Polimetre: Yeni partiler en çok AKP’yi vurdu, AKP oyları Yüzde 30’a geriledi

Siyasal veri analizi kuruluşu Polimetre, Bugün (2020 Şubat) yapılacak bir Milletvekili Genel Seçiminde siyasi partilerin beklenen oy oranlarının 2018-Haziran Genel Seçiminde aldıkları oy oranlarıyla karşılaştırıldığı “Bugün Seçim Olsa Siyasi Partilerin Oy Oranları’ çalışmasının sonuçlarını açıkladı.

© AP
Polimetre: Yeni partiler en çok AKP’yi vurdu, AKP oyları Yüzde 30’a geriledi

Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi, Ali Babacan ve Çoban Ateşi Hareketi de YP başlığında toplandı ve ilk kez yeni kurulan ve kurulmakta olan 3 siyasi partinin oyları tek parti gibi hesaplandı.

Yeni Partilerden en fazla oy kaybı yüzde 7.3 ile AK Parti ve yüzde 1.0 ile MHP’de gerçekleşiyor. Yeni Partilere, CHP’den yüzde 0.6, İYİ Parti’den yüzde 0.4 ve HDP’den yüzde 0.3 oranında oy geçişi hesaplandı.

2020-Ocak tarihinde “Yeni Kurulan ve Kurulmakta Olan Partiler” nedeni ile AK Parti+MHP oy oranı yüzde 39.1’ e geriledi. Bugün (2020-Şubat), TÜRKİYE Genelinde Milletvekili Seçimi olsa AK Parti+MHP’nin alabileceği oyların toplamı yüzde 38.8 olarak hesaplandı.

CHP’nin oy oranı 2018-Haziran Genel Seçiminden bugüne Türkiye genelinde, yüzde 2.5 arttı. Yine aynı dönemde CHP, HDP ve İYİ Parti oylarında artış, AK Parti ve MHP oylarında azalış oldu.

Siyasal veri analisti M. Günal Ölçer’in kurucusu olduğu Polimetre, 2018 Genel Seçimine katılan siyasi partilerin yanı sıra eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi, Ali Babacan ile Rıfat Serdaroğlu öncülüğündeki Çoban Ateşi Hareketi’nin siyasi partilere olan etkileri, olası oy oranlarına da yer verdiği “Bugün (2020-Şubat) Seçim Olsa Siyasi Partilerin Oy Oranları” başlıklı çalışmasının sonuçlarını açıkladı.

2018-Haziran Genel Seçim sonuçlarının karşılaştırılmasıyla ortaya çıkan verilere göre, Bugün Milletvekili Genel Seçimi Olsa AK Parti ve MHP oylarında azalma, diğer partilerin oylarında artış var. AKP yüzde 30’luk oy oranı ile hala birinci parti, MHP yüzde 8.9 oyu ile ülke barajının altında. Cumhur ittifakının toplam oy oranı ise yüzde 38.9.

“CUMHUR DIŞINDAKİ PARTİLERİN OY ORANI EN AZ YÜZDE 60.7″

 Polimetre, 2018-Haziran ve 2019-Aralık sürecinde Cumhur ittifakı ortaklarının oylarındaki azalmayı   ekonomik nedenlerle açıklanabileceğini belirtirken, 2019-Aralık ve 2020-Şubat dönemindeki partilerin oylarındaki değişikliğin en önemli sebebi olarak kurulan ve kurulmakta olan yeni partiler olarak gösterdi.

“YENİ PARTİLER MUHALEFET PARTİLERİNİ DE TIRTIKLIYOR”

Yeni Partiler nedeni ile en fazla oy kaybı yüzde 7.3 ile AK Pari ve yüzde 1.0 ile MHP’de gerçekleşiyor.

Yeni Partilere, CHP’den yüzde 0.6,  İYİ Parti’den yüzde 0.4 ve HDP’den yüzde 0.3 oranında oy geçişi hesaplandı.  

Polimetre’nin sonuçları şöyle:

Bugün (2020-Şubat), 2018-Haziran Genel Seçim sonuçlarına göre AK Parti ve MHP oylarında azalma, diğer partilerin oylarında artış hesaplanmaktadır.

• Bugün (2020-Şubat) Genel Seçim olsa, AK Parti oy oranı %30.0 olmakla birlikte hala birinci partidir.

• MHP oy oranı (%8.9) yürürlükteki ülke barajının altındadır.

• Cumhur İttifakı oy oranı %38.9 da kalmaktadır.

• Cumhur İttifakı dışındaki partilerin oy oranları en az %60.7 olarak hesaplanmaktadır.

• 2018-Haziran ve 2019-Aralık sürecinde Cumhur İttifakı ortaklarının oylarındaki azalma ekonomik nedenler ile açıklanabilir.

• 2019-Aralık ve 2020-Şubat dönemindeki partilerin oylarındaki değişikliğin en önemli sebebi Kurulan ve Kurulmakta Olan Yeni Partiler’dir.

• Yeni Partiler nedeni ile en fazla oy kaybı %7.3 ile AK Parti ve %1.0 ile MHP’de gerçekleşmektedir.

• Yeni Partilere, CHP’den %0.6, IYI’den %0.4 ve HDP’den %0.3 oranında oy geçişi hesaplanmaktadır.

• AK Parti oransal olarak en fazla Erzurum, Kahramanmaraş, Konya, Sakarya, Sivas illerinde oy kaybetmektedir.

• AK Parti’nin oy oranı sadece Hakkari ve Şırnak illerinde artmaktadır.

• Kayıtlı Seçmen Sayısı 1 milyonun üzerindeki10 14 ilin tümünde AK Parti oy oranı azalırken, Diyarbakır  hariç diğer 13 ilde CHP oy oranı artmaktadır.

• CHP oy oranının en çok arttığı il Hatay (%5.4), en az arttığı il ise İzmir’dir (%0.2).

• AK Parti’nin oransal olarak en fazla oy kaybettiği iller sırası ile Konya, Gaziantep, Şanlıurfa, Kocaeli, Bursa Ve Ankara İlleridir

SIRADAKİ HABER