Nagehan Alçı: Türkiye kapıları kısa vadede kapamayacak

"Türkiye, 2016’da verilen sözlerin yerine getirilmesini bekliyor"

© TWITTER
Nagehan Alçı: Türkiye kapıları kısa vadede kapamayacak

Nagehan Alçı: Türkiye kapıları kısa vadede kapamayacak
"Türkiye, 2016’da verilen sözlerin yerine getirilmesini bekliyor"

“Türkiye’nin temel beklentisi net.

Rusya’nın, Şam rejiminin saldırganlığını derhal durdurmasını istiyoruz.

Yani esasen Rusya’nın garantör ülke olarak Soçi mutabakatının gereğini yapmasını bekliyor Türkiye.

Peki bu mümkün mü?

Göz göre göre Şam rejimini destekleyen ve 34 kaybımızdan çok açık bir şekilde sorumlu olan Rusya bu aşamada Türkiye’ye karşı Esad’ı durdurur mu?

Evet… Durdurabilir…

Nitekim büyük ihtimalle bugünkü toplantının en önemli neticesi olarak açıklanacak olan ‘Rusya gerilimi durdurmak için elinden geleni yapacaktır’ minvalinde bir cümle olacak.

Uluslararası ilişkiler tahsili yapmış bir gazeteci olarak bence iki sebepten Rus rejimi Türkiye ile anlaşma yoluna gidecektir.

Birincisi Moskova’nın genel stratejisi sahada kırıp döktükten sonra masada taviz vermek. Bu çok temel ve kadim bir Rus dış politika pratiği.

Bu yüzden de Moskova’nın masada uzlaşılabilir bir çizgi izleme ihtimali yüksek…”

TAM DA BEKLEDİĞİM GİBİ OLDU

Dün böyle yazmıştım.

Çok şükür, tam da beklediğim gibi hatta daha da ötesi oldu. Ateşkes kararı alındı. Rusya’nın gerilimi düşürme yaklaşımı ve riyakarca da olsa şehitlerimize yönelik taziye mesajı yeni bir sürece geçildiğini gösteriyor.

Bu yazının yayınlandığı saatlerde ateşkes hayata geçmiş olacak. Kalıcı bir çözüm olmamakla birlikte en azından siviller bir müddet rahat nefes alacak ve politik çözüm için diyalog zemini yeniden açılacak.

Bir güvenli koridor oluşturulacak ve Türk-Rus ortak devriyeleri önümüzdeki pazar gününden itibaren belirlenen rotada devriyeye başlayacaklar.

Türkiye Moskova zirvesinden istediği sonucu almış olarak dönüyor. Maalesef bu arada çok acı kayıplar yaşandı öte yandan Esad’ın ordusu ciddi bir hasara uğradı. Moskova Zirvesinden çıkan sonuçta bu hasarın büyük payı olduğunu düşünüyorum.

Yazının devamı için tıklayın

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2020, 10:28
SIRADAKİ HABER