'Trump'ın kararı Ankara için hem fırsat hem de risk'

Suriye'nin Mınbiç'e girişi üzerine bir analiz yayınlayan Reuters, 'Türkiye'nin ABD ile çatışması riski kalktı. Ancak Türkiye'nin Şam'la karşı karşıya gelme tehlikesi ortaya çıktı' diyor.

© REUTERS
'Trump'ın kararı Ankara için hem fırsat hem de risk'

Halk Savunma Birlikleri (YPG), Suriye'nin kuzeyindeki Mınbiç şehrinden çekildiğini duyurdu. Bu açıklamadan kısa süre sonra Suriye yönetimi Mınbiç'e bayrak diktiklerini bildirdi. 

Türkiye'den uzun süredir Minbiç'e gireceği yönünde açıklamalar geliyordu. Ancak Suriye ordusunun kente gireceğinin duyurulması yeni bir tablo doğurdu. Reuters haber ajansı, yeni duruma dair bir analiz yayınladı. "Trump ve Erdoğan'ın telefon görüşmesi, Suriye Savaşı'nın seyrini nasıl değiştirdi?" başlıklı bir analizde, "Türkiye'nin ABD ile çatışması riski ortadan kalktı. Ancak yeni tabloda Türk birliklerinin sadece Kürt gruplar ile değil, Şam yönetimi ile de karşı karşıya gelmesi tehlikesi ortaya çıktı" deniliyor.

BBC'nin Reuters'tan aktardığına göre, Türkiyeli yetkililere dayandırılan analizde Trump'ın telefonda Erdoğan'a "Askerlerimizi çekersek IŞİD'i temizleyebilir misin?" diye sorduğunu, Erdoğan'dan olumlu yanıt alınca da "O zaman sen yap" diye yanıt verdiğini aktardı.

"TÜRKİYE ŞİMDİ SURİYE İLE KARŞI KARŞI KARŞIYA"

Reuters, ikili görüşmeyi Türkiye'den 5 yetkiliye sordu. Bir Türk yetkili, Trump'ın Erdoğan'dan telefonda aldığı güvence üzerine hattın diğer tarafındaki Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'a "ABD askerlerinin Suriye'den çekilmesi için çalışmaları başlat" dediğini aktardı. Yetkili, "Açıkçası beklenmedik bir karardı. 'Sürpriz' kelimesi dahi zayıf kaçar" diye konuştu.
Reuters'ın analizi şu ifadelerle devam etti: "Türkiye için Trump'ın kararı hem fırsatlar hem de riskler barındırıyor. Karar Türk ordusunun ABD askeriyle karşılaşmak zorunda kalmadan YPG'yi Suriye ile sınırından 500 km geri püskürtmesini sağlarken, iki ülke arasında önemli bir diplomatik gerilim unsurunu ortadan kaldırıyor. Ancak bu hamle, Türkiye'yi Suriye'de doldurabileceğinden çok daha büyük bir alanda sadece Kürt gruplar değil Şam hükümetiyle de karşı karşıya bırakıyor." (HABER MERKEZİ) 

SIRADAKİ HABER