetiyle çıktı.

Gazetenin ilk sayfasında hem Rusça hem Ukraynaca şu ifadeler yer aldı:

"Novaya Gazeta editörleri savaşı delilik olarak nitelendiriyor.
Novaya Gazeta editörleri Ukrayna halkını düşmanımız ve Ukraynacayı düşmanın dili olarak görmüyor.

Bu sayıda önemli makaleleri Rusça ve Ukraynaca dillerinde yayımlıyoruz"

16.59 Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, telefonda görüştüğü Ukraynalı mevkidaşı Oleksiy Reznikov'a Türkiye'nin insani yardıma hazır olduğunu, barış ve huzurun sağlanması için üzerine düşeni yapacağını bildirdi. 

16.49 Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, başkentin 'savunma safhasına girdiğini' ifade etti.

Gazetecilere konuşan Belediye Başkanı, "Şehir, savunma aşamasına geçti. Bazı mahallelerde silah ve patlama sesleri var. Sabotajcılar çoktan Kiev'e girdi. Düşman, başkente diz çöktürtmek ve bizi yok etmek istiyor" açıklamasında bulundu.

16.28 Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Biz Ukrayna'yı işgal etmiyoruz. Biz Ukrayna'da yaşayan herkesin haklarını kullanmasını istiyoruz. Herhangi bir baskı olmaksızın yaşamalarını istiyoruz." dedi.

Lavrov, işgali, "Kimse Amerikan ordusunun orada olmasını istemiyor. Biz her zaman diplomatik çözümleri savunduk ve bizim görevimiz diplomatik çabaları sürdürmekti. Minsk'te nelerin yapılması gerektiği söylenmişti ve bu kararları değiştirmek istediler. Toprak bütünlüğünün sağlanması gerekiyordu." sözleriyle savundu. 

16.12 Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Hebeshtreit, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski'nin hala başkent Kiev'de olduğunu ve Berlin'in kendisine iltica hakkı verip vermeyeceği konusunda da "Bu konuda spekülasyon yapacak bir şey olmadığını" söyledi.

16.05 Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konaşenkov, Rus paraşütçü askelerin Kiev banliyölerindeki Gostomel Havaalanı'nı ele geçirdiğini ve Rus Hava Kuvvetleri'nin ana güçleriyle birleşerek Ukrayna başkentini batıdan bloke ettiğini bildirdi.

15.48 Ukrayna televizyonunun molotof kokteyli hazırlama kılavuzu yayınladığı aktarıldı.

15.47 Estonya, Ukrayna'ya anti zırh füzeleri ve uçaksavar mühimmatı göndereceklerini açıkladı.

15.43 Fransa Dışişleri Bakanı Florence Parly, Rusya'nın da bir nükleer güç olduğuna dikkat çekerek, "ABD de Avrupa ülkeleri de onlarla savaş istemiyor" dedi.

Fransa'da bir radyo programına konuk olan Parly, "Biz Rusya'ya savaş ilan etmedik. Herhangi bir Avrupa devleti veya ABD'nin de Rusya ile savaşmak istediğini düşünmüyorum" derken, "Bizim hedefimiz ateşkesi sağlamak" ifadelerini kullandı.

15.32 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile telefonda konuştu. Putin'in konuşmada, Ukrayna ile üst düzey görüşmeler yapmak konusunda istekliliğini aktardığı belirtildi.

15.08 Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Çavuşoğlu ile bir telefon konuşması gerçekleştirdi.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Kuleba, "Türk dostum ve mevkidaşım Mevlüt Çavuşoğlu ile Türkiye'nin savunma kapasitelerini geliştirmek için atılabilecek pratik adımlar hakkında bir konuşma daha yaptık. Bu zor günlerde Türkiye'nin Ukrayna'ya verdiği desteğe minnettarım" yazdı.

15.04 Formula 1'de Rusya Grand Prix'sinin iptal edildiği açıklandı.

14.58 Suriye'den yapılan açıklamaya göre, Rusya lideri Vladimir Putin'le konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Moskova'ya desteğini aktardı ve Ukrayna'yı işgali "tarihin düzeltilmesi" olarak niteledi.

14.30 RIA Novosti'nin aktardığı habere göre, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rusya Devlet Başkanı Putin'e müzakere masasına oturmayı teklif etti.

12.44 Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, "Ukrayna’nın gıda ve yakıta ihtiyacı var. Mülteci meselesi gündeme gelebilir" açıklamasını yaptı. Bodnar ayrıca Ukrayna üniformalı bir sabotaj grubunun Kiev'e girerek halkta panik yaratmaya çalıştığını söylerken, hükûmet binası yakınlarında çatışma olmadığını belirtti. 

12.19 Kiev'de hükümet binasının yakınında silah sesleri duyuldu.  

12.15 Rus güçleri Kiev'de ilerlemeye devam ederken, şehirde siren sesleri yeniden duyuldu.

12.08 Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rus güçlerinin başkent Kiev'de kent merkezindeki parlamento binasına yaklaşık dokuz kilometre mesafedeki Obolon semtinde olduğunu duyurdu.

11.46 Rusya, Britanya'ya kayıtlı uçakların hava sahasına girmesini ve ülkeye inmesini yasakladı.

11.36 Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, Rusya askerleri başkent Kiev'in doğusuna doğru ilerlerken vatandaşlara çağrıda bulundu. 

