Türkiye tek başına güvenli bölge oluşturabilir mi?

Türkiyeli yetkililer Suriye ve Batı Kürdistan (Rojava) konusunda gerektiğinde yalnız başına hareket edileceğini vurgularken, uzmanlar ABD, Rusya ve Suriye rejimi olmadan Türkiye’nin güvenli bölge oluşturamayacağı uyarısında bulunuyor.

© AA
Türkiye tek başına güvenli bölge oluşturabilir mi?

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’de 32 kilometrelik bir ‘güvenli bölge’ oluşturacaklarına dair açıklamalarının ve Türkiye ile Rusya arasında yeniden gündeme getirilen Adana Mutabakatı’nın tartışması devam ediyor.

K24’e konuşan ANKA Enstitüsü’nden Uluslararası İlişkiler Uzmanı ve Ekonomist Murat Özbülbül, “Türkiye kendi sınır güvenliği için güvenli bölgenin kurulmasını isterken, ABD ise YPG ve PYD’yi korumak için güvenli bölgeden yana. Bu yüzden iki ülke arasında tartışmalar çıkıyor” dedi.

Rusya’nın güvenli bölge konusundaki amacının hala tam olarak netleşmediğini sözlerine ekleyen Özbülbül, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu tartışmaların ortadan kalkması için Türkiye ABD ve Rusya’yla diplomatik temaslar içerisinde. Diğer yandan Türkiye; ABD, Rusya ve Suriye rejimi olmadan bir güvenli bölge oluşturamaz. Oluştursa bile bu, bölgede yeni savaş ve çatışmaların önünü açar.”

K24’e konuşan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Çolakoğlu ise şunları dile getirdi:

“Güvenli bölge konusunda ABD’yle başlayan tartışmalar hala devam ediyor güvenli bölgenin nasıl oluşturulacağı hala net değil. Öyle görülüyor ki ABD kısa vadede Suriye’den çekilmeyecek. Türkiye Adana Mutabakatı’nı gündeme getirdi ancak bu mutabakat Türkiye’nin Suriye topraklarına girmesine ve burada egemenlik kurmasına izin vermiyor.”

“Türkiye, ABD ile anlaşmadan güvenli bölge oluşturamaz” diyen Çolakoğlu, “Türkiye’nin açıklamaları, hızlı bir şekilde müzakere masasına oturmak için yapılıyor” şeklinde konuştu.

GÜVENLİ BÖLGE TARTIŞMALARI

Güvenli bölge, ilk olarak dönemin Türkiye Başbakanı, şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Mayıs 2013'teki ABD ziyaretinde dile getirilmişti.

Erdoğan, dönemin ABD Başkanı Obama'ya; Suriye'de  uçuşa yasak bölge ilan edilmesi, siviller için güvenli bölge oluşturulması ve  koalisyon güçleriyle ortak kara operasyonu yapılmasından oluşan 3 aşamalı bir  plan sunmuştu.

ADANA MUTABAKATI NEDİR?

1998’de Ankara ile Şam arasında imzalanan Adana Mutabakatı, Suriye hükümetine, kendi topraklarından Türkiye'ye yönelik tehditlerle ilgili ‘müdahale etme’ sorumluluğu yüklüyor.

Mutabakat, gelen tehditler karşısında Türkiye’ye müdahale hakkı tanıyor.

Söz konusu mutabakat, 2011’e kadar uygulandı.
Kaynak k24

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2019, 08:22
SIRADAKİ HABER