Koronavirüs'te bugün ne oldu? | Virüsten etkilenen kişi sayısı 100 bine yaklaştı

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bini aştı

© AFP
Koronavirüs'te bugün ne oldu? | Virüsten etkilenen kişi sayısı 100 bine yaklaştı

Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı ölümler dünya çapında 3 bin 383 kişiye ulaşırken virüsten etkilenen kişi sayısı 100 bine yaklaştı. Avrupa'da virüsün en çok görüldüğü ülke olan İtalya'da dün 41 kişi daha hayatını kaybetti. İtalya ve İran'da virüs salgını okulların kapatılmasına neden olurken Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu da 100'den fazla vakanın görüldüğü Fransa'daki toplantıyı Belçika'ya taşıma kararı aldı. 

Yeni tip Koronavirüs, dünya çapında endişe uyandırmaya devam ediyor. Virüsün ortaya çıktığı Çin'de bir gün içinde 143 yeni vaka ve 30 ölüm gerçekleşti. Ölümlerin 29'u virüsün ortaya çıktığı Hubei bölgesinde yaşandı. 

Türkiye'nin sınır komşusu İran'da da 3 bin 513 vaka tespit edildi, 107 kişi hayatını kaybetti. Koronavirüs sebebiyle 20 Mart'a kadar tüm okul ve üniversiteler tatil ilan edildi.

Fransa'da Koronavirüs görülen kişi sayısı 300'ü aşarken, bir parlamento üyesi virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, virüsün 'epidemi' hâline gelmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Bugün (6 Mart 2020) dünyada yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili yaşanan gelişmeler şöyle:

Virüse rağmen konsere gitti 
Yeni Zelanda'da Koronavirüs tespit edilmiş bir adamın binlerce kişinin bulunduğu bir rock konserine gittiği ortaya çıktı. Yeni Zelanda'da şu ana kadar 4 yeni tip Koronavirüs vakası bulunuyor. 

Avustralya'da tuvalet kağıdı kıtlığı 
Avustralya'da vatandaşların Koronavirüs endişesiyle marketlerde stok yapmaya başlaması üzerine ülkede tuvalet kağıdı stoklarında ciddi bir azalma yaşandı. Süpermarketlerde tuvalet kağıdı raflarının boş olduğu dikkati çekti. Bir çiftin tek başlarına 80 paket tuvalet kağıdı aldığı öğrenildi. 

İran'da Zarif'in eski danışmanı hayatını kaybetti  
Virüsün en az 107 kişinin ölümüne neden olduğu İran'da Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in eski danışmanı, eski Suriye Büyükelçisi diplomat Hussein Sheikholeslam, Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Son raporlar İran nüfusunun yüzde 8'inin salgından etkilendiğini belirtti. 

Avrupa Parlamentosu'ndan Koronavirüs önlemi 
Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı David Sassoli, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, AP'nin raporuna dayanarak, 9-12 Mart'ta Strasbourg'da toplanacak AP Genel Kurulu'nun yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle istisnai olarak Brüksel'de yapılacağını belirtti. 

Ayrıntılar geliyor...

SIRADAKİ HABER