Vatandaşlardan gördükleri askeri ekipman hareketliliklerini bildirmeleri ve "işgalciyi etkisiz hale getirmek için" molotof kokteyli hazırlamaları istendi.

11.07 Rusya Savunma Bakanlığı, Rus paraşütçülerin Çernobil Nükleer Santrali'nin kontrolünü ele geçirdiğini duyurdu.

10.30 Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Anna Malyar, Rus askerlerinin Ukrayna ordusuna ait bazı araçları ele geçirdiğini ve Kiev’e doğru hareket ettiğini bildirdi.

10.23 AFP'nin son dakika haberine göre, Ukrayna ordusu başkent Kiev'in dışında Rus ordusuyla çatıştıklarını aktardı.

09.24 Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, diyalog çağrısı yaptı. Savaş karşıtı bir koalisyon kurulması gerektiğini söyleyen Zelenski, "Rusya'yı müzakere masasına oturtmak zorundayız" dedi.

08.48  Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rus kuvvetlerinin Ukrayna'daki sivil hedeflere hava saldırısı düzenlemeye devam ettiği bildirildi. Açıklamada, Zelenski'nin "Saldırıların amacı Ukrayna vatandaşlarının üzerinde baskı oluşturmak. Sadece yetkililer üzerinde değil, tüm Ukraynalılar üzerinde" dediği aktarıldı.  

08.10 Ukrayna'nın başkenti Kiev'de siren sesleri duyuluyor.

08.08 Çin'in Rusya'nın saldırdığı Ukrayna'daki yaklaşık 6 bin vatandaşını tahliye etmek üzere tarifeli uçak seferleri düzenleyeceğini bildirdi. Kiev Büyükelçiliği, dün yayınladığı uyarıda, ülkedeki güvenlik durumunun hızla kötüye gitmesi nedeniyle Çin vatandaşlarının ve işletmelerinin artan risklerle karşı karşıya bulunduğunu belirtti.

08.00 Ukrayna Merkez Bankası, Rus ve Belarus rublesi ile döviz işlemlerini yasakladı

06.58 Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba'dan Twitter paylaşımı:

"Kiev'e korkunç roket saldırıları yapılıyor. Başkentimiz en son buna benzer bir şeyi 1941'de Nazi Almanyası saldırdığında yaşamıştı. Ukrayna o kötülüğü yendi; bunu da yenecek. Putin'i durdurun. Rusya'yı izole edin. Tüm bağları koparın. Rusya'yı her yerden atın"

06.45 Ukrayna sınır koruma servisi, Zaporijya bölgesindeki sınır karakolunun bir füzeyle vurulduğunu duyurdu. Zaporijya bölgesi Ukrayna'nın Rusya sınırında bulunuyor. Saldırının yerel saat ile 4.25, TSİ 5.25 sularında meydana geldiği belirtildi.

06.41 Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda hava aracının vurulduğu ana dair bir video paylaşılırken, "Savaş suçluları Kiev'in barışçıl bölgelerine ateş açtı. Hava savunması, 'kardeşlerin' iki ölümcül hediyesinin başkente ulaşmasına izin vermedi. Sakin kalın, birbirinize yardım edin ve sadece resmi kaynaklardan bilgi alın" denildi.

06.06 Ukrayna İçişleri Bakanı danışmanı Anton Geraşenko, Ukrayna kuvvetlerinin Kiev'in üzerinde uçan bir Rus 'hava aracını' vurduğunu ifade etti.

Geraşenko, vurulan aracın düşerken 9 katlı bir apartmana çarptığını ve binada yangın çıktığını belirtti.

06.01 Ukrayna'nın başkentinde patlamalar duyulduğu belirtilirken, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Kiev'e ek silahlar gönderildiğini açıkladı.

05.55  Ukrayna İçişleri Bakanı danışmanı Anton Geraşenko, Telegram kanalından yaptığı paylaşımda, "Kiev'e balistik veya seyir füzesiyle yapılan saldırılar devam etti. Biraz önce iki büyük patlama duydum" yazdı.

05.35 Rus haber ajansı Interfax, abonelerine "Ukrayna'nın başkenti Kiev'de iki patlama duyulduğuna" dair bir haber geçti.

The Guardian muhabiri Emma Graham Harrison da patlama sesleri duyduğunu bildirdi.

Ukrayna'nın Avusturya Büyükelçisi Oleksander Şerba da Kiev'de patlama sesleri duyulduğunu aktardı.

05.23 Biden'dan yeni Twitter paylaşımı:

"Önümüzdeki birkaç gün, ay ve hafta Ukrayna halkı için zor olacak. Putin onlara büyük bir acı yaşatıyor. Ancak Ukrayna halkı 30 yıldır bağımsızlığın ne olduğunu biliyor; ve ülkelerini geriye götürmeye çalışan kimseye tolerans göstermeyeceklerini kanıtladılar."

05.00 Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, Rusya'ya yönelik yeni bir yaptırım paketinin onaylandığını duyurdu:

"İlk olarak bu pakette finansal yaptırımlar var. Rusya'nın bankacılık piyasasının yüzde 70'ini ve devlete ait önemli şirketleri hedef alıyoruz. Bunların arasında savunma şirketleri de var.

İkinci olarak enerji sektörünü hedef alıyoruz. Rus devletinin fayda sağladığı bir başka alan. İhracat yasağımız, Rusya'nın rafinerilerini geliştirmesini imkansız kılarak petrol sektörünü vuracak. Üçüncüsü; Rus havayollarına uçak ve ekipman satışını yasaklıyoruz. 

