Floransa sokaklarında yemek yasaklandı!

Floransa'da sokaklarda durarak ve oturarak yemek yemeğe yasak geldi. 500 euro'luk yasak ilk etapta 4 ay geçerli olacak.

Floransa sokaklarında yemek yasaklandı!

İtalya’nın Floransa kentinde turistlerin sokaklarda oturarak veya durarak yemek yemesi yasaklandı. Sokakta yürürken yemek yemeyi kapsamayan yasağa uymayanlara 500 euro’ya kadar ceza verilecek.
En az dört ay yürürlükte olacak yasak kentin dört işlek caddesini kapsayacak. Öğlen 12.00 ile 15.00 ve akşam 18.00 ile 22.00 saatlerinde geçerli olacak yasak için Floransa’da işyerlerinin camlarına posterler asıldı. Kararı hatırlatan posterlerde, “Kaldırımlarda, yollarda, iş yerleri ve evlerinin önünde durarak ya da oturarak, her türlü yemek yemek yasaktır. Kentin sakinlerine, esnafına ve çalışanlarına saygı gösterin” denildi.

BİR ESNAF DÖVÜLMÜŞTÜ

Ziyaretçi sayısı her yıl artan kentin Belediye Başkanı Dario Nardella geçen yıl turistlerin yemek yedikleri kilise merdivenlerinin düzenli olarak yıkanması talimatını vermişti. Nardella, İngiltere’de yayımlanan Times gazetesine, “Yasak genel anlamda turizmi değil, sokakları kamp yerine çeviren eğitimsiz turistleri hedef alıyor. Turistler kapı eşiklerinde yemek yedikleri için insanlar evlerine giremiyor” dedi. Karar, bir esnafın, dükkanın önünde yemek yiyen İspanyol turistleri uyardıktan sonra dövülmesinin ardından alındı. Birçok Floransa sakini, turistlerin çöplerini sokaklara atmasından da şikayetçi. (BBC Türkçe)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER