Türkiye’nin Suriye’de Kürtlere dair planı var mı?

Gazeteci Oral Çalışlar, Şam ile YPG arasında sürdürülen görüşmelerin Türkiye tarafından da olumlu karşılanabileceğini belirterek, “Türkiye’de hükümet kanadından bir kesim, Suriyeli Kürtlerin de hakkının korunacağı bir formül üzerinde tartışıyor” dedi.

© AFP
Türkiye’nin Suriye’de Kürtlere dair planı var mı?

Türkiye’nin Halk Savunma Birlikleri’ne (YPG) karşı Fırat’ın doğusuna yönelik gerçekleştirecağini açıkladığı operasyonun hazırlıkları tamamlandı ancak operasyon için ABD ve Rusya’nın Türkiye’ye destek vermesi gerektiği belirtiliyor.

Diğer yandan Rusya’nın Şam rejimi ile YPG arasında sürdürülen temaslara olumlu yaklaşması, ABD’li üst düzey yöneticilerin Batı Kürdistan (Rojava) mesajları Türkiye’nin Suriye politikasını etkiliyor.

Gözlemciler, ABD ve Rusya’nın desteği olmadan Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik bir operasyonu gerçekleştirmesinin mümkün olmadığını da vurguluyor.

FAİK BULUT: TÜRKİYE RUSYA’DAN ELİ BOŞ DÖNDÜ

Kürt araştırmacı-yazar Faik Bulut, Türkiye’nin Rusya’dan eli boş döndüğünü belirterek, Moskova’daki temasların Türkiye’nin istediği gibi olmadığını söyledi.

K24’e konuşan Bulut, Rusya’nın bölgede yönünü İdlib’e çevirdiğini ve bu yüzden Fırat’ın doğusuna yönelik olası bir operasyona sıcak bakmayacağını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin bölgede YPG’ye karşı destek talebi Rusya tarafından reddedildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Şam’la Kürtler arasındaki diyalog çağrısı da bunun bir örneğidir. Türkiye söz verdiği gibi radikal örgütleri İdlib’den çıkarmadan Moskova hiçbir şekilde Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna girmesine izin vermez. İdlib sorunu çözülse bile bu kez Moskova ve Şam Türkiye’nin Cerablus’tan çekilmesini talep edecektir.”

ÇALIŞLAR: TÜRKİYE KÜRTLER İÇİN BİR FORMÜL DÜŞÜNÜYOR

Gazeteci-yazar Oral çalışlar da Türkiye’nin ABD ve Rusya’nın politikaları karşısında Suriye’deki Kürtlerle ilgili politikasını değiştirmek zorunda kalacağını belirtti.

K24’ün sorularına yanıt veren Çalışlar, Şam ile YPG arasındaki görüşmelere değinerek, şunları söyledi:

“Şam rejimi ile YPG arasında yapılan görüşmeler, Suriye’de sorunların siyasi çözümü için Türkiye tarafından da olumlu karşılanabilir. Türkiye’de hükümet kanadından bir kesim, Suriyeli Kürtlerin de hakkının korunacağı bir formül üzerinde tartışıyor. Bazı AK Parti’li siyasiler de kendi aralarında Kürdistan Bölgesi’yle sürdürülen ilişkilerin Suriyeli Kürtler için de olması gerektiğini vurguluyor.”

ERDOĞAN - PUTİN GÖRÜŞMESİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, önceki gün Moskova’da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la düzenlediği basın toplantısında “Şam’la Kürtler arasında diyalogu teşvik ediyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

Dün ise Reuters haber ajansına konuşan YPG komutan Sipan Hemo, Şam yönetiminin tavrının olumlu olduğunu belirterek, “Müzakere yürütme girişimleri var. Suriye hükümetinin tavrı olumluydu. Önümüzdeki günlerde görüşmelerin başlayacağını düşünüyoruz” demişti.

FIRAT’IN DOĞUSU

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'na katılmak için ABD'ye giden Tayyip Erdoğan, burada yaptığı toplantılarda Fırat’ın doğusuna yönelik yapılacak olası operasyonla ilgili peş peşe mesajlar vermişti.

24 Eylül’deki temaslarında Suriye konusuna değinen Erdoğan, Türk - Amerikan Yönlendirme Komitesi'nin düzenlediği etkinlikte, “İnşallah önümüzdeki dönemde Fırat'ın doğusunu da kapsayacak şekilde, Suriye'nin içindeki güvenli bölgeleri artırmaya devam edeceğiz” demişti.

Suriye'nin kuzey ve kuzeydoğusunda fiili olarak yönetimi sürdüren DSG, ülkenin yaklaşık dörtte birini kontrol ediyor.

DSG’nin ana gövdesini Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) silahlı kanadı YPG ile Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) oluşturuyor.

Bu oluşum, uluslararası koalisyonun desteğiyle Suriye'nin kuzeydoğusundaki bölgelerde DAİŞ’le mücadele etmek üzere 2015’te kurulmuştu.
Kaynak k24

SIRADAKİ HABER