Dördüncüsü, Rusya'nın yarı iletkenler ve son teknoloji yazılımlar gibi önemli teknolojilere erişimini kısıtlayacağız

Son olarak da vizeler. Diplomat ve iş insanlarının artık AB'ye ayrıcalıklı erişimi olmayacak"

04.50 Birleşmiş Milletler, Ukrayna için ayırdığı insani yardım bütçesine 20 milyon dolar ekleyeceğini duyurdu.

03.57 ABD Ticaret Bakanlığı, Rusya'nın askeri kabiliyetlerini sürdürmek için ihtiyaç duyduğu teknolojilere ve diğer öğelere erişimini engelleyecek bir dizi ihracat kısıtlaması getirildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, söz konusu kısıtlamaların öncelikle Rusya'nın savunma, havacılık ve denizcilik sektörlerini hedef aldığı kaydedildi.

03.51 Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Rus oligarklara yaptırım uygulayacaklarını açıkladı.

03.11 Japonya, Rusya'ya yönelik yaptırımlarını sertleştiriyor.

Başbakan Fumio Kişida, Rusya'nın aralarında askeri ekipman ihracatı ve finansal kurumlar da bulunan üç faaliyet alanını hedef alacaklarını ifade etti.

03.09 Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Rusya ordusunun Çernobil Nükleer Santrali personelini rehin aldığına dair güvenilir bilgiler aldıklarını bildirdi. Rusya ordusu, çatışma sonrası santrali ele geçirmişti.

03.02 Ukrayna ordusu, çatışmaların ilk gününde Rusya'ya ait 30 tank, 5 uçak ve 6 helikopterin 'yok edildiğini' duyurdu.

02.48 Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian: Rusya'nın NATO'nun da bir nükleer ittifak olduğunu anlaması gerekiyor.

02.37 Zelenski, Karadeniz'de Ukrayna'ya ait Yılan Adası'ndaki tüm askerlerin Rusya ordusu tarafından öldürüldüğünü bildirdi. Ukrayna'nın paylaştığı bilgilere göre adayı 13 asker savunuyordu. Zelenski, bu 13 askerin de onurlandırılacağını belirtti. 

02.18 Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski, "Ülkemizi savunmakta yalnızız. Kim bizimle birlikte savaşacak? Dürüst olmak gerekirse şu an kimse gibi gözüküyor" diye konuştu.

Zelenski, Kiev'den ayrılmayacağını belirtirken, Rusya'nın kendisini 'birinci hedef', ailesini ise 'ikinci hedef' olarak belirlediğini iddia etti.

02.04 Rusya'nın saldırmasıyla Ukrayna'da mahsur kalan Türk öğrenciler Gülsüm Okudur ve Mahsum Kandemir, T24'e konuştu. Öğrenciler, en kısa sürede Ukrayna'dan tahliye edilmek istediklerini belirttiler.

01.55 Rusya’nın Ukrayna saldırısının ardından başta Moskova olmak üzere 53 kentte başlayan savaş karşıtı gösterilerde gözaltına alınan kişi sayısı bin 700’ü geçtiği bildirildi.

Bağımsız bir gözlemci grubu olan OVD-Info, Rusya genelinde bin 734 göstericinin gözaltına alındığını açıklayarak, Moskova’da 955, St. Petersburg’ta 425, Krasnodar’da 57, Ekaterinburg’ta 39 ve diğer şehirlerde de 30’dan fazla kişi gözaltına alındığını aktardı.

01.48 Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rusya saldırısının ilk gününde 137 Ukrayna askerinin öldüğünü ve 316 askerin yaralandığını duyurdu

01.40 Dünya Bankası Başkanı David Malpass, Ukrayna'ya acil destek sağlamaya hazır olduklarını belirterek, bu destek için hızlı ödemeli finansman dahil olmak üzere seçenekler hazırladıklarını bildirdi

Malpass, "Ukrayna'ya acil destek sağlamaya hazırız ve bu destek için hızlı ödemeli finansman da dahil olmak üzere seçenekler hazırlıyoruz." ifadesini kullandı.

01.36 Newsweek'e konuşan üç ABD'li yetkili, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in günler içinde Rusya ordusuna düşmesini ve kısa süre sonra da direnişin bastırılmasını beklediklerini ifade etti. 

Yetkililer, "Rusya ordusu, Ukrayna ordusunu çevreleyip teslim olmaya zorlayacak veya onları yok edecek" dedi.

Kiev'in 96 saat içinde düşmesini beklediklerini ifade eden yetkililer, bundan bir hafta sonra da Ukrayna hükümet üyelerinin ülkeden ayrılacağını öngördü. 

01.20 Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, ülkede genel seferberlik ilan eden kararnameyi imzaladı.

00.53  Ukrayna İçişleri Bakanlığı, 18-60 yaş arasındaki erkeklerin ülkeden ayrılmasına izin verilmeyeceğini duyurdu.

00.30 ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, yaptığı yazılı açıklamada, Çavuşoğlu ve Blinken'ın bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini bildirdi.

Görüşmede Blinken'ın Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri operasyonunu kınadığını aktaran Price, ayrıca Blinken'ın Rusya'nın yıkıcı eylemlerinin Avrupa ve tüm dünyada yankılanacağını kaydettiğini belirtti.

Price açıklamada, "Bakan Blinken, Türkiye'ye Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğünün korunması için verdiği güçlü destekten dolayı teşekkür etti." ifadesini kullandı.

00.21 Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Kremlin'in yeni saldırılar hazırlığında olduğunu ve paraşütçü askerler kullanmayı planladığını söylerken; "Biz kendi topraklarımızdayız ve geri adım atmayacağız" dedi.

Facebook sayfasından bir açıklama yayımlayan Reznikov, "Luhansk ile Sumi bölgesinde ve başkentin kuzeyinde yoğun çatışmalar sürüyor. Ülkenin güneyinde de durum zor" yazdı. 

23.54 Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya'nın SWIFT'ten çıkarılmasının AB'nin ikinci yaptırım paketinde bulunmaması gerektiğini söyledi.

23.30 Ukrayna Sağlık Bakanı Oleh Lyashko, Rusya'nın Ukrayna’ya düzenlediği saldırının ilk gününde 57 kişinin hayatının kaybettiğini, 169 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

23.23 AB liderleri, olağanüstü zirvede Rusya'ya yönelik finans, enerji, ulaşım, ihracat kontrolü ve finansmanı, vize politikası ve kişileri hedef alan ek yaptırımları kabul etti.

23.10 Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya ile diplomatik ilişkilerini kesme kararı alarak, Ukrayna’nın Moskova Büyükelçiliğindeki çalışanların tahliyesine başladığını bildirdi.

23.04 Rusya'nın Voronej bölgesinde An-26 tipi kargo uçağı düştü, mürettebat hayatını kaybetti.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Voronej bölgesinde uçan An-26 tipi kargo uçağının düştüğü bildirildi. Mürettebatın hayatını kaybettiği kazanın ilk belirlemelere göre teknik bir arızadan kaynaklandığı belirtildi.

23.00 ABD yönetimi, Rusya'nın Amerikalı diplomatı sınır dışı etmesine karşılık Rusya'nın Washington Büyükelçiliği Müsteşarı'nı sınır dışı etme kararı aldı.

22.00 ABD Başkanı Joe Biden, Vladimir Putin'in Rus askerlerini Ukrayna topraklarına sokarak "diplomasiyi reddettiğini" söyledi ve Rusya'nın aralarında VTB de bulunan dört büyük bankasına yaptırım uygulama kararı aldıklarını bildirdi.

Rusya'nın "savaşı seçtiğini ve bunun bedelini ödeyeceğini" söyleyen Biden, yaptırımları Moskova'yı uzun süre etkileyecek şekilde dizayn ettiklerini belirtti. Beyaz Saray'da konuşan Biden, "Rusya küresel finans sisteminden dışlanacak" ifadelerini kullandı.

Biden'ın konuşmasından detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

21.37 Reuters'a konuşan bir diplomatik kaynak, Ukrayna'nın liman kenti Mariupol'un ağır ateş altında olduğunu; şehirde yüzlerce patlama meydana geldiğini bildirdi.

21.29  ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), kendi değerlendirmelerine göre Rusya ordusunun Kiev'e doğru hareket ettiğini ve hedeflerinin hükümeti devirmek olduğunu belirtti. 

Üst düzey bir Pentagon yetkilisi gazetecilere yaptığı açıklamada Rusya ordusunun çeşitli şehirlerin yanı sıra başkent Kiev'e doğru da hareket ettiğini ifade etti. 

New York Times'ın aktardığına göre yetkili, bir parti askerin güneydeki Kırım'dan, bir partinin de Ukrayna'nın kuzey komşusu Belarus'tan Kiev'e doğru yol aldığını ifade etti. Yetkili, başkente ilerleyen Rus askerlerinin füzeler ve uzun menzilli toplar kullandığını dile getirdi.

21.29  ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), kendi değerlendirmelerine göre Rusya ordusunun Kiev'e doğru hareket ettiğini ve hedeflerinin hükümeti devirmek olduğunu belirtti. 

Üst düzey bir Pentagon yetkilisi gazetecilere yaptığı açıklamada Rusya ordusunun çeşitli şehirlerin yanı sıra başkent Kiev'e doğru da hareket ettiğini ifade etti. 

New York Times'ın aktardığına göre yetkili, bir parti askerin güneydeki Kırım'dan, bir partinin de Ukrayna'nın kuzey komşusu Belarus'tan Kiev'e doğru yol aldığını ifade etti. Yetkili, başkente ilerleyen Rus askerlerinin füzeler ve uzun menzilli toplar kullandığını dile getirdi.

21.14 Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, çatışmalar ve kötüleşen güvenlik durumu sebebiyle tüm uluslararası misyon personelini Ukrayna'dan çıkarma kararı aldığını bildirdi.

21.10 Rusya Savunma Bakanlığı, Rus hava indirme ve baskın birliklerinin, Kırım üzerinden Herson'a girdiğini duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konaşenkov, yaptığı açıklamada, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ait 83 altyapı tesisinin imha edildiğini açıkladı. (AA)

21.05  Ukrayna, Rusya ordusunun Çernobil Nükleer Santrali'ni ele geçirdiğini açıkladı.

20.57 ABD Başkanı Joe Biden'dan Twitter paylaşımı:

"Bu sabah G7'deki mevkidaşlarımla görüşüp Devlet Başkanı Putin'in Ukrayna'ya yaptığı sebepsiz saldırıyı konuştuk ve Rusya'yı sorumlu tutmak için mahvedici yaptırım paketleri ile ekonomik önlemler uygulama konusunda anlaştık. Ukrayna'nın cesur halkının yanındayız" 

20.43 Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi ve son gelişmeler ele alındı.

20.16 Britanya Başbakanı Boris Johnson, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rusya ordusunu Ukrayna topraklarına sokma kararı nedeniyle Rusya'nın Londra'nın finansal sisteminin dışında tutulacağını açıkladı. 

19.53 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'ya düzenledikleri saldırıya rağmen Rusya'nın küresel ekonominin bir sistemi olmaya devam ettiğini söylerken, işgal kararıyla ilgili olarak, "Bu önlemleri almak zorunda kaldık" dedi.

19.14 Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rus askerlerinin başkent Kiev'in hemen dışında bulunan Antonov Havalimanı'nı ele geçirdiğini bildirdi.

NATO ve AB'den Ukrayna'nın üzerinde 'uçuşa yasak bölge' ilan etmesini isteyen Zelenski, savaş karşıtı Ruslardan sokaklarda Kremlin'in kararını protesto etmesini istedi.

18.36 Sızan belgelere göre Avrupa Birliği liderleri, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısında oynadığı rol gerekçesiyle Belarus'a da yaptırım uygulanmasını isteyecek.

The Guardian'ın aktardığına göre bu akşam son halini alacak taslak açıklamada AB liderleri, Belarus'u saldırıda oynadığı rol nedeniyle kınadı ve Minsk'e uluslararası yükümlülüklerine uyma çağrısında bulundu. 

Belgede, "Avrupa Birliği Konseyi, Belarus'u da kapsayacak bir yaptırım paketinin hızlıca hazırlanması için çağrıda bulunuyor" ifadeleri yer aldı.

18.11 Ukrayna'nın başkenti Kiev'de sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

17.40 Ukrayna İçişleri Bakanlığı Danışmanı, Rus güçlerinin Belarus tarafından Çernobil nükleer tesisi sahasına girdiğini açıkladı.

17.20  AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Kiev Büyükelçiliği'nin uyarıları kapsamında 5 bin civarında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının Ukrayna'dan ayrılarak ülkeye döndüğünü söyledi.

16.57 Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Ukrayna’daki son gelişmeler ele alındı.

16.53 AFP'nin aktardığı habere göre, Rus yetkililer Ukrayna'nın işgali karşısında savaş karşıtlarının protestolar düzenlememesi konusunda uyardı.

16.50, Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden'ın Rusya'nın Ukrayna işgali karşısında ulusal güvenlik konseyini topladığını açıkladı.

16.17 Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Belarus'a Ukrayna'yı işgalde Rusya'nın yanında olmaması için çağrıda bulundu.

Michel "Rusya'nın yıkıcı eylemini takip etmeme seçeneğiniz var. Komşunuz Ukrayna'ya karşı bu nedensiz trajedinin bir parçası olmama şansınız var." dedi.

Belarus, gerektiği takdirde Ukrayna'daki operasyonun bir parçası olabileceklerini söylemişti.

16.14  Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, Rusya'yla diplomatik ilişkileri kestiklerini açıklayarak ortaklarını da aynı adımı atmaya davet etti. Kuleba, "Bütün ortaklarımızı aynı adımı atmaya çağırıyoruz. Bu somut adımla Ukrayna'nın yanında olduğunuzu ve Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana yaşanan en açık saldırı eylemini kategorik olarak reddettiğinizi göstermiş olacaksınız" "dedi.

15.58 Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya'nın Ukrayna saldırılarıyla ilgili "Hayatımızda derin ve uzun sürecek sonuçları olacak" ifadesini kullandı.

15.35 Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne ait, 14 kişinin içinde bulunduğu askeri uçak başkent Kiev’in güneyinde düştü. 5 kişi hayatını kaybetti.

15.15 Ukrayna Devlet Başkan Volodimir Zelenskiy, televizyonda yaptığı açıklamalarda Rusya'nın Ukrayna'ya "kurnazca  bir şekilde" saldırdığını söyledi. Zelenski, Rusya'nın İkinci Dünya Savaşı'nda Adolf Hitler'i gibi hareket ettiğini söyledi ve "Rusya, şeytanın yolunda" dedi.

15.12 Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, başkent Kiev yakınlarındaki Gostomel kasabasında 2 Rus helikopteri vurduğunu duyurdu.

15.03 Ukrayna sınır muhafızları, Rus güçlerinin Kiev bölgesinin kuzeyinden içeri girdiğini duyurdu.

14.36 Reuters'ın aktardığına göre Kiev'de çok sayıda patlama sesi duyuldu.

14.08 Kremlin Sözcüsü Dimitry Peskov, Rusya'nın, 'operasyonu', 'Ukrayna'yı Nazilerden temizlemek için' başlattığını söyledi. Peskov, 'operasyon'un ne kadar süreceğine Putin'in karar vereceğini söylerken, 'işgal'in söz konusu olmadığını ve bu kelimenin kullanılmasının 'kabul edilemez' olduğunu savundu. 

14.03 Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’ndan Beştepe’deki güvenlik zirvesinin ardından açıklama yapılırken, "Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri tarafından Ukrayna'ya yönelik olarak başlatılan askeri operasyonu kabul edilemez buluyoruz ve reddediyoruz" denildi.

13.52 NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Bu, bilinçli, soğukkanlı ve uzun zamandır planlanan bir işgaldir" dedi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'e Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi'nin Türkiye'den Boğazlar'ın kapatmasını istemesi soruldu. Stoltenberg, Türkiye'nin önemli bir NATO müttefiği olduğunu ancak bu konunun görüşülmediğini söyledi. Stoltenberg "Ukrayna'da NATO askeri yok, gönderme planımız yok ancak Ukrayna'yı destekliyoruz" dedi. 

13.50  Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki güvenlik zirvesi sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesinin ele alındığı zirve, 1 saat 50 dakika sürdü.

13.45 Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron "olabilecek ne kısa sürede" NATO zirvesi toplanması talebinde bulundu.

13.36 Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, genel seferberlik tasarısını Ukrayna Parlamentosu'na sundu.

13.26 Ukrayna İçişleri Bakanlığı yetkilisi, başkent Kiev dahil olmak üzere çok sayıda kentte askeri tesislerin Rus füze saldırılarının hedefi olduğunu açıkladı.

13.08 Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'nin danışmanı, şu ana kadar Rusya saldırılarında en az 40 Ukrayna askerinin, 10'a yakın sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

12.55 Britanya Başbakanı Boris Johnson, 'acil NATO zirvesi' talebinde bulundu.

12.46 Ukrayna Devlet başkanı Zelenski, Rusya ile tüm diplomatik ilişkilerin kesildiğini duyurdu. Zelenski Ukraynalıları orduya katılmaya çağırdı.

12.45 Moskova, Ukrayna'nın sivilleri korkutmak için provokasyonlar kullanarak Rusya'yı "orantısız saldırılarla" suçladığını söyledi.

12.26 Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, gerekirse, Belarus askerlerinin de çatışmada rol oynayabileceğini söyledi!

12.25 Reuters'ın aktardığı habere göre, Ukrayna sınırındaki Polonya kasabasından siren sesleri duyulmaya başladı.

12.21 Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya'ya yönelik yeni yaptırımları duyurdu: 'AB'deki Rus varlıklarını donduracağız ve Rus bankalarının Avrupa finans piyasalarına erişimini durduracağız'

12.13 Belarus lideri Lukaşenko, Rusya ve Ukrayna'nın Minsk'te masaya oturmasını teklif etti.

12.03 Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, Belarus askerlerinin Rusya'nın operasyonlarında yer almadığını belirtti. Ukrayna, Belarus sınırından da Rus askerlerinin saldırıda bulunduğunu duyurmuştu.

11.59 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ordusunu silahlarını bırakmaya çağırdı. Putin, "Bu talebi yerine getiren tüm Ukrayna ordusu personeli, özgürce çatışma bölgesinden ayrılıp ailelerinin yanına dönebilecek" dedi.

11.58 Ukrayna Savunma Bakanlığı, saldırılara verilen yanıtta 50 Rus askerinin öldürüldüğünü, ülkenin doğusunda 6 Rus uçağı imha edildiğini açıkladı.

11.46 Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, eli silah tutan herkesi ülkesini savunmaya çağırdı. Hazır ve eli silah tutabilen herkesi Bölgesel Savunma Merkezlerine çağıran Reznikov, silah edinmek için "pasaportun yeterli olacağını" ifade etti.

11.17 Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin "uluslararası düzenin temellerini sarstığını" söyledi. Kishida "Rusya'nın eylemlerini güçlü bir şekilde kınıyoruz. Hızlı bir yanıt için ABD ve uluslararası toplumla hareket edeceğiz" dedi.

11.10 Ukrayna İçişleri Bakanı Anton Gerashchenko, Rusya'nın saldırılarına ilişkin yaptığı açıklamada "Topraklarımıza gireni vuracağız. Binlerce Ukrayna ve Rus askeri ölür." dedi.

Rus halkına seslenen Gerashchenko, "Siz Rus halkı yaklaşan trajediyi durdurabilirsiniz. Rus elitler, sanatçılar, ressamlar susmayın. Ukrayna, Rusya değildir ve Rusya’nın düşmanı da değildir. Bize rahat, barış içinde yaşama imkanı verin. Putin’i durdurun" dedi.

10.58  Avrupa Komisyonu, Ukrayna'ya işgal başlatan Rusya'ya yeni bir yaptırım paketi açıklayacağını duyurdu. Yeni yaptırım paketinin Rusya'nın strateji sektörünü hedef alacağı belirtildi.

10.52  Uçuş takip sitesi FlightRadar24'ün anlık verilerine göre, Ukrayna ve Rusya'nın hava sahaları kapanmasıyla uçuş trafiği böyle görünüyor:

Kaynak: Flight Radar
10.49 Ukrayna İçişleri Bakanlığı'ndan bir kaynak, Rusya'nın saldırılarında şu ana kadar sekiz kişinin hayatını kaybettiğini, dokuz kişinin de yaralandığını açıkladı.

10.39 Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter üzerinden Ukrayna'ya destek mesajı verdi. Macron'un mesajında şu ifadeler yer aldı:

"Fransa, Rusya'nın Ukrayna'yla savaşa girme kararını sert bir şekilde kınıyor. Rusya, askeri operasyonlarına derhal son vermelidir.

Fransa, Ukrayna'nın yanındadır. Ukraynalıların yanında yer alıyor ve savaşı sona erdirmek için ortakları ve müttefikleriyle birlikte hareket ediyor."

10.36 Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Türkiye'ye yardım çağrısında bulunarak "Türk yönetimine sesleniyorum Ukrayna’ya yardım ediniz. Çanakkale Boğazı’nın kapatılması için talepte bulunuyoruz" dedi.

10.33 Ukrayna Savunma Bakanlığı, askerlerinin Rus saldırısına "onurla" karşılık verdiğini ve Rus askerlerinin kayıplar yaşadığını belirtti. Kiev, BM Antlaşması'nın 51. maddesi kapsamında Rusya güçlerine 'kendini savunmak' için karşılık verdiğini belirtti.

10.31 Sputnik Türkiye'nin aktardığı habere göre, Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan Ukrayna krizine ilişkin yapılan açıklamada, "Bazı dış medyanın duyurduğu gibi Ukrayna'da Rus kuvvetlerinin işgali söz konusu değil" denildi. Açıklamada, Rusya'nın bağımsız bir ülke olduğu ve kendi çıkarları doğrultusunda kendi kararlarını alabileceği kaydedildi.

10.22 NATO üyesi Baltık ülkesi Letonya, NATO'nun 4. maddesi kapsamında üyeler arasında istişareler yapılmasını istedi.

NATO'nun 4. maddesi şöyle: "Taraflardan herhangi biri, taraflardan birinin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğü zaman, tüm taraflar birlikte danışmalarda bulunacaklardır".

10.20 Ukrayna, Rusya'nın askeri ekipmanlarını Kırım üzerinden ülkenin güney doğusuna doğru taşıdığını açıkladı.

10.14: Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Türkiye’den Rusya’ya karşı yaptırım uygulamasını istedi ve Rus gemilerine Boğazlar’dan geçişin kapatılması çağrısı yaptı.

10.09 Putin'in emri Rusya piyasalarına darbe vurdu. Rusya merkez bankası durumu stabilleştirmek için müdahale kararı aldığını bildirdi.

10.08 Britanya Başbakanı Boris Johnson, Rusya'nın saldırıya başladığı Ukrayna'ya desteğini açıkladı. Johnson, "Ukrayna'nın direnmesini umduğunu" söyledi.

Johnson "Ukraynalılar, bu karanlık zamanda Britanya'daki herkesin düşüncelerinde" dedi.

09.56 Ukrayna'da havaalanlarından patlama sesleri duyulurken Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın hava kuvvetleri ve hava savunma alanlarının hassas silahlarla yapılan operasyonla etkisiz hale getirildiğini açıkladı. 

09.54 Interfax, Ukrayna'nın başkenti Kive'in ana havalimanı Boryspil'de silah sesleri duyulduğunu aktardı

09.50 Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesi sonrasında bu ülkeye uygulanması beklenen yeni yaptırım paketi konusunda acil toplantı yapacak.

09.43 Rusya destekli ayrılıkçılar, Luhansk'ta Ukrayna kontrolündeki iki köyü ele geçirdiklerini duyurdu.

09.40 Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesinin hiçbir şekilde haklı çıkarılamayacağını kaydetti.

Ukrayna'daki insanlarla dayanışma içinde olduklarını vurgulayan Scholz, Rusya'ya askeri harekatı derhal durma çağırısında bulunarak, "G7, Avrupa Birliği ve NATO kapsamında yakın koordinasyon içinde olacağız. Ukrayna için korkunç bir gün ve Avrupa için kara bir gündür." değerlendirmesinde bulundu.

09:28 Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba'dan yeni tweet:

"Putin saldırdı ancak kimse kaçmıyor. Ordu, diplomatlar; herkes işinin başında. Ukrayna savaşıyor. Ukrayna kendini savunacak. Ukrayna kazanacak".

09.20 Wall Street Journal'a konuşan bir üst düzey Ukrayna Savuna Bakanlığı yetkilisi, "Yüzlerce Ukrayna askerinin şimdiden Rus saldırılarında öldüğüne emin olabilirsiniz" dedi.

09.14 Ukrayna sınır güvenliği, ülkeye Belarus ve Kırım'dan da saldırıldığını duyurdu. Rusya ordusu bir süre önce tatbikatlar için Belarus'a gitmiş, bu Rusya'ya Ukrayna'ya kuzeyden saldırma kapasitesi verdiği için endişe yaratmıştı.

09.06 Rusya'nın Ukrayna saldırılarının başlaması üzerine ABD Başkanı Joe Biden, Britanya Başbakanı Boris Johnson, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile konuştuğunu söyleyen Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy "Putin karşıtı bir koalisyon kurulmasını, derhal yaptırımları, Ukrayna'ya savunma ve maddi destek talep ettim" dedi.

09.00 Ukrayna önceki açıklamasında ekleme yaparak ayrılıkçıların kontrolündeki Luhansk bölgesinde 5 Rus uçağı ve 1 Rus helikopterinin düşürüldüğünü duyurdu.

08.48 Ukrayna ordusu, hava savunma sistemlerinin ülkenin doğusunda bir Rusya uçağı düşürdüğünü duyurdu.

08.45 Rusya'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vasili Nebenzya, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısına gerekçe olarak Birleşmiş Milletler Antlaşması 51. maddesini gösterdi ve gerçekleştirilen operasyonun 'kendini savunma amaçlı' olduğunu ifade etti.

