Gençlerin yüzde 90'ı Türkiye’de demokrasinin işleyişine geçer not vermedi

Hafıza Merkezi ile KONDA'nın yaptığı araştırmaya göre, gençlerin yüzde 90'ı Türkiye’de demokrasinin işleyişine 10 üzerinden 5 ve altı, 48’i ise 1 puan verdi, yüzde 55'i hak ihlali yaşadığını söyledi.

© AA
Gençlerin yüzde 90'ı Türkiye’de demokrasinin işleyişine geçer not vermedi

Hafıza Merkezi ve KONDA Araştırma şirketi, 'Gençlerin İnsan Hakları Algısı' araştırmasının sonuçlarını yayınladı. 

Yüz yüze görüşme yöntemiyle yapılan araştırmaya 25-26 Haziran arasında, 28 kent, 95 ilçe, 144 mahallede 18-30 yaşlarındaki 2 bin 217 genç katıldı.

Araştırmaya göre gençler, Türkiye’de en çok kadınların hak ihlallerine maruz kaldığını düşünüyor. 

Gençler 'geçmişle yüzleşme' konusunda gerçekleri ortaya çıkarmak ve toplumsal farkındalığın geliştirilmesinden yana. Beş kişiden biri faillerin cezalandırılması ya da tazminat ödenmesi gerektiğini düşünüyor. Yüzde 18’i ise ülkenin 'geçmişle yüzleşme' gibi bir sorunu olmadığını, yüzde 48’i de tüm dezavantajlı kimliklerle yüzleşilmesi gerektiğini söylüyor.

Araştırmadan öne çıkan başlıklar şöyle:

- 5 gençten 4’ü herhangi bir siyasi partiye üye değil, olmak da istemiyor. 100 gençten 5’i bir siyasi partiye üye, 4’ü geçmişte bir partiye üye olup, sonra ayrılmış. Her 10 gençten 1’i ise siyasi parti üyesi olmadığını ama olmak istediğini söylüyor.

- Gençlerin yüzde 12'si STK’lere güven duymuyor. Yüzde 11'i ise ilgi duymadığı için katılmadığını söylüyor.

- Bağış yapma, imza kampanyası, sokak protestosu ve boykot gibi etkinliklere katılanların oranı yaşla birlikte artıyor. Gençler, daha çok STK'lerin çevrimiçi aktivitelerine katılıyor. Twitter etiket (hashtag) kampanyasına katılanlar 18-20 yaş grubunda yüzde 23, 26-30 yaş grubunda yüzde 13.

-Gençlerin yüzde 90’ı Türkiye’de demokrasinin işleyişine 10 üzerinden 5 puan ve altında not veriyor. Yüzde 48’i 1 puan vererek hiç memnun olmadığını söylüyor. Yaşın yükselmesi, hayatın muhafazakarlaşması ve dindarlık seviyesinin yükselmesiyle memnuniyet artıyor. Eğitim seviyesinin yükselmesiyle de düşüyor.

- Gençler için en önemli olan insan hakkı yüzde 37 oranıyla ifade ve düşünce özgürlüğü. “Hiç hak ihlali yaşadınız mı?” sorusuna ise yüzde 55’i 'Evet' yanıt veriyor. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER