Hrant Dink, öldürülmesinin 15. yılında Sebat Apartmanı önünde anıldı

"15 Eksik Yıl"

© REUTERS / Murad Sezer
Hrant Dink, öldürülmesinin 15. yılında Sebat Apartmanı önünde anıldı

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinin üzerinden 15 yıl geçti. Dink için Sebat Apartmanı önünde anma töreni düzenlendi.

Şişli Halaskargazi Caddesi'ndeki eski Agos gazetesinin önünde düzenlenen anma törenine eşi Rakel Dink, çocukları ve arkadaşları katıldı. Binaya Dink'in anma töreni için asılan pankartta "15 Eksik Yıl" sloganı yer aldı. 

Birjan Yorulmaz Sincandan mesaj gönderdi
Hrant'ın Arkadaşları'ndan Birjan Yorulmaz'ın, 15 yıldır ilk kez törene katılamadı. Yorulmaz'ın, Sincan Cezaevinden gönderdiği mesajı Emel Kurma okudu. Yorulmaz şunları kaleme aldı:

"Bugün Hrank Dink'in bizlerden alınışının 15. yıl dönümü. 15 yıldır süren adalet ve hakikat arayışımızda ilk kez bu yıl, bu alanda sizlerle birlikte olamıyorum. Ancak biliyorum ki Hrant'ın Arkadaşları sadece bu alanda değil, Her yerde... Hrant'ın Arkadaşları olarak, adalet arayışımıza devam edeceğiz. Buradayız Ahparig!" 

Nazım Öztürk Afşin, Hrank Dink öldürüldüğünde 5 yaşında olduğunu ve 15 yıldır her 19 Ocak'ta anmaya geldiğini söyledi. Afşin, törende yaptığı konuşmada Hrant' Dink'in elini başına koyarak sevdiğinden bahsederek şöyle konuştu:

"Keşke bu yaşımda sohbet edebilseydim Hrant amcamla. 'Bu çocuktan asla vazgeçme, kumaşı farklı' demiş anneme. Keşke Hacettepe'yi kazandığımı görebilseydi. Aklım erdiğinden beri 19 Ocak'ta bir söz verdim. Daima tutacağım; Unutmam, asla vazgeçmem. Hrant amcam için, Adalet için, Barış içinde bir Tüekiye için mücadele edeceğim. Hepinize içinizdeki tedirgin güvercini de alıp geldiğiniz için teşekkür ederim."

 Rakel Dink, konuşmasını yaparken gözyaşlarını tutamadı. Dink, "15 yıl oldu. 15 eksik yıl." dedi.

"Bu topraklarda yükselen her itiraza 'dış güçler' dediler. Gezi Direnişi'nde gençler, önce kendi yaşadıkları alanı korumaya çalıştılar... Onlara da dış güçler dediler. Ey yöneticiler geçekten adil mi karar verirsiniz. Kastettiğin devlet gücünün...

Seni andığımız her 19 Ocak'ta seni ve diğerlerini hatırlatmaya çalıştık. Resimler yan yana konduğunda, albümler açıldığında belki katiller ortaya çıkar diye. Karanlığın meyvesiz işlerine ortak olmayın. Dostlarımızı yıllarca hapiste bekletiyorlar...Saçma sapan gerekçelerle hapislere koydular. Artık gerekçe de sunmuyorlar. Sesin kulağımızda sözümüz söz."

Anmaya katılan, Cumartesi Anneleri'nin mücadelesi selamlandı. "Hrant için, adalet için", "Öldür diyenler yargılansın", "Katilleri koruyan cinayete ortaktır" sloganları atılan anma töreninde Hrant'ın Arkadaşları bu cinayetin gerçek sorumluları yargılanana kadar vazgeçmeyeceklerini tekrarladılar.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2022, 13:56
SIRADAKİ HABER