BM Antlaşması'nın 51. maddesi şöyle: 

"Bu Antlaşma'nın hiçbir hükmü, Birleşmiş Milletler üyelerinden birinin silahlı bir saldırıya hedef olması halinde, Güvenlik Konseyi uluslararası barış ve güvenliğin korunması için gerekli önlemleri alıncaya dek, bu üyenin doğal olan bireysel ya da ortak meşru savunma hakkına halel getirmez"

08.35 ABD Başkanı Joe Biden, ABD ve müttefiklerinin bugün yapılacak G7 zirvesinde Ukrayna'yı işgali için Rusya'ya ağır yaptırımlar uygulayacağını belirtti. 

Twitter üzerinden paylaşımlarda bulunan Biden, "Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski bu akşam bana ulaştı ve konuşmayı şimdi bitirdik. Rusya ordusunun sebepsiz ve meşru olmayan saldırısını kınadım" dedi.

Biden, müttefikleriyle birlikte bu saldırıyı kınamak için atacakları adımları ve BM Güvenlik Konseyi'ndeki tepkiyi Zelenski'ye anlattığını belirtti. 

"Zelenski benden dünya liderlerine 'Putin'in saldırısına karşı açıkça konuşmalarını' ve Ukrayna halkının yanında olmalarını rica etmemi istedi" yazan Biden, "Yarın, G7 liderler toplantısında ABD ve partnerleri Rusya'ya ağır yaptırımlar uygulayacak" ifadelerini kullandı.

08.32 Rusya Savunma Bakanlığı, Rus ordusunun Ukrayna'daki operasyon kapsamında ülkedeki askeri tesislerin hedef alındığını açıkladı. Hassas silahların askeri altyapı, hava savunma tesisleri, askeri alanlarda kullanıldığı belirtildi.

Rusya ordusu, Ukrayna şehirlerine saldırı yapmadıklarını iddia etti ve Ukraynalı sivillerin tehdit altında olmadığını belirtti.

08.21 Ukraynalı yetkililer, bir grup Rus askerinin Odessa'ya çıkartma yaptığını; bazılarının ise sınırı geçerek Harkov kentine girdiğini bildirdi. Bu şehirler, ayrılıkçıların değil; Ukrayna ordusunun kontrolünde bulunuyordu.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Telegram üzerinden yaptığı açıklamada roket saldırılarının  Kiev dışındaki bir havalimanındaki savaş jetlerini hedef aldığını bildirdi. 

Ülkenin acil durumlar servisi, çoğu Ukrayna'nın doğusu ve güneyinde bulunan 10 bölgeye saldırıların başladığını bildirdi. 

08.15 Ukrayna'nın başkenti Kiev'de siren sesleri duyulmaya başladı. BBC'nin Kiev'deki muhabiri Paul Adams, Kiev'de ilk siren seslerinin duyulmaya başlandığını söyledi.

Kiev'den bildiren CNN muhabiri de şehir yetkililerine sorduğunu, sirenlerin "şehrin saldırı altında olduğu" anlamına geldiğini söyledi.

08.04 Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ülkede sıkıyönetim ilan edildiğini açıkladı. Zelenski, vatandaşları sukûnete ve evde kalmaya çağırdı.

08.00 Rusya'nın Ukrayna şehirlerini vurmaya başladığına dair haberler uluslararası medyada yer almaya başladı. Aşağıdaki fotoğraf Harkov'dan...

07.55 Birleşmiş  Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyi toplantısında son dakikada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e çağrıda bulundu. Guterres, "İnsanlığın adına lütfen savaşı durdurun" dedi.

07.42 Rusya devlet televizyonu RT'nin aktardığına göre Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski'nin ülkenin Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi'ni toplantıya çağırarak sıkıyönetim ilan etmeye hazırlanıyor.

07.10  Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, "Putin, büyük çaplı saldırısını biraz önce başlattı. Sivil barışçıl şehirlere bombalar atılıyor. Bu agresif bir savaştır. Ukrayna kendini koruyacak ve kazanacak. Dünya Putin’i durdurabilir. Şimdi harekete geçme zamanı"

06.40  ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna'nın Donbas bölgesine 'askeri operasyon' başlattıklarını duyurmasının ardından yaptığı açıklamada, "Dünya, Rusya'dan hesap soracak" dedi. Biden, ABD ile müttefiklerinin; 'birleşik ve kararlı bir şekilde' karşılık vereceğini ifade etti.

Biden, yaptığı yazılı açıklamada, "Putin, feci bir şekilde can kaybı ve acı getirecek kasti bir savaşı seçti. Bu saldırının getireceği ölüm ve yıkımın tek sorumlusu Rusya'dır. ABD ve müttefikleri birlik ve kararlılıkla karşılık verecektir. Dünya, Rusya'dan hesap soracak" ifadelerini kullandı.

06.00 PUTİN, RUSYA'NIN UKRAYNA'YA RESMEN BİR ASKERİ OPERASYON BAŞLATTIĞINI DUYURDU.

Rusya lideri televizyon kanallarında canlı yayınlanan açıklamasında, "Amacımız Ukrayna'yı işgal etmek değil. Ülkeyi silahsızlandırmak ve Nazi'lerden arındırmak" dedi. 

Kremlin uzun süredir Ukrayna'nın 'neo-Naziler' tarafından yönetildiğini iddia ediyordu.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2022, 21:05
SIRADAKİ HABER