Cumhurbaşkanlığı anketi: Erdoğan'a karşı iki isim öne çıkıyor

Seçmen eğilimleri ile ilgili son anket Optimar'dan geldi. Ankette cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçime ilişkin eğilimlerin yanı sıra Türkiye'nin korona virüsü ile mücadelesine dair sorular da yöneltildi.

© AN
Cumhurbaşkanlığı anketi: Erdoğan'a karşı iki isim öne çıkıyor

Anket kullanıcılarına, 2023'teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve karşısında aday olmaları durumunda Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş, Selahattin Demirtaş ve Abdullah Gül'ü tercih edip etmeyecekleri soruldu. Sonuçlara göre Erdoğan'a karşı Yavaş ve İmamoğlu isimleri öne çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yeniden oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 30.8 oldu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun aday olması halinde oyunun İmamoğlu'na olacağını söyleyenler yüzde 8.6, Selahattin Demirtaş'a oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 6.3 oldu. Son dönemde öne çıkan isimlerden biri olan Mansur Yavaş'a oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 4'te kaldı.


AK Parti kimi aday gösterirse ona oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 5 olurken, CHP adayına oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 2.7 oldu. Anket sonucunda dikkat çeken en önemli yanıt ise "kararsızım/adaya bağlı" diyenlerde görüldü. "Adaya bağlı/kararsızım" diyenler, "Erdoğan'a oy veririm" diyenlerden sonra en yüksek orana sahip: Yüzde 14.7. Cevap vermeyenlerin oranı ise yüzde 11.1.

ERDOĞAN-İMAMOĞLU
2023'teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmaları durumunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun son tura kalmaları halinde ankete katılanların yüzde 44.7'si oyunu Erdoğan'a vereceğini söylerken yüzde 34.7'si oyunu İmamoğlu'na vereceğini belirtti.

ERDOĞAN-YAVAŞ
2023'teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmaları durumunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın son tura kalmaları halinde ankete katılanların yüzde 43'ü oyunu Erdoğan'a vereceğini belirtirken yüzde 36.1'i oyunu Mansur Yavaş'a vereceğini söyledi. Mansur Yavaş'ın İmamoğlu'na göre daha yüksek bir oya ulaşmasında MHP tabanındaki seçmenin tercihi etkili oldu.

ERDOĞAN-GÜL
Aynı soru Erdoğan ve Abdullah Gül için sorulduğunda ise Erdoğan'ın oy oranı yüzde 46.7'ye çıkarken, Gül'ün oy oranı ise yüzde 20.4'te kaldı.

'AK PARTİ'YE OY VERİRİM' DİYENLER YÜZDE 42.8
Bugün bir genel seçim olsa AK Parti'ye oy vereceğini beyan edenlerin oranı yüzde 42.8 olurken, CHP'ye oy vereceğini söyleyenler yüzde 23.4 oldu. Onları sırasıyla MHP yüzde 10.2, HDP yüzde 9.5, İYİ Parti yüzde 9.1 izledi. Yeni partilerin (Gelecek Partisi ve DEVA Partisi) oy oranları ise sırasıyla yüzde 1.3 ve yüzde 1'de kaldı.

BABACAN VE DAVUTOĞLU KİMDEN OY ALACAK?
Anketin en çarpıcı sonuçlarından biri, bir önceki soru olan "Bugün genel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz" sorusunun seçmenlerin gönül verdiği partilere göre dağılımlarında ortaya çıktı. Ali Babacan'ın Gelecek Partisi'nin ve Ahmet Davutoğlu'nun DEVA Partisi'nin en çok İYİ Parti seçmen tabanında oy çekme potansiyeli taşıdığı görüldü.

ERDOĞAN'IN OY ORANI
"Bu pazar bir seçim olsa Cumhurbaşkanlığı için Erdoğan'a oy verir misiniz" sorusuna "Evet" yanıtı verenlerin oranı yüzde 41.7 olurken, "Hayır" yanıtı verenlerin oranı yüzde 39.2 oldu.

