Murat Yetkin: Erdoğan virüsten seçim zaferi mi umuyor?

Gazeteci Murat Yetkin, Avrasya Araştırma'nın son anket sonuçlarını hatırlattı ve Erdoğan'ın CHP'ye karşı sertleşen söylemini "Yoksa Erdoğan Covid-19’dan seçim zaferi mi umuyor?" şeklinde yorumladı. Yetkin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu sert söyleminin bir diğer amacının ise "tabandaki erimeyi durdurmak" olabileceğini belirtti.

© AA
Murat Yetkin: Erdoğan virüsten seçim zaferi mi umuyor?

Gazeteci yazar Murat Yetkin, YetkinReport’ta bugün yayınladığı yazısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün yaptığı kabine sonrası açıklamalara değindi. İnsanların Cumhurbaşkanı’nın salgın açıklamalarını izlemek için televizyon açtığını fakat karşısında AK Parti Genel Başkanı’nı gördüğünü ifade eden Yetkin, “Erdoğan ne yapmaya çalışıyor?” sorusunu sordu.

Yetkin, Erdoğan için “Türkiye’nin pek çok ülkeye göre korona virüsüyle mücadelesinde daha başarılı görünmesinden bir seçim zaferi çıkarmayı mı umuyor?” derken, Avrasya Araştırma’nın dün Kararsızlar dağıtılsa bile AK Parti’nin yüzde 34’te kaldığını belirten Yetkin, KONDA Araştırma’nın başı Bekir Ağırdır’ın “seçim sistemi değiştikçe sandığa gidilmez” demesini de anımsattı.

Yetkin’in yazısından bir bölüm şöyle:

“Nitekim MetroPoll anketi de bunu doğruluyor. Erdoğan’ın görev onayı, Mart sonundan Nisan sonuna dek yüzde 3,8 azalmayla yüzde 52’ye düşmüş görünüyor. Üstelik onaylamayanların yüzdesinde de hafif bir düşme görülüyor olmasına rağmen. Dahası, son haftalarda toplumda hastalığın yayılmasının kontrol altına alınmaya başladığı algısı yükselirken.

Yani AK Parti’nin oranında 24 Haziran 2018 seçiminden bu yana yukarı doğru hiçbir kıpırdanma olmazken, Erdoğan geçici olarak yükselen destek oranını o düzeyde tutmaya çabalıyor olabilir. AK Parti tabanındaki soğumayı CHP karşıtı söylemi tırmandırarak alevlendirmeye çalışıyor olabilir. Ekonomi bu haldeyken baskın seçim riski almayı düşünmüyorsa, siyasi söylemindeki bu sertleşmeyi açıklamak için tabanındaki erimeyi durdurma çabası dışında seçenek kalmıyor sanki.
Tabii Bahçeli seçim isterse o başka; Bahçeli’nin dediği olur o durumda.”

YAZININ TAMAMI

SIRADAKİ HABER