Kulis: Gül ve Davuoğlu ile birlikte hareket eden AKP'li isimler

AKP’de parti içi muhalefette başı çeken küskünler cephesi kaygıya yol açıyor. Abdullah Gül,

© AA
Kulis: Gül ve Davuoğlu ile birlikte hareket eden AKP'li isimler

AKP’de parti içi muhalefette başı çeken küskünler cephesi kaygıya yol açıyor. Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan gibi isimlerin etrafında oluşan sandığa gitmeyen AKP’li küskünlerin, seçimin kaderinde belirleyici bir role sahip olduğu belirtiliyor.
Ahval'den Onur Mete'nin kulis haberinde, iki yeni parti hazırlıklarına dair bazı isimler ve grupların yavaş yavaş şekillenmeye başladığı belirtiliyor:

Ertan Aydınlar, Malatya Grubu, Anadolu Platformu, Eski SETA ekibi, Taha Özhan, Yeni Şafak çevresi (İbrahim Karagül hariç), Şehir Üniversitesi, Hakan Fidan, Karar Gazetesi çevresi, İHH, Mazlum Der, Haksöz, Özgür Der gibi yapılardan birçok isim Ahmet Davutoğlu’nu yakından takip ediyor ve temaslarını sürdürüyor.

İslami cemaatler, üniversitedeki bazı akademisyenler, tarikatlar ve dernekler yine Davutoğlu’nun ilgi gösterdiği alanların başında geliyor.

İbrahim Kalın, Beşir Atalay gibi isimler ise şimdilik iki partiyle de temaslarını sürdürerek hareket ediyor.

Abdullah Gül ve Ali Babacan ile teması olanlar arasında ise Gül’ün Kayseri ekibi, Hulusi Akar, Sadullah Ergin, Nihat Ergün gibi isimlerin olduğu öne sürülüyor. Ancak İstanbul başta olmak üzere birçok şehrin ticaret ve sanayi odalarındaki etkili isimler de Gül’ü takip ediyor.

İş adamlarının önemli bir kısmının Gül’ün oluşumuna destek vereceği iddialar arasında. Gül’ün ilişki kurduğu bir diğer kitle ise kendi bölgelerinde ağırlığı olan eski milletvekilleri ve kanaat önderleri. Kaynakların aktardığına göre Davutoğlu’nun siyaseti daha çok AKP tabanına yönelik olacak. Ancak Gül-Babacan ikilisi merkez sağda bir yer tutmaya yönelik adımlar atacak.

Selvi: Küskün cephede çalışmalar hızlandı
AKP'ye yakınlığı ile bilinen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, "Bu arada siyasi kulislerde iki şey daha, çok konuşulmaya başlandı" derken birinin kabine değişikliği, diğerinin ise Abdullah Gül-Ali Babacan partisinin kuruluş çalışmalarının hızlandırıldığı yolunda olduğunu dile getiriyor.

Selvi, "Buna bir de Ahmet Davutoğlu cephesinde sürdürülen çalışmaları eklemek lazım" diyor.

Selvi'nin iddiasına göre Erdoğan ve Kılıçdaroğlu, İstanbul seçimlerine 23 Haziran’dan sonra yeni bir Türkiye kurulacak düşüncesi ile bakıyorlar...

SIRADAKİ HABER