EN BEĞENİLEN SİYASETÇİ
"En beğendiğiniz yaşayan siyasetçi kim?" sorusuna Recep Tayyip Erdoğan yanıtı verenlerin oranı yüzde 31.4 olurken, Ekrem İmamoğlu yanıtı verenlerin oranı yüzde 13.7, Mansur Yavaş yanıtı verenlerin oranı yüzde 9.7 oldu.

FAHRETTİN KOCA ZİRVEDE
Korona virüsü döneminde tüm siyasi tabanlardan sempati çektiği her ankette görülen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu dönemde en başarılı bulunan isimler sıralamasında adını zirveye yazdırdı. Koca'nın beğenilme oranı yüzde 60'a yaklaştı. Ankete göre Koca'yı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk takip ediyor.

EN GÜVENİLEN KURUM
Anketten çıkan yine en çarpıcı sonuçlardan biri, "Türkiye'de en güvendiğiniz kurum hangisi" sorusuna en fazla "Hiçbirine güvenmiyorum" yanıtı verilmesi oldu. Ankete katılanların yüzde 28.1'i hiçbir kuruma güvenmediğini söylerken, yüzde 23.5 Cumhurbaşkanlığı'na, yüzde 20.6 Sağlık Bakanlığı'na güvendiğini söyledi. Anayasa Mahkemesi hariç yargı kurumlarına güven oranı ise yüzde 0.3'te kaldı.

MEVCUT HÜKÜMETTEN MEMNUN MUSUNUZ?
Mevcut hükümetten memnuniyet oranı (çok memnunum ve memnunum yanıtı verenler toplamı) yüzde 47.7 olurken, memnun olmayanların oranı yüzde 35.5 oldu.

TÜRKİYE SALGIN MÜCADELESİNDE BAŞARILI MI?
Ankete katılanların yüzde 68'i Türkiye'nin dünyada koronavirüs ile mücadelede en başarılı ülkelerden biri olduğunu düşünüyor. Çin'i daha başarılı bulanların oranı yüzde 8 olurken, Avrupa ülkelerini başarılı bulanların oranı yüzde 1.7, ABD'yi başarılı bulanların oranı ise binde 6 seviyelerinde kaldı.

TEDBİRLER ARTIRILMALI MI, YETERLİ Mİ?
Ankete katılanların yüzde 87'si salgınla ilgili tedbirleri yeterli bulurken, yüzde 48.3'lük bir kesim "Yeterli ama artırılması gerekli" yanıtını verdi. Yüzde 13'lük bir kesim ise tedbirleri yetersiz buldu. Tamamen yeterli diyenlerin oranı ise yüzde 38.3.

SEYAHAT KISITLAMASI DEVAM ETMELİ Mİ?
Ankete katılanların yüzde 82 gibi ezici bir çoğunluğu, seyahat kısıtlamasını destekliyor ve devam etmesini istiyor. Kısıtlamanın kalkmasını isteyenlerin oranı ise sadece yüzde 12.6.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI
Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasağına da ankete katılanlardan tam destek var. Yüzde 86'lık kesim "Destekliyorum" yanıtını verirken desteklemeyenlerin oranı yüzde 10.6'da kaldı.

HAFTA İÇİ DE SOKAĞA ÇIKMAK YASAKLANMALI MI?
Hafta sonu sokağa çıkma yasağındaki yüksek destek oranı "yasak hafta içi de uygulanmalı mı" sorusuna geldiğinde biraz azalsa da yine de aynı yasağın hafta içi de uygulanmasını isteyenlerin oranı yüzde 67'ye ulaşıyor. Yani her üç kişiden ikisi "hafta içi de sokağa çıkmak yasaklansın" diyor. Dörtte birlik kesim ise hafta içi yasak istemiyor.

BAĞIŞ KAMPANYALARINA YÜZDE 45 KATILIM
Salgın nedeniyle düzenlenen bağış kampanyalarını desteklediğini söyleyenlerin oranı yüzde 45 olurken, desteklemeyenlerin oranı da yüzde 40'a yaklaştı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2020, 10:19
SIRADAKİ HABER